Rejestracja pojazdu w Polsce. Będziesz mieć 30 dni, jeżeli się spóźnisz czeka cię nawet 1000 zł kary

W Polsce szykują się poważne zmiany w kwestii rejestracji pojazdu. Mamy mieć na to 30 dni, a spóźnienie ma się wiązać z wysoką karą. Rząd przyjął już projekt Ministerstwa Środowiska i przekazał go do pracy w Sejmie.

Najważniejszą zmianą w przepisach dotyczących rejestracji pojazdów będzie wprowadzenie obowiązku jego rejestracji lub wyrejestrowania w terminie do 30 dni. Co więcej, właściciela samochodu, motocykla lub innego pojazdu, który nie zrobi tego w wyznaczonym czasie, będzie czekała dotkliwa kara w wysokości 1000 zł. Kara będzie nakładana w drodze decyzji administracyjnej przez starostę, a pieniądze trafią do budżetu powiatu. Ukarane będą mogły być nie tylko osoby fizyczne, ale także osoby prawne oraz jednostki organizacyjne.

Skąd tak ostre przepisy? W Polsce istnieje już obowiązek informowania starosty o sprzedaży samochodu, ale jest fikcją, bo jeśli tego nie zrobimy, to tak naprawdę nie grozi nam żadna kara. Na zmiany nalegała także Komisja Europejska, która zarzucała Polsce nie wdrożenie dyrektywy w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji. Szacunki mówią, że z 24 milionów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojazdów aż 6 milionów to "samochody-duchy".

Zakłada się, że taki instrument prawny przyczyni się do poprawy przestrzegania przez właścicieli pojazdów obowiązku złożenia wniosku o rejestrację, wyrejestrowanie pojazdu w określonym terminie czy też ustawowego terminu zawiadomienia o nabyciu, zbyciu pojazdu czy zmianie stanu faktycznego wymagającego zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym.

- tak nowe przepisy uzasadnia Ministerstwo Środowiska.

30 dni na rejestrację lub wyrejestrowanie pojazdu

Tak jak wspomnieliśmy, właściciel będzie miał 30 dni na rejestrację pojazdu od:

 • zakupu nowego pojazdu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,
 • zakupu pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, czyli używanego z rynku wtórnego,
 • dopuszczenia przez organ Służby Celno-Skarbowej do obrotu pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego członkiem UE,
 • sprowadzenia pojazdu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej z terytorium państwa członkowskiego UE,
 • 30 dni na złożenie wniosku o rejestrację ma mieć także osoba, która posiada pojazd powierzony mu przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną. Czas będzie liczony od dnia sprowadzenia pojazdu do Polski.
Właściciel pojazdu jest obowiązany złożyć wniosek o jego wyrejestrowanie niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia zaistnienia przesłanki do wyrejestrowania pojazdu

- zakłada projekt Ministerstwa.

Projekt zmian w przepisach został przyjęty przez rząd. Przekazano go do pracy w Sejmie. W życie przepisy wejdą po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia.

Źródło: auto.dziennik.pl

Więcej o:
Komentarze (29)
Rejestracja pojazdu w Polsce. Będziesz mieć 30 dni, jeżeli się spóźnisz czeka cię nawet 1000 zł kary
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • kka69

  Oceniono 9 razy 9

  Uderzy to mocno w handlarzy aut.
  Bo każde auto sprowadzone będzie musiało być w ciągu 30 dni zarejestrowane, a więc te , które się nie sprzedadzą w ciągu 30 dni od sprowadzenia, to handlarz będzie musiał zarejestrować na siebie.

 • christomoltisanti

  Oceniono 7 razy 7

  Dobry pan prezes ... dał tysiąc kary , a mógł zastrzelić !

 • Gość: john

  Oceniono 4 razy 4

  Wy tu tak nie narzekajcie bo i tak później pójdziecie zagłosować na POPISLD

 • siugar

  Oceniono 6 razy 4

  Najbardziej niewinni są tutaj końcowi użytkownicy.. kupuje auto np zabytkowe do odbudowy. Odbudowa trwa czasem nawet i 3 lata a w tym czasie nie można zarejestrować bo aby zarejestrować trzeba przegląd zrobić a tego nie ma bo auto jeszcze w garażu.. tak samo z zakupem aut powypadkowych. Ludzie będą się bali kupić coś co nie jest na chodzie bo zanim naprawią może minąć magiczne 30 dni i tysiak w plecy. Co dzięki temu państwo zyska? Nic poza budżetem bo resztę i tak załatwiała kwestia przepisów w ramach ubezpieczenia OC.

 • Gość: jaś

  Oceniono 4 razy 4

  pisiory od razu 10 tysięcy

 • Gość: treser

  Oceniono 2 razy 2

  W UK odrywa się kawałek dowodu rejestracyjnego, wypełnia i wrzuca do sktzynki pocztowej - tak formalnie wygląda zmana właściciela. W PL trza wziąć urlop z typy, odstać w kolejce i na koniec wybulić 200 zeta, w imię czego? Od dawna nie widzę pozwodu by przerejestrowywać pojazdy...

 • Gość: Zajac

  Oceniono 2 razy 2

  W Chojnicach czeka się 8-10 dni na audiencje w wydziale. Ciekawe czy jak się zgłoszę 30 dnia to mi auto zarejestrują?

 • cy.nick

  Oceniono 2 razy 2

  Kupiłem samochód i akurat trafiłem na zmianę przepisów o CEPiK. Zrobiłem dwa podejścia do komunikacji. Jedna rejestracja trwała nawet 4 godziny (rekordowa trwała dwa dni !)
  Numer by pozostał (ten sam wydział), a ja bym zapłacił ok 100 zł i po miesiącu drugi raz leciał po "twardy" dowód. Więc trzecie (i czwarte) podejście odpuściłem.
  Jeśli państwo nie szanuje mojego czasu i pieniędzy, nie widzę powodu, abym ja szanował to państwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX