Zbliża się Generalny Pomiar Ruchu 2020 - GDDKiA użyje kamer i wideorejestracji

Ile samochodów tak naprawdę jeździ po polskich drogach? Gdzie i o których godzinach natężenie ruchu jest największe? Sprawdzeniu m.in. takich danych służy akcja od ponad 50 lat nazywana "generalnym pomiarem ruchu".

Od 1965 roku, co pięć lat, na drogach krajowych prowadzone są generalne pomiary ruchu. Ostatni tego typu pomiar odbył się w 2015 roku, zatem kolejny będzie realizowany w przyszłym roku. GDDKiA przygotowuje się do przeprowadzenia pomiaru. Obecnie trwają przetargi na wybór wykonawcy odpowiedzialnego za nadzór nad pomiarem i opracowanie jego wyników. Przyszłoroczny pomiar będzie przeprowadzony głównie z wykorzystaniem kamer wideo.

Wideorejestracja daje największe efekty

Doświadczenia GDDKiA w zakresie pomiarów ruchu drogowego pokazują, że najlepsze efekty i jakość dają pomiary prowadzone z wykorzystaniem kamer wideo i późniejszym zliczaniem pojazdów zarejestrowanych na nagraniach (tzw. metoda wideorejestracji). Metoda ta zapewnia ogromne możliwości kontroli materiału i pozwala na dokumentację całego pomiaru. Często jest też bardziej korzystna cenowo od pomiarów ręcznych lub automatycznych. Z tego względu, przy opracowywaniu metody pomiarowej GPR 2020, dużo uwagi poświęcono technologii wykonywania tego typu pomiarów.

Generalny pomiar ruchuGeneralny pomiar ruchu GDDKiA

Szukamy wykonawców

Trwają już postępowania przetargowe na wybór wykonawcy odpowiedzialnego za nadzór nad pomiarem i opracowanie jego wyników (postępowanie prowadzone przez Centralę GDDKiA) oraz na wybór wykonawców pomiarów w następujących Oddziałach: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kielce i Kraków.

Generalny Pomiar Ruchu także na drogach wojewódzkich

GDDKiA prowadzi także prace nad „Wytycznymi GPR 2020 dla dróg wojewódzkich”, gdzie również uwzględniona zostanie możliwość większego udziału pomiarów realizowanych za pomocą kamer wideo. Terminy pomiarów na drogach wojewódzkich nie będą pokrywały się z terminami, w których będą prowadzone pomiary na drogach krajowych.

Źródło: GDDKiA

Więcej o:
Komentarze (16)
Zbliża się Generalny Pomiar Ruchu 2020 - GDDKiA użyje kamer i wideorejestracji
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • lukask73

  Oceniono 7 razy 7

  Wynik będzie taki, że na relacji Łódź - Katowice ruch jest bardzo mały i tę autostradę będzie można sobie podarować.

 • kamila3345

  Oceniono 14 razy 6

  Wystarczy na Google Traffic wejść, będzie to samo. Ale oczywiście przetarg będzie, nie ma to jak państwowa kasa.

 • Gość: inżynier wacek dolniak

  Oceniono 11 razy 3

  nie wiem ile ten pomiar kosztuje, ale powiem za darmo że na trasie Katowice - Wrocław są korki zawsze i dużo wypadków, przydałoby się przebudować, idzie zima więc róbcie plany budowy dróg, powtarzam plany budowy dróg żeby wiosno ruszyć z budową

 • piki1

  Oceniono 3 razy 1

  Czyli szykuje nam się ogólnopolski odcinkowy pomiar prędkości...

 • pe_ro

  Oceniono 9 razy 1

  "...najlepsze efekty i jakość dają pomiary prowadzone z wykorzystaniem kamer wideo i późniejszym zliczaniem pojazdów zarejestrowanych na nagraniach..." - g..no prawda. Wystarczy inteligentnie przeanalizować ruch "komórek" i uzyskamy dokładniejsze informacje dużo niższym kosztem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX