Rejestracja pojazdu w Polsce. Senat przegłosował nowe przepisy. Aż 1000 zł kary za spóźnienie

W Polsce szykują się poważne zmiany w kwestii rejestracji pojazdu. Mamy mieć na to 30 dni, a spóźnienie będzie się wiązać z wysoką karą, która sięgnie nawet 1000 zł. Senat przegłosował właśnie projekt ustawy. Wprowadzono do niego jedną ważną poprawkę.

Projekt ustawy zakładający zmianę w kodeksie drogowym

Najważniejszą zmianą w przepisach dotyczących rejestracji pojazdów będzie wprowadzenie obowiązku jego rejestracji lub wyrejestrowania w terminie do 30 dni. Co więcej, właściciela samochodu, motocykla lub innego pojazdu, który nie zrobi tego w wyznaczonym czasie, będzie czekała dotkliwa kara w wysokości do 1000. Kara będzie nakładana w drodze decyzji administracyjnej przez starostę, a pieniądze trafią do budżetu powiatu. Ukarane będą mogły być nie tylko osoby fizyczne, ale także osoby prawne oraz jednostki organizacyjne.

Wcześniej projekt zmian przyjął Sejm, teraz przegłosował je Senat. Kiedy nowe prawo może wejść w życie? Prawdopodobną datą jest 1 stycznia 2020 r.

Przyjęto jedną ważną poprawkę

Parlamentarzyści zdecydowali jednak, że obowiązek ten nie będzie dotyczył nowych samochodów, które będą traktowane jako towar handlowy. Oznacza to, że wysokimi karami nie będą musieli się przejmować dealerzy. Nowe przepisy będą jednak bardzo dużym problemem dla importerów i sprzedawców samochodów używanych, co można uznać za swego rodzaju niesprawiedliwość.

Skąd aż tak ostre przepisy?

W Polsce istnieje już obowiązek informowania starosty o sprzedaży samochodu, ale jest fikcją, bo jeśli tego nie zrobimy, to tak naprawdę nie grozi nam żadna kara. Na zmiany nalegała także Komisja Europejska, która zarzucała Polsce, że nie wdrożenie dyrektywy w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji. Szacunki mówią, że z 24 milionów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojazdów aż 6 milionów to "samochody-duchy".

Zakłada się, że taki instrument prawny przyczyni się do poprawy przestrzegania przez właścicieli pojazdów obowiązku złożenia wniosku o rejestrację, wyrejestrowanie pojazdu w określonym terminie czy też ustawowego terminu zawiadomienia o nabyciu, zbyciu pojazdu czy zmianie stanu faktycznego wymagającego zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym

- tak nowe przepisy uzasadnia Ministerstwo Środowiska.

30 dni na rejestrację lub wyrejestrowanie pojazdu

Właściciel będzie miał 30 dni na rejestrację pojazdu od:

 • zakupu nowego pojazdu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,
 • zakupu pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, czyli używanego z rynku wtórnego,
 • dopuszczenia przez organ Służby Celno-Skarbowej do obrotu pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego członkiem UE,
 • sprowadzenia pojazdu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej z terytorium państwa członkowskiego UE,
 • 30 dni na złożenie wniosku o rejestrację ma mieć także osoba, która posiada pojazd powierzony mu przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną. Czas będzie liczony od dnia sprowadzenia pojazdu do Polski.
Właściciel pojazdu jest obowiązany złożyć wniosek o jego wyrejestrowanie niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia zaistnienia przesłanki do wyrejestrowania pojazdu

- zakłada projekt Ministerstwa.

Więcej o:
Komentarze (149)
Rejestracja pojazdu w Polsce. Senat przegłosował nowe przepisy. Aż 1000 zł kary za spóźnienie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • wylye

  Oceniono 68 razy 58

  W wielu krajach na świecie, np w UK, jest jedna tablica od początku do końca życia auta... Przy zakupie sprzedający i kupujący wypełniają integralny druk i każdy udaje się z nim do urzędu pocztowego po drodze z lub do pracy. Tam wkładają druk do koperty i zostawiają w okienku. Poczta odsyła druki do jednego (z chyba 2 urzędów DVLA, ale pewnie w UK jest mało mieszkańców i samochodów i to dlatego tak...) i po ok 2 tygodniach listonosz wrzuca nam do skrzynki na drzwiach imiennie przypisany dokument. Proste?
  Szkoda, że całe tabuny darmozjadów posłów i senatorów od 1990 r jeżdżące po świecie w celu "zapoznania się z rozwiązaniami administracyjnymi" nie wdrażają w życie mądrych rzeczy spotykanych na świecie. W rzeczonym UK, tablica rejestracyjna zwiera nr ewidencyjny DVLA (ichniego wydz komunikacji) oraz jest zakodowany rok prod pojazdu. Data budowy jest więc czytelna dla każdego kto przeczyta sobie art na Wiki o Bryt tablicach rejestr. Żaden gamoń za to nie ma pojęcia, czy parkujący obok samochód zarejestrowany jest w tym czy innym hrabstwie... To jest ochrona prywatności. Oczywiście policja skanując nr, i mając dostęp do bazy danych doskonale wie wszystko... I tak powinno być. Po co "Kwiatkowskiej" czy innemu "Kowalskiemu" wiedza, kto przyjechał do sąsiadki i skąd jest?
  Ponieważ Polacy mają we krwi gen "homosovieticusa" z jednaj strony nie wyobrażają sobie, że tabl rej może "nie mówić" z jakiego miasta pochodzi pojazd, z drugiej uważają, że "to oczywiste i dla ich dobra" tak jak... podatki, Vat i inne niezasłużone daniny, które płacą - np wymieniając (jak kretyni) tablicę rejestr. przy każdej zmianie właściciela... Szkoda gadać...

 • tempa-dzida2

  Oceniono 54 razy 40

  Auta "od bezdomnego" też trzeba rejestrować ?????
  Może wystarczy zgłosić w niebie ...

 • tempa-dzida2

  Oceniono 54 razy 36

  Tylko kary. Co rusz to większe.
  NA BOGA !!!!! 1000 ZŁ TO POŁOWA PENSJI !!!!!!!

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 40 razy 32

  Sk***ysyny muszą uzbierać na kolejną darmochę. W przyszłym roku przecież kolejne wybory i kolejne głosy do kupienia od sprzedajnej tłuszczy

 • Gość: Waldi

  Oceniono 31 razy 21

  Dzień wolnego trzeba wziąć żeby przerejestrowac auto!!!!! Kpiny jakieś urzędnicze.

 • Gość: zabytkowiec

  Oceniono 24 razy 18

  "Doskonała" wiadomość dla tych, którzy kupują auto zabytkowe do remontu. Wiadomo, że takie auto nawet kilka lat od zakupu nie przejdzie badania technicznego, a więc nie będzie można go zarejestrować (co jest kolejnym idiotyzmem). I cyk, płać robaku za to, że masz hobby.

 • Gość: Pułkownik

  Oceniono 16 razy 16

  Karać jeszcze raz karać, yebać nie wyróżniać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX