Mandaty dla rowerzystów - co nam grozi za jazdę jednośladem?

Do jazdy rowerem nie potrzebujemy specjalnych dokumentów. Jeździć po drogach publicznych może każdy, kto skończył 18 lat lub posiada kartę rowerową. Jednak nawet na kierowców jednośladów czyha policja, a za wykroczenia rowerzystom grożą mandaty.

Aby jeździć rowerem po drogach publicznych, wystarczy dowód osobisty. Wyjątkiem są osoby niepełnoletnie, które muszą posiadać prawo jazdy kat. B1 lub kartę rowerową. O ile prawo jazdy możemy zrobić w wieku 16 lat, tak do państwowych egzaminów na kartę rowerową można przystąpić już mając 10 lat. Za jazdę bez uprawnień rowerzyście grozi mandat 100 zł. W przypadku osób do 17 roku życia, obowiązek ten spada na rodziców lub prawnych opiekunów.

Odpowiedzialność osób niepełnoletnich

Jeśli niepełnoletni rowerzysta spowoduje wypadek lub zagrożenie na drodze, policja nie zawsze wystawia mandat jemu, lub jego rodzicom. W takich sytuacjach sprawa jest kierowana do sądu rodzinnego. Wówczas w toku postępowania zostaje podjęta decyzja, czy małoletni kierowca będzie musiał naprawić swoje szkody, otrzyma nadzór kuratora, czy nawet trafi do zakładu poprawczego.

Jazda po chodniku

W ogólnym ujęciu rowerzystom nie wolno poruszać się po chodnikach. Kierowcy jednośladów zobowiązani są do jazdy ścieżkami rowerowymi lub ulicą, jeśli takowej ścieżki nie ma. Jednak w określonych przypadkach można poruszać się rowerem po chodniku:

 • jeśli rowerzysta ma pod opieką dziecko w wieku do 10 lat, które również kieruje rowerem;
 • jeśli szerokość chodnika wynosi przynajmniej 2 metry, a na sąsiadującej drodze jest ograniczenie prędkości powyżej 50 km/h i nie ma wydzielonego szlaku dla rowerów;
 • podczas niekorzystnych warunków pogodowych (zalegający na drogach śnieg, gołoledź, mgła, porywisty wiatr).

Wjazd rowerzysty na chodnik wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Dodatkowo na chodniku pieszy zawsze ma pierwszeństwo. Nieuzasadnione korzystanie z chodnika może się skończyć dla rowerzysty mandatem w wysokości 50 złotych.

Zakończyły się prace związane z przebudową ul. Międzyrzeckiej w Bielsku-Białej. Droga zmieniła się nie do poznania. </p>
Przebudowa tej ulicy to jedna z najważniejszych inwestycji w mieście w ostatnich latach. Jest ona częścią projektu, polegającego na rozbudowie odcinka drogi wojewódzkiej nr 942. Prace rozpoczęły się w 2017 roku, a w poniedziałek zmodernizowana ulica została oddana do użytku. </p>
W ramach tego zadania droga została przebudowana na odcinku o długości około 1650 m - od granicy miasta do rejonu ul. Zagajnik. Między ul. Zagajnik a ul. Cieszyńską powstał zupełnie nowy fragment tej trasy. Projekt przewidywał budowę trzech rond, z czego jedno powstało w miejscu skrzyżowania ul. Międzyrzeckiej z ul. Cieszyńską. Nad linią kolejową nr 190 z Bielska-Białej do Cieszyna powstał trzyprzęsłowy wiadukt o długości 68 m. Wzdłuż ulicy zbudowano także chodniki i ścieżkę rowerową. </p>
Inwestycja pochłonęła około 30 mln zł.Zakończyły się prace związane z przebudową ul. Międzyrzeckiej w Bielsku-Białej. Droga zmieniła się nie do poznania.

Przebudowa tej ulicy to jedna z najważniejszych inwestycji w mieście w ostatnich latach. Jest ona częścią projektu, polegającego na rozbudowie odcinka drogi wojewódzkiej nr 942. Prace rozpoczęły się w 2017 roku, a w poniedziałek zmodernizowana ulica została oddana do użytku.

W ramach tego zadania droga została przebudowana na odcinku o długości około 1650 m - od granicy miasta do rejonu ul. Zagajnik. Między ul. Zagajnik a ul. Cieszyńską powstał zupełnie nowy fragment tej trasy. Projekt przewidywał budowę trzech rond, z czego jedno powstało w miejscu skrzyżowania ul. Międzyrzeckiej z ul. Cieszyńską. Nad linią kolejową nr 190 z Bielska-Białej do Cieszyna powstał trzyprzęsłowy wiadukt o długości 68 m. Wzdłuż ulicy zbudowano także chodniki i ścieżkę rowerową.

Inwestycja pochłonęła około 30 mln zł. Michał Rezik

Mandat za stan techniczny roweru

Choć rowery nie muszą przechodzić okresowych badań technicznych tak jak samochody, ich stan musi być wystarczająco dobry, by mogły poruszać się po drogach publicznych. Przepisy jasno regulują obowiązkowe wyposażenie roweru:

 • co najmniej jeden efektywnie działający hamulec;
 • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy;
 • co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu o kształcie innym niż trójkąt, a także jedno światło pozycyjne w tym samym kolorze;
 • co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu;
 • kierunkowskazy – w sytuacji gdy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Przepisy zezwalają na jazdę bez oświetlenia pozycyjnego, jeśli rowerzysta porusza się tylko za dnia. W przypadku braku jakiegokolwiek elementu obowiązkowego wyposażenia, kierujący rowerem musi liczyć się z mandatem od 20 do nawet 500 złotych.

Jazda rowerem po alkoholu

Tak jak w przypadku kierowców samochodów, kierujący rowerem nie mogą być pod wpływem alkoholu. Podstawową karą jest mandat – 300-500 złotych za jazdę w stanie po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila), oraz 500 zł w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila). Przewożenie bocznym wózkiem osoby w stanie nietrzeźwości, po spożyciu alkoholu lub środka odurzającego, także wiąże się z mandatem w wysokości 150 złotych. A jeśli rowerzysta stworzy bezpośrednie zagrożenie w ruchu drogowym, może nawet stanąć przed sądem.

Rowerzysta mający w wydychanym powietrzu powyżej 0,5 promila i zagrażający bezpieczeństwu w ruchu drogowym, musi liczyć się z poważniejszymi konsekwencjami. Ustawodawca przewidział grzywnę w wysokości od 50 do 5 tysięcy złotych. Dodatkowo możliwy jest też 5-30-dniowy pobyt w areszcie, a także zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych na okres od pół roku do 3 lat.

Więzienie za jazdę rowerem

Jeśli osoba posiadająca zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych go złamie, może trafić do więzienia. Bez znaczenia jest wówczas w jakim jest stanie – trzeźwy, pijany, czy po zażyciu środków odurzających. Sąd może go skazać nawet na trzy lata pozbawienia wolności.

Taryfikator mandatów dla rowerzystów:

 1. Brak dodatkowego siodełka w przypadku przewożenia dziecka do siedmiu lat – 50 złotych
 2. Naruszenie obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – 50 złotych
 3. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na drodze dla rowerów i pieszych – 50 złotych
 4. Nieopuszczenie śluzy rowerowej, gdy możliwe jest kontynuowanie jazdy – 50 złotych
 5. Jazda rowerem obok innego uczestnika ruchu utrudniająca poruszanie się innym uczestnikom ruchu – 200 złotych
 6. Jazda bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach – 50 złotych
 7. Czepianie się innych pojazdów podczas jazdy – 100 złotych
 8. Przejazd na czerwonym świetle – 100 złotych
 9. Wyjeżdżanie na przejeździe dla rowerzystów bezpośrednio pod jadący pojazd – 150 złotych
 10. Korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego – 200 złotych
 11. Nieustąpienie przez kierującego pojazdem pierwszeństwa pieszym przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych albo podczas jazdy po placu, na którym ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni – 350 złotych
 12. Zajmowanie więcej niż jednego, wyznaczonego na jezdni pasa ruchu – 150 złotych
 13. Niezatrzymanie się przed znakiem STOP – 100 złotych
 14. Utrudnianie lub tamowanie ruchu – 100-300 złotych
 15. Hamowanie w sposób powodujący zagrożenie bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienie – 100-300 złotych
Więcej o:
Komentarze (20)
Mandaty dla rowerzystów, mandat za jazdę rowerem
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • justas32

  Oceniono 5 razy 5

  Znam takiego który pewnie nawet nie wie co to jest rower - a rządzi państwem z tylnego fotela ...

 • Gość: Rowerzysta

  Oceniono 12 razy 4

  A może porozmawiajmy tak o pieszych na ścieżkach rowerowych,kobietach z wózkami

 • Gość: Mieszkaniec

  Oceniono 10 razy 2

  A gdzie podpunkt że jeśli przy przejściu dla pieszych nie ma ścieżki rowerowej a jeździ po pasach zamiast przeprowadzić rower na drugą stronę to według taryfikatora to bodajże 100 zł kary. A co zrobić z takim co z ulicy na czerwonym świetle skręcają na pasy a później wyskakują po drugiej stronie ulicy. Największe łamanie przepisów mam koło siebie róg Woronicza, Samochodowej i Joliot Curie jak nie rowerem łamią przepisy to skuterem. Jest gościu który napewno pracuje w telewizji na Woronicza zamiast czekać na światło do skrętu w lewo w samochodowa to skuterem wjeżdża na pasy i bezpośrednio pod TV podjeżdża na skuskę.

 • jml13060

  Oceniono 1 raz 1

  PiS może zaostrzać kary 5razy a nawet 100razy, a i tak nic się nie zmieni jeżeli policjanci i strażnicy miejscy nie wyjdą na miasto żeby jako piesze patrole pilnować za dnia i w nocy przestrzegania przepisów. Siedząc w komisariatach nie zobaczą źle zaparkowanych samochodów niszczących zieleń, blokujących DdR'y i chodniki, nie zobaczą pieszych chodzących po DdR'ach, nie zobaczą rowerzystów jeżdżących po chodnikach i przejściach dla pieszych mimo że to są ZJAWISKA MASOWE. Trzeba wyjść zza biurek z długopisami i bloczkami mandatowymi.

 • Gość: Pawcio

  Oceniono 5 razy 1

  Trzeba natychmiast wprowadzić całkowity zakaz parkowania samochodów na chodnikach. Za parkowanie na DDR powinna grozić kara więzienia i licytacja auta. Za wyprzedzanie rowerzysty bez zachowania przepisowej odległości musi być kara nie mniejsza niż 5000 zł i rok więzienia.
  Z tego co obserwuję, połowa kierowców rozmawia trzymając telefon przy uchu podczas prowadzenia auta. Za to również trzeba wprowadzić mandat nie mniejszy niż 2000 zł. Trzeba również wprowadzić kodeks dla pieszych regulujący zasady poruszania się po chodnikach. Rodzina buraków potrafi iść całą szerokością chodnika w kilka osób i nie robi miejsca dla idących z naprzeciwka. Widać, że byli ze świniami przez słomiankę chowani. Oczywiście bez kary więzienia dla właścicieli psów srających na chodnik również się nie obejdzie :) To samo w przypadku jeśli pies biega spuszczony ze smyczy i bez kagańca.

 • luka0101

  Oceniono 1 raz 1

  16. Uszkodzenie trzech elementów samochodu i ucieczka z miejsca zdarzenia?

 • gaizdka1908

  Oceniono 1 raz 1

  Za przejazd na czerwonym świetle od 300-500 zł.

 • Gość: Kael

  Oceniono 5 razy 1

  Co za debilny tytuł. Od kiedy jazda jednośladem to wykroczenie?

 • Gość: ZAWODOWIEC

  0

  KAZDY KTO PORUSZA SIE POJAZDEM JEDOSLADOWYM JEST UCZESTNIKIEM RUCHU I POWINIEN ZNAC PRZEPISY. WPADA FACET NA ROWERZE NA STARSZA KOBIETE JADAC PO CHODNIKU I ONA JEST UKARANA TO JEST CHORE!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX