Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Koniec z oblewaniem kursantów w celu wyrobienia dziennej normy egzaminów

Filip Trusz
Ministerstwo Infrastruktury przygotowało nowelizację dot. przepisów ubiegania się o prawo jazdy. Egzaminy mają się odbywać o dokładnie wyznaczonej godzinie, a jeden egzaminator będzie mógł przeprowadzić ich tylko osiem jednego dnia.

Nowe przepisy wejdą w życie już 1 lipca 2019 r. Przy czym zmiany dotyczące pracy egzaminatora i wyznaczania konkretnych godzin egzaminu, ze względu na konieczność dostosowania się WORD-ów do nowych zasad, wejdą w życie od 1 stycznia 2020 r. O jakich dokładnie zmianach mówimy?

Egzamin dokładnie o wyznaczonej godzinie

Ministerstwo chce zaoszczędzić egzaminowanym niepotrzebnego stresu, który często przekłada się na negatywny wynik. Propozycja zakłada, że egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy będzie się rozpoczynał dokładnie o godzinie wskazanej przez WORD.

Teraz godzina jest tak naprawdę orientacyjna, a czas rozpoczęcia egzaminu to loteria. Wszystko zależy od tego, jak pójdzie osobom przed nami. Może się więc zdarzyć, że na swój egzamin będziemy czekać 5-10 minut, ale są też sytuacje, kiedy kursant czeka znacznie dłużej. 

Zbyt długi czas oczekiwania na egzamin powoduje większy stres u zdających i niejednokrotnie wpływa negatywnie na wynik egzaminu.

- podkreśla Ministerstwo Infrastruktury.

Limit 8 egzaminów dziennie na jednego egzaminatora

Zgodnie z nowelizacją jeden egzaminator będzie mógł przeprowadzić maksymalnie 8 egzaminów dziennie w zakresie prawa jazdy kategorii B. Kolejny limit to co najwyżej jeden egzamin praktyczny na godzinę. Ta zmiana ma wyeliminować jedną z największych patologii polskich egzaminów, a więc oblewanie kursantów w celu wyrabiania dziennej normy przeprowadzonych egzaminów.

Zmiana jest podyktowana koniecznością likwidacji wymagań ilościowych co do liczby przeprowadzanych egzaminów w ciągu dnia, stawianych egzaminatorom przez ich pracodawców. Egzaminatorzy będą mieli więcej czasu na spokojną i bardziej obiektywną ocenę umiejętności kandydatów na kierowców.

- czytamy w oficjalnym komunikacie Ministerstwa.

Ministerstwo już wcześniej podjęło temat zarabiania WORD-ów na oblewaniu młodych kierowców. Z raportu NIK roku wynika, że 88 proc. dochodów WORD-ów pochodziło z egzaminów, z czego prawie 70 proc. stanowiły egzaminy poprawkowe. O zmianach, które mają temu przeciwdziałać pisaliśmy dokładnie w poniższym materiale.

W telegraficznym skrócie, egzaminatorzy mają być zatrudnieni przez wojewodę, a nie przez WORD, a opłata za egzamin trafi do budżetu państwa. Pozwoli to uniezależnić egzaminatorów od dochodów wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego i skończyć z oblewaniem kursantów dla zysku. 

Egzamin na kategorię AM możliwy na czterokołowcu

Osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą zdawać egzaminu praktycznego na kategorię AM prawa jazdy (obecnie egzamin odbywa się wyłącznie przy użyciu motoroweru), będą mogły korzystać z czterokołowca lekkiego.

Kategoria AM uprawnia do kierowania zarówno motorowerami, jak i czterokołowcami.

Koniec z pieczątkami

Ostatnią zmianą w nowelizacji jest dostosowanie dotychczasowych przepisów do wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Po ich wprowadzeniu egzaminatorzy, instruktorzy i wykładowcy nie będą musieli stosować na dokumentach pieczęci, wystarczy podpis (imię i nazwisko) oraz nr uprawnień. 

Czy podobają Ci się zmiany w egzaminach na prawo jazdy wprowadzane przez Ministerstwo Infrastruktury?
Więcej o:
Komentarze (143)
Zmiany w egzaminach na prawo jazdy 2019. Koniec z oblewaniem kursantów w celu wyrobienia dziennej normy egzaminów
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • justas32

  Oceniono 62 razy 54

  Patologia w celu ochrony patologii. W Polsce egzaminy na prawo jazdy to patologia mająca na celu wyciągnięcie pieniędzy od zdających a uzasadniana zwiększeniem bezpieczeństwa na drogach ...

 • Gość: eutyfron

  Oceniono 57 razy 43

  Dużo szybciej zaoralibyście patologię, gdyby wprowadzić system opłaty ryczałtowej. Płacisz raz i zdajesz do skutku.

 • Gość: Podpisuję się

  Oceniono 33 razy 33

  Dobry kroczek. Kroczek jedynie. Cały ten układ jest patologiczny, ktoś go przecież stworzył i przez lata eksploatował. Nie sposób uwierzyć, że teraz już będzie OK, ludzie bez skrupułów, nawykli do dojenia, coś wymyślą.

 • popieramkukiza

  Oceniono 34 razy 30

  To jest tylko przykrycie gónwa liściem.

 • nessuno

  Oceniono 29 razy 23

  W telegraficznym skrócie, egzaminatorzy mają być zatrudnieni przez wojewodę, a nie przez WORD, a opłata za egzamin trafi do budżetu państwa.
  I jeszcze powinno się na zbity pysk wywalić całą tą bandę skorumpowanych dziadów a w ich miejsce przyjąć nowych, oby bez złych nawyków i ciągot do kombinowania.

 • Gość: Gregor

  Oceniono 24 razy 22

  Jedynym i najlepszym rozwiązaniem jest likwidacja WORD.
  Tylko dwa państwa europie mają word

 • malgojb

  Oceniono 22 razy 18

  No tak, czyli w ramach udowodnienia niewiedzy po prostu będą jeździć przez godziną z kursantem aż w końcu go uwalą. W końcu jak egzaminator się uprze to zawsze znajdzie jakiś sposób godny mierzenia linijką z przeszłości.

 • Gość: Xli

  Oceniono 11 razy 7

  Obecny system kształcenia i egzaminowania to wielka patologia. Pod płaszczykiem bezpieczeństwa wprowadza się dziwne systemy kształcenia, egzaminowania i nadawania uprawnień. Kształcenie polega na nauce zdania egzaminu i niczego więcej. Oczywiście po drogach na których egzaminatorzy później weryfikują umiejętności. Egzamin prowadzony jest przez egzaminatora zatrudnionego przez ośrodek w którego interesie jest to aby nasz egzamin był negatywny. W wyższych kategoriach wprowadzono kursy doszkalające aby móc pracować. Kursy te odnawiane muszą być co pięć lat. Kurs taki wygląda komicznie jak zawodowego kierowcę ze starzem np. Trzydziestoletnim poucza co do zasad poruszania czterdziestolatek który takim pojazdem to może zdał egzamin. No i kolejne badania, psychotesty. Ciekawe jak wprowadzenie tych szkoleń, kursów wpływa statystycznie na bezpieczeństwo?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX