GDDKiA bierze się za oznakowanie dróg szybkiego ruchu. Nowe znaki mają być bardziej czytelne

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspólnie z GDDKiA zleciło wykonanie na szerokiej grupie kierowców badania w zakresie intuicyjności i ujednolicenia oznakowania dróg szybkiego ruchu. Wnioski posłużą do optymalizacji oznakowania na autostradach i drogach ekspresowych.

Jak czytamy w komunikacie GDDKiA badanie, któremu przewodziła Politechnika Krakowska zostało zlecone w ramach projektu „Rozwój Innowacji Drogowych”.

Znaki mają być intuicyjne

Intuicyjność oznakowania wpływa na wzrost bezpieczeństwa ruchu drogowego, bo kierowcy nie muszą poświęcać zbyt dużej uwago na to, by prawidłowo odczytać znak. To istotne nie tylko na trasach szybkiego ruchu. W komunikacie GDDKiA, czytamy:

Kompleksowa propozycja nowego oznakowania jest w końcowej fazie uzgodnień z innymi służbami, m.in. Państwową Strażą Pożarną, Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego, Policją oraz MSWiA. Na zadaniach realizowanych w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych wiele elementów nowego oznakowania już zostało zastosowane.

Nowe oznakowanie węzłów

Drogowcy informują, że część nowego oznakowania jest już stosowana. Dotyczy to np. informacji o numerach węzłów i ich nazwach. Ponadto, na niektórych odcinkach stosowane są także strzałki nad tablicami kierunkowymi, które ułatwiają wybór odpowiedniego pasa na rozwidleniach.

Więcej o:
Komentarze (74)
Nowe znaki na drogach szybkiego ruchu autostradach i drogach ekspresowych
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Apologeta drogowej niemieckości

  Oceniono 47 razy 43

  Dlaczego po prostu nie skopiujemy rozwiązań niemieckich?
  W moim przekonaniu jest tam najlepsze oznakowanie dróg w skali Europy.

  Drugim godnym uwagi patentem jest ich liternictwo stosowane na rejestracjach. Każdy znak jest tak zaprojektowany, by nie dało się łatwo przerobić na inny. Niezbyt sa estetyczne (IMHO), niemniej od strony czysto praktycznej, to prawdziwe mistrzostwo świata.

 • Gość: szej

  Oceniono 33 razy 29

  Uwielbiam oznaczenia na S79 z Mordoru na południe. Nie jedziesz do Krakowa, Katowic, Wrocławia, Lublina czy Radomia.
  Jedziesz do Sandomierza albo Terespola.

 • Gość: suweren

  Oceniono 25 razy 25

  1) Stacja Benzynowa - za ile kilometrów i za ile kilometrów następna.
  Powinno być: Stacja benzynowa ORLEN - następna 65km - BP - tego strasznie brakuje - a tak jest na całym świecie - Włosi podają jeszcze sieć - przecież jadąc na karcie flotowej chcę zaplanować tankowanie
  2) Zjazdy/węzły na całym świcie są numerowane - nazwa własna ok. ale na kartce papieru z mapy w Holandii czy w Niemczech - wystarczy spisać numery dróg i numery zjazdów i całą Europę można przejechać bez mapy.

 • Gość: jan

  Oceniono 24 razy 20

  GDDKiA już lata temu dostało gotowy projekt nowego oznakowania, stworzony przez grupę pasjonatów z forum skyscrapercity.com . Naprawdę przemyślany, wzorowany na najlepszych wzorcach, profesjonalnie przygotowany. Niestety, w zamian tego stworzyło własnego potworka.

 • emarx

  Oceniono 10 razy 10

  Nie widzę nic o miejscu ustawienia znaków. Jeżeli te tablice tablice kierunkowe ze strzałkami będą ustawione tak jak dziś, czyli dopiero w miejscu gdzie pasy się rozdzielają (patrz: zdjęcie w prawym, górnym rogu), to nie wróżę jakiegoś spektakularnego sukcesu.

 • Gość: festus

  Oceniono 10 razy 10

  " Dotyczy to np. informacji o numerach węzłów i ich nazwach. Ponadto, na niektórych odcinkach stosowane są także strzałki nad tablicami kierunkowymi, które ułatwiają wybór odpowiedniego pasa na rozwidleniach."
  -Rychło w czas.

 • tokis

  Oceniono 11 razy 9

  ale większe! wieksze! w Europie wszędzie masz dużo większą czcionkę na tablicach nad jezdnią, widać z daleka nazwy, u nas nadziubdziane małe literki

 • euzjebusz

  Oceniono 11 razy 9

  Ujednoliciłbym oznakowanie dwujezdniowych dróg ekspresowych i autostrad na niebieskie. Właściwie nie wiem czemu mamy drogi "S" i "A". I tak obie kategorie niewiele się od siebie różnią. Polskie dwujezdniowe ekspresówki na zachodzie byłyby autostradami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX