Zakaz wyprzedzania się ciężarówek na polskich drogach - co myślicie o nim wy? 81 proc. czytelników chciałoby całkowitego zakazu

Filip Trusz
Zakaz wyprzedzania się ciężarówek na polskich drogach skłonił naszych czytelników do ożywionej dyskusji. Dawno pod żadnym materiałem nie mieliśmy aż tylu komentarzy. Jesteście zgodni - ponad 80 proc. z was twierdzi, że na drogach powinien zostać wprowadzony absolutny zakaz.

Nasz materiał "Zakaz wyprzedzania się ciężarówek na polskich drogach? Ministerstwo Infrastruktury szykuje spore ograniczenia" cieszył się waszym wyjątkowym zainteresowaniem. Świadczą o tym liczby - wpadł do topu najczęściej czytanych materiałów na całej gazecie.pl. Co więcej, tylko w jeden dzień skomentowaliście go 471 razy. W sondażu oddaliście prawie 5 000 głosów.

Waszym zdaniem, na polskich drogach powinien zostać wprowadzony zakaz wyprzedzania samochodów ciężarowych

Wynik sondażu jest jednoznaczny. Ponad 80 proc. naszych czytelników uważa, że TIR-y powinny mieć zakaz wyprzedzania się.

Wyniki sondażuWyniki sondażu fot. Moto.pl

Nie pozostawiacie też wątpliwości w komentarzach. Te z największą liczbą plusów popierają ewentualne wprowadzenie zakazu:

Ja mam w związku z tym postulat: TIRY NA TORY!
i dobrze bo czasami kilka dobrych km jedzie sie za dwiema ciężarówkami gdzie jedna jedzie 89km/h a druga 90km/h
Do Berlina od granicyA2 ma dwa pasy ruchu i TIRY grzecznie jada jeden za drugim. Można? można. Wyprzedzanie jest tylko dozwolone TIRom jak są trzy pasy i więcej. Tak wiec na A2 po polskiej stronie musi być tak samo
absolutny zakaz wyprzedzania tirami!!!

W komentarzach poruszacie ciekawy wątek - brak przestrzegania przepisów i bierność policji

W materiale zwróciliśmy uwagę, że zarządcy dróg mogą na wybranych odcinkach wprowadzać zakaz wyprzedzania się ciężarówek. Jako przykład podaliśmy 40 kilometrowy odcinek autostrady A4, gdzie ruch tranzytowy ma bardzo duże natężenie.

Tak się składa, że dość często jeżdżę tym odcinkiem (od Wrocławia w kierunku Legnicy i kawałek dalej). Owszem zakaz wprowadzono. Znaki stoją. A ponowie tirowcy w ogromnej większości maja to tam, gdzie pan możesz pana majstra… Zjawisko "wyścigów słoni" ma się świetnie. I nie chodzi o różnicę kilku km/h - czasami ciężarówka jadąca 90 wyprzedza ciężarówkę jadącą 89. A jak akurat trafią na podjazd, i ta pierwsza zwolni pod górę, to potrafią się tak wyprzedzać przez 5 kilometrów (nie, nie przesadzam). Może zanim się wprowadzi nowe przepisy, warto bardziej kategorycznie egzekwować już istniejące?

Komentarz numer 1 pod tekstem został oceniony 125 razy, autor otrzymał 115 kciuków w górę. On również dotyczy braku przestrzegania znaków.

a może policja zacznie najpierw egzekwować te co są?

Wyprzedzanie się ciężarówek - skąd bierze się problem?

Na polskich autostradach samochody osobowe mogą jeździć z prędkością 140 km/h, z kolei dopuszczalny limit dla TIR-ów to tylko 80 km/h. Zdarza się, że samochody ciężarowe, m.in. w celu oszczędzania paliwa, jadą trochę wolniej. Wtedy dochodzi do znienawidzonej przez innych kierowców sytuacji, w której TIR, mający na liczniku 80 km/h, wyprzedza takiego z kilkoma km/h mniej. Często samochody ciężarowe poruszają się we wspomnianych konwojach. Wyprzedzenie przez TIR-a takiej kolumny może trwać dosłownie kilka minut. To prowadzi do zatorów na drodze.

Inna sprawa to zachowanie niektórych kierowców ciężarówek. Zdarzają się tacy, którzy kierują się zasadą "duży może więcej" i zjazd na lewy pas sygnalizują w ostatniej chwili. Gwałtowne wyhamowanie przez osobówkę ze 140 km/h (a czasem i więcej) tworzy bardzo niebezpieczne sytuacje.

Ministerstwo planuje wprowadzenie ograniczeń w wyprzedzaniu się ciężarówek

Wciąż nie znamy szczegółów, ale Ministerstwo otwarcie deklaruje, że szykuje zmiany w przepisach. Możliwe, że zakaz wyprzedzania zostanie wprowadzony w określonych godzinach (np. w godzinach szczytu) lub będzie zależny od liczby pasów na danej drodze. To nie jedyne nowe przepisy, jakie szykuje resort. Niedługo ma zostać wprowadzony przepis o minimalnym odstępie na drogach szybkiego ruchu. On również wpłynie na wyprzedzanie się ciężarówek, bo nie będą już mogły jeździć w konwojach.

Więcej o:
Komentarze (15)
Zakaz wyprzedzania się ciężarówek na polskich drogach - co myślą o nim wy? 81 proc. czytelników chciałoby całkowitego zakazu
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Kris Budyń-Mróz

  Oceniono 3 razy 3

  Pozwolić tylko przy 3 pasach w jedną stronę. Bo jaki sens wyprzedzać, jak się ma kaganiec założony o 1 km/h więcej

 • wojtek1506

  Oceniono 1 raz 1

  Wszystko i zawsze w sferze ;wprowadzimy , nastąpi itp tzw.''pędzące glisty '' w resortach .

 • Gość: rafał

  Oceniono 1 raz 1

  za tzw. komuny nie gęgali o ekologii,za to wozili sam., ciężarowe i też osobówki pociągami z południa nad morze!! dało się?

 • Gość: Dsm

  0

  Na dobry początek to za pisanie artykułów o takich sprawach niech weźmie się ktoś kto ktokolowiek ma pojęcie na ten temat. Najlepiej jest pokazać jakąś pseudo ankietę, która wypełniali cebulaki, ktorzy kiedyś musieli poczekać aż duży wyprzedzi. Wsiadz za kółko, liznij tematu, a wtedy możemy podyskutować.

 • Gość: /łukasz

  0

  Proponuje ZAKAZ RUCH POJAZDÓW POWYŻEJ 3.5 TONY W POLSCE. Zdychajcie w pokoju w głodu.

 • Gość: Karol

  0

  Oby wyszło to kierowca osobowek w pięty. Krótko i na temat, jeśli coś takiego wprowadza to nie będę wpuszczal na prawy pas małego jeśli będzie chciał zjechać z drogi i tak samo nie będę wpuszczal z pasa rozbiegowego. Niech sobie stoją i czekają. A na koniec dodam tyle, że najpierw niech wezmą się za kierowców osobowek, którzy uważają się za bogów na drogach. Większość ludzi ledwo co zdała B za którymś razem a potem wypadki. Na kamerę każdego dnia nagrywa sporo ładnych kwiatków w wykonaniu kierowców z malych samochodów. A jeszcze lepsi są ci co nie mają pojęcia o transporcie a najwięcej się udzielają.

 • Gość: Wojtek

  0

  To niech doloza po jednym pasie do tych dwóch co już są i nie będzie problemu

 • Gość: slawek

  Oceniono 1 raz -1

  jeżeli ginie tak dużo ludzi na polskich drogach to tak morze zmniejszyć prędkość do 120 km/h bo w niemczech na drogach dwupasmowych terz jest 120km/h hehe.droga Wrocław -Legnica i dalej to jest porażka brak pasa awaryjnego wonskie zjazdy i wjazdy tam powinno być Max dla ciężarówek 80km/h a do3.5t max 90km/h bo nam chcecie zrobić zakaz wyprzedzania ludzie z osobówek na ograniczeniu 120km/h jerzdzom duzo więcej i wtym problemu nikt nie widzi po drugie chcecie odstęp między cierzruwkami to zróbcie terz min 70M między osobowkami bo ogółem w Polsce jest jazda na zderzaku więcej i po trzecie jesteśmy jedynym krajem w Europie gdzi jest tolerancja 10km/h tak nie powinno być jestem za podniesieniem mandatów dla wszystkich jak dla durzych tak i dla tych mniejszych za każde 10km/h powinno być min 500zl mandatu więcej fotoradarów na autostradach i drogach ekspresowych a dla tych mniej inteligentnych To zakazy wyprzedzania można tesz zrobić godzinowe tak a nie 24h my terz chcemy jeździć jak wszyscy

 • De Lorni

  Oceniono 3 razy -1

  Na drogach jednopasmowych jak najbardziej. Pamiętajcie jednak że ten rodzaj transportu póki co jest niezastąpiony. Nie można więc tylko kłody pod "koła" rzucać. A tak na marginesie, to prędkość ciężarówek limitowana jest do 90 km/h.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX