Co sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem na wakacje? Przedstawiamy listę

Zanim wyjedziemy autem w trasę warto sprawdzić, czy nasz środek transportu nie zawiedzie podczas podróży. Podpowiadamy, co sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem na wakacje

Pierwszym punktem na liście kontrolnej auta przed długą trasą powinien być układ hamulcowy. Podczas przeglądu mechanik sprawdzi stan klocków i tarcz hamulcowych. Na tym kontrola hamulców w samochodzie jednak się nie kończy.

Zobacz wideo

Co sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem na wakacje? Płyn hamulcowy

Kluczowe znaczenie ma jakość płynu hamulcowego – szczególnie w okresie letnim, kiedy wysokie temperatury mocno obciążają układ hamulcowy. Podczas podróży, czasami będziemy zmuszeni do wyhamowania pojazdu z dużych prędkości – w celu zachowania parametrów układu hamulcowego w takich warunkach upewnijmy się, że płyn hamulcowy oraz przewody hamulcowe są w doskonałej kondycji.

Sprawdzanie opon i głębokości bieżnikaSprawdzanie opon i głębokości bieżnika fot. materiały prasowe Volvo

Co sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem na wakacje? Opony

W okresie letnim każdy odpowiedzialny kierowca porusza się już na oponach letnich lub całorocznych, przed długą trasą warto jednak skontrolować stan kół. Upewnijmy się, że guma nie popękała lub nie sparciała w mniej widocznych na co dzień rejonach opony – w dokładnym sprawdzeniu stanu ogumienia pomocne będzie uniesienie samochodu na podnośniku, co umożliwi dokładne obejrzenie opon z każdej strony. Skontrolujmy również poziom ciśnienia we wszystkich kołach.

Co sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem na wakacje? Zawieszenie

Sprawdzanie układu hamulcowego oraz opon, to dobry moment na kontrolę zawieszenia. Stan amortyzatorów oraz poprawnie ustawiona geometria kół to nie tylko bezpieczeństwo, ale również komfort podróżowania, szczególnie istotny podczas pokonywania dłuższej trasy, w którą udajemy się z myślą o odpoczynku.

Co sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem na wakacje? Filtr kabinowy

Mając na względzie wygodę podróży, przed jazdą na wakacje warto wymienić filtr kabinowy. Zapewnia on wysoką jakość powietrza w kabinie auta, na którą szczególnie wrażliwe mogą być dzieci oraz alergicy. W okresie letnim pyli wiele drzew i roślin, rozsiewając przy tym alergeny – wysokiej jakości filtr kabinowy zapobiegnie przedostawaniu się ich do wnętrza samochodu. Pełny efekt ochrony zapewni jednak tylko nowy, w pełni wydajny filtr. Różnicę pomiędzy nowym, a zużytym filtrem kabinowym, widać gołym okiem.

Przy okazji wymiany filtra kabinowego, w ramach kompleksowego przygotowania samochodu na wakacje, mechanik powinien sprawdzić stan pozostałych filtrów w samochodzie – powietrza, oleju oraz paliwa. Ich regularna wymiana zapewni bezproblemową pracę silnika podczas długich tras pokonywanych w upalne dni.

Wymiana filtra kabinowegoWymiana filtra kabinowego fot. materiały prasowe Volvo

Co sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem na wakacje? Klimatyzację

Ponieważ wakacje to najgorętszy okres roku, warto zadbać o dobrą kondycję tego układu w swoim samochodzie. Czynność tę najlepiej powierzyć odpowiedniemu specjaliście, który z pomocą specjalistycznych narzędzi sprawdzi szczelność układu klimatyzacji i w razie konieczności uzupełni poziom czynnika, zapewniającego miły chłód w aucie.

Co sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem na wakacje? Wycieraczki

Elementem często pomijanym i zaniedbywanym przez kierowców w okresie letnim są wycieraczki samochodu. To błąd, gdyż wakacje to nie tylko wysokie temperatury i ostre słońce, ale często gwałtowne i intensywne burze. Krótkotrwałe, ale i intensywne opady deszczu zaprzęgają wycieraczki do ciężkiej pracy, dlatego warto upewnić się, że są one w dobrym stanie i będą w stanie skutecznie odprowadzać wodę z szyby, zapewniając nam dobrą widoczność w trakcie jazdy.

Co sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem na wakacje? Akumulator

Na koniec przypomnienie o kolejnej części, której znaczenia często nie doceniamy w okresie letnim. Mowa o akumulatorze. Najczęściej myślimy o nim w kontekście zimy, chcąc uniknąć problemów z rozruchem auta po nadejściu mrozów. Jednak w wakacje, gdy temperatura powietrza często przekracza 30 stopni Celsjusza, akumulator bywa równie mocno obciążony, choćby przez ciężko i nieustanie działający układ klimatyzacji. Dlatego przed jazdą się na wakacje skontroluj stan akumulatora oraz poziom jego naładowania, a w razie potrzeby wymień go na nowy, w pełni sprawny.

Więcej o:
Copyright © Agora SA