Jak wybrać odpowiedni fotelik dla dziecka i jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie?

Podróżowanie samochodem z dziećmi to temat wzbudzający dyskusje. Podpowiadamy, jak przewodzić dziecko w samochodzie oraz czym się kierować przy wyborze fotelika.

Według raportu WHO „Global status report on road safety 2018” obrażenia powstałe w wyniku wypadków drogowych są ósmą najczęstszą przyczyną śmierci ludzi bez względu na wiek. Gorsza sytuacja jest w przypadku dzieci i młodzieży do 29 roku życia. Dla tej grupy wiekowej jest to pierwsza przyczyna śmierci.

Zobacz wideo

Jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy dla dziecka?

W zeszłym roku, na terenie Polski doszło do 2 680 wypadków z udziałem dzieci poniżej 14 roku życia. W tych wypadkach w różnym stopniu ucierpiało 2958 osób, a 57 poniosło śmierć. W grupie małych dzieci (w wieku do 6 lat), które ucierpiały w wypadkach aż 75 proc. z nich było przewożonych w samochodach osobowych. Dlatego też odpowiedni wybór fotelika jest nad wyraz istotny.

W samochodzie wyposażonym w pasy bezpieczeństwa, dziecko nieprzekraczające 150 cm wzrostu, trzeba przewozić w odpowiednim foteliku ochronnym.

– komentuje Justyna Wacowska, Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS i dodaje –

Fotelik powinien być dostosowany do masy i wzrostu dziecka i prawidłowo zamontowany, zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli auto jest wyposażone w poduszkę powietrzną pasażera, można przewozić dziecko w foteliku umieszczonym na przednim siedzeniu po dezaktywacji poduszki! Podróżując w słoneczne dni z dzieckiem warto robić częste postoje i chronić je przed promieniami słońca za pomocą rolet.

Głównym parametrem, którym należy się kierować przy wyborze fotelika jest wiek i waga dziecka. Foteliki są sklasyfikowane według grup.

Pierwszą z nich jest grupa 0+, przeznaczona dla niemowląt i dzieci do 12 miesiąca życia o wadze do 13 kg i wzroście 40–85 cm. Kolejną jest grupa I przeznaczona dla dzieci do lat 4, wadze pomiędzy 9 a 18 kg oraz wzroście od 80 do 105 cm. Z kolei grupa II/III dotyczy dzieci od 3,5 do 12 lat, wadze od 15 do 36 kg i wzroście od 100 do 150 cm.

Zdarzają się sytuacje, że waga i wzrost pasują do mniejszego fotelika, a pociecha ma już więcej lat. To nie problem. Tak naprawdę wymiana fotelika powinna nastąpić w momencie, kiedy barki dziecka sięgają powyżej dwóch centymetrów od najwyższych otworów na szelki barkowe.

Mocowanie ISOFIX

W przypadku fotelików istotną kwestią jest przede wszystkim ich dobry montaż w samochodzie. Dużym ułatwieniem dla wielu użytkowników stały się uchwyty mocujące ISOFIX. Dzięki temu sama czynność montowania stała się o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza. Z tego względu warto wybierać takie rodzaje fotelika, które posiadają bazę. Dobre bazy są wyposażone w zapadki, które m.in. przez dźwięki charakterystycznego „kliku” informują rodzica, że pozycja fotelika jest właściwa.

Przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy - opinie ekspertów

Wiele osób zastanawia się, czy lepszą opcją jest wybór fotelika, który umożliwia przewożenie dziecka zgodnie z kierunkiem jazdy, czy może tyłem do kierunku jazdy.

Według ekspertów, najbezpieczniejszą metodą przewożenia małych dzieci jest pozycja tyłem do kierunku jazdy. Jak podaje carseat.se dzieci przewożone w ten sposób są bezpieczniejsze. Na 100 kolizji w foteliku ustawionym tyłem do kierunku jazdy aż 92 dzieci wyjdzie z wypadku bez uszczerbku na zdrowiu. Z kolei w klasycznym ustawieniu fotelika (przodem do kierunku jazdy), zginie lub poważnie ucierpi 40 dzieci, a tylko 60 wyjdzie z kolizji cało.

W Szwecji rekomenduje się, aby małe dzieci do 4–5 roku życia podróżowały w fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy – ta pozycja zapewnia większe bezpieczeństwo. Potwierdzają to badania, które wskazują, że w takim foteliku dzieci do 2 roku życia są o 500 proc. bezpieczniejsze.

– mówi Daniel Lundgren, Safety and Compliance Manager z Axkid, szwedzkiej firmy, doświadczonej w projektowaniu i produkcji fotelików montowanych tyłem.

Przeprowadzone badania wykazały, że podczas kolizji fotelik dziecka usadowionego przodem do kierunku jazdy, przyjmuje uderzenie równoważne 300 kg. Jak łatwo się domyślić, skutki takiej kolizji mogą być tragiczne. W przypadku fotelików montowanych tyłem, siła jaką musi przyjąć urządzenie to 80 kg.

Testy zderzeniowe dostarczają jasne wnioski. W przypadku kolizji, fotelik ustawiony tyłem do kierunku jazdy przyjmuje nie tylko mniejszą siłę, ale także niejako „rozprowadza” ją w bezpieczniejszy sposób. W klasycznym foteliku szyja i głowa dziecka są gwałtownie rzucone naprzód, podczas gdy w tym montowanym tyłem to plecy dziecka i sam fotelik przyjmują większą część siły uderzenia – głowa i szyja pozostają dobrze chronione.

– wyjaśnia Daniel Lundgren.

Więcej o:
Copyright © Agora SA