Autostradą 100, 110 czy 130 km/h? Co kraj, to obyczaj, dlatego lepiej poznać przepisy przed wakacjami

W Polsce na autostradzie ograniczenie prędkości wynosi 140 km/h, na Łotwie jest o 30 km/h mniejsze, a w Norwegii nie rozpędzimy się bardziej niż do 100 km/h. Przepisy w krajach Europy mogą się mocno różnić, dlatego warto poznać je, jeśli wybieramy się na wakacje samochodem. Oto zbiór najważniejszych przepisów w państwach najchętniej odwiedzanych przez Polaków.

Własny samochód jest zwykle najtańszym środkiem transportu, jeśli w podróż udajemy się z rodziną lub znajomymi. Oznacza też pełną swobodę na miejscu i możliwość zorganizowania wyjazdu na ostatnią chwilę. Ale za granicą trzeba pamiętać o przestrzeganiu lokalnych przepisów, które - w większości przypadków - różnią się od polskich.

GDDKiA podpowiada, co można na drogach poza Polską

O kierowcach podróżujących poza Polskę pomyślała również Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA opublikowała infografiki z najważniejszymi informacjami, które należy znać przed wyjazdem do danego kraju.

Pod lupę GDDKiA wzięła 23 kraje w Europie, w tym najpopularniejsze destynacje Polaków - m.in. Chorwację, Grecję, Bułgarię, Czarnogórę czy Włochy. Na liście pojawili się też oczywiście nasi sąsiedzi, jak np. Niemcy, Czechy, Litwa czy Ukraina.

Jakie przepisy obowiązują za granicą?

Z grafik GDDKiA dowiemy się przede wszystkim, z jakim dokumentem (dowodem czy paszportem) możemy przekroczyć granicę oraz jakie wymagania trzeba spełnić, aby jeździć samochodem na terytorium danego kraju. W każdym z nich honorowane jest polskie prawo jazdy, jednak warto pamiętać, że np. jeśli jeździmy na Ukrainie cudzym samochodem, musimy posiadać umowę najmu przetłumaczoną na język ukraiński.

GDDKiA zadbała także o przedstawienie limitów prędkości na różnych rodzajach dróg w każdym z państw. Zaznacza także, po których z nich możemy poruszać się za darmo, a gdzie możemy spodziewać się opłat. Sprawdzić możemy również koszty winiety.

Wartościową informacją jest też dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi. W większości krajów za niedostosowanie się do tego przepisu grożą bardzo surowe kary. Dla przykładu w Danii, gdy kierowca ma powyżej dwóch promili alkoholu we krwi, policja ma prawo skonfiskować auto i sprzedać je na aukcji. Warto pamiętać, że w wielu krajach obowiązuje zakaz prowadzenia przy jakimkolwiek stężeniu powyżej zera (w Polsce limit wynosi 0,2 promila).

Ze szczegółowymi informacjami na temat przepisów w każdym z 23 krajów możecie zapoznać się na infografikach. Wystarczy kliknąć na "Otwórz galerię" na początku tego tekstu.

Więcej o:
Komentarze (11)
Wakacje autem za granicą? Lepiej zapoznaj się z przepisami, bo mogą być inne niż w Polsce
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Dorcia

  Oceniono 16 razy 4

  Męczące jest jak się kilka godzin jedzie.. dlatego ja zagraniczne wakacje jak planuje to latamy samolotem. Enterem będziemy lecieć Grecji.. Ponad 2 godziny i na miejscu. Autem to by się nie kalkulowało.

 • karolhenryk

  Oceniono 1 raz 1

  A gdzie informacje o Rosji?
  Okręg kaliningradzki graniczy z Polską i obecnie nie potrzeba wiz.
  Co za problem wyskoczyć na zwiedzanie Kaliningradu, gdy przebywa się na wakacjach w trójmieście (z Gdańska to 166 km)?

 • minkat

  Oceniono 1 raz 1

  o obowiazujacych w danym kraju predkosciach informuja tablice stojace przy bylych przejsciach granicznych. o wiele bardziej interesujace sa przepisy na temat ilosci kamizelek odblaskowych, ktore trzeba ze soba wozic.

 • tur_ams

  Oceniono 1 raz 1

  Czy może mi ktoś pokazać "łotewską autostradę"? Nie byłem już tam dawno, może wszystko się zmieniło, ale o ile wiem Łotwa nie ma ani kilometra autostrady i tylko jakieś homeopatyczne ilości dróg szybkiego ruchu. Więc gdzie mają mieć te ograniczenia na nieistniejących autostradach?

 • Gość: antyk63

  0

  Destynacja do dekapitacji! Bełkot turystyczny, sorki - turyzmowy...

 • von_rosen

  0

  Informacja o zakazie rozmowy bez zestawu głośnomówiącego jest myląca. W Polsce czy w Niemczech możemy użyć słuchawki bluetooth, a we Francji wszystkie rodzaje słuchawek w samochodzie czy nawet na rowerze są zabronione.

 • misiek12321

  Oceniono 2 razy -2

  A ja ostatnio na wakacje latam rowerem...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX