Coraz więcej czarnych punktów na policyjnej mapie śmiertelnych wypadków

Od początku wakacji, codziennie policja aktualizuje mapę śmiertelnych wypadków. Kiedy publikowaliśmy ją na początku czerwca, znalazło się na niej 14 czarnych punktów. Dziś jest ich 160.

Prosta w formie, a wyjątkowo przemawiająca do wyobraźni - mapa śmiertelnych wypadków stworzona przez policję to kolejne wołanie o zdjęcie nogi z gazu. Grafika powstała w dniu rozpoczęcia wakacji i codziennie jest aktualizowana - policja co 24 godziny nanosi na mapę miejsca, w których doszło do śmiertelnego wypadku.

Niestety z każdym dniem mapa będzie coraz mniej przejrzysta, ponieważ przybywać będą nowe punkty. Pod każdym punktem kryje się ludzki dramat

- czytamy w komunikacie policji.

Moto.pl przez całe wakacje będzie regularnie publikować zaktualizowaną mapę wypadków i razem z policją apelować o ostrożną jazdę.

Policja radzi, jak zminimalizować ryzyko wypadku

Wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem. Prawie za każdym zdarzeniem kryje się niebezpieczne  zachowanie kierowcy lub pieszego. Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby przestrzegane były elementarne zasady bezpieczeństwa. Poniżej wymieniamy niezwykle ważne zasady, na które zwraca uwagę drogówka.

 • Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach.
 • Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem.
 • Dostosuj  prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego.
 • Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu.
 • Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami.
 • Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach.
 • Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży.
 • Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych.

Źródło: policja.pl

Więcej o:
Komentarze (27)
Mapa wypadków 2019. Coraz więcej czarnych punktów
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: gościu

  Oceniono 21 razy 7

  Główną przyczyną takiego stanu jest patologiczna gnuśność służb (konkretnie policji), pudrowanie statystyk przechodniami i rowerzystami nie zmieni faktu, że za zachodnią granicą drogowe pajace szybo pokornieją. Tam policjanci nie mają absurdalnych przywilejów tylko uczciwie pracują za to w Polsce to nie praca tylko "służba" która polega na wyczekiwaniu do resortowej emerytury wcześniejszej ale za to wyższej ...

 • marty25

  Oceniono 15 razy 7

  W normalnym kraju mandaty skoczyłyby o 1000%, a Policja sprawnie egzekwowałaby przepisy. U nas apele, modły, procesje. Ech, to post-chłopskie społeczeństwo z utrwalonym, post-pańszczyźnianym sposobem postrzegania rzeczywistości.

 • wejsunek47

  Oceniono 6 razy 6

  a wystarczyłoby wychowywać dzieci w poczuciu ,że przepisów należy przestrzegać i samemu ich nie łamać ( zwłaszcza przy dzieciach....) bo opowiadanie bajeczek i jezusku jak widać jest mało skuteczne na drogach

 • wichura

  Oceniono 7 razy 3

  Szkoda, że ta mapka tak niewiele mówi...
  Gdyby dało się ją powiększyć, by zobaczyć, na jakich drogach miały miejsce zdarzenia... Gdyby było zróżnicowanie, na zabitych zmotoryzowanych i pieszych...
  Niby wakacje w pełni, a w nadmorskich województwach (bez warmińsko-mazurskiego, choć ono też dość "czyste") tylko siedem kropek...

 • Gość: Wojtek

  Oceniono 2 razy 2

  Robić wszystko, tylko nie to co w sąsiednich krajach - wykonywać swoje obowiązki tj. egzekwować przepisy RD.

 • nietyp

  Oceniono 16 razy 2

  Może zamiast dobrych rad i mapek, ci panowie... i panie również, zaczną wreszcie robić to, za co im płacimy!!! trzeba wytoczyć tłuste doopska zza biurek i wyjechać na drogi!!! Nic tak nie temperuje tego prymitywnego buractwa, jak obecność policji... To się sprawdza wszędzie, więc i u nas się sprawdzi... Nie mandaty z zaskoczki, zza krzaka... Bo to nie jest prewencja, a jedynie nabijanie kasy... Bez poczucia nieuchronności kary, to buractwo nadal będzie zabijać.

 • Gość: marek

  Oceniono 12 razy 2

  Żadne apele tylko mandaty po 5, 10 tysięcy złotych nauczą wieśniaków kultury.

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 1 raz 1

  Pisowska władza zrobiła dobrze bucerii i polikwidowała fotoradary. Cały ten kraj urządzony jest pod buca i rządzony przez bandę buców

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX