Żółty pył na samochodach to nie pył saharyjski. Czym się różnią i jak usuwać je z samochodu?

Żółty pył, który teraz tak często osiada na naszych samochodach, nie jest tzw. pyłem saharyjskim, przed którym ostrzegają meteorolodzy. To pyłki sosny i świerku. Jak pozbyć się pyłu, by nie porysować karoserii?

Żółty pył na samochodach - co to jest

Żółty pył na samochodach pojawia się na przełomie kwietnia i maja. Co roku właśnie w tym okresie sosny i świerki zaczynają pylić. Żółty pył pojawia się na samochodach, parapetach i w wietrzonych pomieszczeniach. Na szczęście dla alergików nie ma on właściwości uczulających, ale może powodować podrażnienie błony śluzowej nosa i spojówek. Żółty pył nie ma nic wspólnego z pyłem saharyjskim, który nadciągnął nad Polskę na początku tygodnia i który najintensywniej da się we znaki dziś i w piątek. W przeciwieństwie do żółtego pyłu pył saharyjski może być groźny dla samochodowych lakierów.

Pył saharyjski nad Polską

Pył saharyjski ma pomarańczową barwę. Zwykle swoją wędrówkę kończy w południowych częściach Europy, ale w ostatnim okresie miał doskonałe warunki - silny wiatr i brak opadów - do dłuższych wędrówek. Stąd pojawił się i u nas. W przeciwieństwie do żółtego pyłu iglaków pył saharyjski może spowodować zarysowania karoserii - w jego składzie znajduje się m.in. kwarc. Dlatego tak ważny jest odpowiedni sposób jego spłukiwania.

Jak czyścić samochód z pyłu

Jak pozbyć się pyłu z samochodu? Przede wszystkim nie należy go spłukiwać w myjniach automatycznych. Po pierwszej fazie mycia część drobinek może pozostać na karoserii. Intensywne mycie szczotkami w drugiej fazie może spowodować mikrorysy, które po wyjeździe z myjni będą widoczne gołym okiem.

Mycie samochodu gąbką czy ścierką też nie jest dobrym pomysłem - efekt może być podobny do tego, który osiągniemy w myjniach automatycznym. Najbezpieczniej jest skorzystać z myjki wysokociśnieniowej. Najpierw opłucz karoserię czystą wodą, zachowując większą niż zazwyczaj odległość pomiędzy lancą a samochodem. Zrób to dokładnie. Po czystej wodzie użyj szamponu, a na koniec dokładnie zabezpiecz karoserię (funkcja wosk) - to spowolni osadzanie się kolejnych warstw pyłu.

Najlepiej wstrzymać się ze spłukiwaniem pyłu do soboty, kiedy to chmura znad Sahary zostanie wywiana z Polski. Co prawda pyłki sosny i świerku wciąż będą osadzać się na karoseriach, ale nie są one groźne dla samochodowych lakierów.

Więcej o:
Komentarze (26)
Żółty pył na samochodach. Co to jest i skąd się bierze?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • sector23

  Oceniono 36 razy 32

  Wyjaśniam: pomarańczowy nalot na karoserii, to rdza.

 • remo29

  Oceniono 21 razy 19

  Pył to małe miki, u mnie na ośce grasuje kondor. Wczoraj spędziłem dobre 10 minut na zmywaniu z szyby bocznej i przedniej gówien o średnicy średniej pizzy. A wcześniej jakiś skurywensen nasrał mi na fotel przez uchyloną na dosłownie 10 cm szybę. Snajper-sku...l, jak pragnę zdrowia...

 • justas32

  Oceniono 13 razy 9

  "Funkcja wosk" rozbiła mnie zupełnie ... :-)

 • Gość: Lusnia

  Oceniono 8 razy 8

  Ta informacja bardzo mnie uspokoila

 • wiedzminizm

  Oceniono 7 razy 7

  "pył" to nie pył. a chociaż "żółty" to żółty? czego to kochana redakcja nie wymyśli...
  a jak się go pozbyć? przyjdzie deszcz i zmyje.

 • baby1

  Oceniono 5 razy 5

  Najlepiej zlizywać.

 • Gość: Karolina

  Oceniono 2 razy 2

  Pył saharyjski już dotarł do Polski jakieś 30 minut temu dostała info z mojej apki Apsik także nie wiadomo co to za pył :) Na dwoje babka wróżyła ;)

 • marcinblonie

  Oceniono 1 raz 1

  Zastanawiam się czasami czy to co czytam na gazeta.pl to jakiś przedruk z portali dla debili. Poziom merytoryczny jest wprost proporcjonalny do umiejętności autora

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX