Wyraźnie ponad 800 tysięcy sprzedanych aut rocznie - tak sprzedaje się, Toyota RAV4, SUV nr 1 na świecie

Filip Trusz
Wzrastające zainteresowanie crossoverami i SUV-ami to globalny trend - najlepiej sprzedający się SUV świata przekroczył barierę 800 tysięcy sztuk rocznie. Co więcej, prawie wszystkie bestsellerowe auta tego typy poprawiają swoje wyniki.

W globalnych rankingach sprzedaży często pojawiają się egzotyczne samochody, których większość polskich kierowców w ogóle nie kojarzy. Jednak w przypadku bestsellerów typu SUV w pierwszej dziesiątce znajdziemy tylko trzy auta, których nie ma w sprzedaży nad Wisłą. A tak naprawdę, to dwa, bo Nissan Rogue jest bardzo blisko spokrewniony z naszym Nissanem X-Trailem.

Sprzedaż SUV-ów na świecie w 2018 r.:

 1. Toyota RAV4 - 837 285 szt. (+3,5 proc.)
 2. Volkswagen Tiguan - 790 578 szt. (+8,5 proc.)
 3. Honda CR-V - 744 251 szt. (-1,8 proc.)
 4. Hyundai Tucson - 552 477 szt. (-12,0 proc.)
 5. Nissan Qashqai - 518 412 szt. (+3,7 proc.)
 6. Kia Sportage - 493 201 szt. (+14,8 proc.)
 7. Mazda CX-5 - 458 630 szt. (+11,9 proc.)
 8. Haval H6 - 455 914 szt. (-10,3 proc.)
 9. Nissan Rogue - 455 453 szt. (+1,4 proc.)
 10. Chevrolet Equinox - 439 515 szt. (+17,0 proc.)

Chevrolet Equinox to amerykański crossover, który rywalizuje przede wszystkim z RAV4 oraz CR-V. Z kolei Haval H6 to hit sprzedaży prosto z Chin, tamtejszy numer 1.

Chevrolet EquinoxChevrolet Equinox fot. Chevrolet

Haval H6Haval H6 fot. Haval

Toyota RAV4 uważana jest za jednego z prekursorów gatunku SUV i od zawsze meldowała się na szczytach rankingów sprzedaży. Jednak to już drugi rok z rzędu, w którym RAV4 okazuje się globalnym bestsellerem nr 1. Toyocie jako jedynej udało się przekroczyć barierę 800 000 sprzedanych aut. Wrażenie może robić świetna sprzedaż VW Tiguana, który ostatnio bardzo poprawia swoje wyniki, nie tylko w Europie. Do Toyoty RAV4 brakuje mu coraz mniej, a jego sprzedaż wzrasta wyraźnie szybciej od japońskiego auta - 8,5 do 3,5 proc.

Z pierwszej dziesiątki bestsellerów rok do roku kierowców traciły tylko trzy modele - Haval H6, Honda CR-V oraz Hyundai Tucson. Pocieszeniem dla koreańskiego koncernu może być fakt, że siostrzany model, Kia Sportage, notuje prawie największe wzrosty sprzedaży (+14,8 proc.). Dynamiczniej rozwija się tylko Chevrolet Equinox, który zakończył rok na 17-procentowym plusie.

Źrodło danych: Focus2Move (link do pełnego zestawienia)

Więcej o:
Komentarze (11)
Wyraźnie ponad 800 tysięcy sprzedanych aut rocznie - tak sprzedaje się, Toyota RAV4, SUV nr 1 na świecie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Mirek

  Oceniono 1 raz 1

  Mam rav4 III generacji, auto spala 7,5l przy 150 koniach w dieslu. Jest dobre. Nie dziwi mnie więc że rav4 jest na pierwszym miejscu, sam zastanawiam się nad nowszym modelem

 • Gość: leming

  0

  Każda generacja rav4 była udana, zarówno te starsze jak i te nowe. Ludzie cenią je za niezawodność

 • Gość: Werbi

  0

  Z jakiej racji się sprzedaje to nie wiem, starsze generacje lepsze.

 • Gość: wiktorowski

  0

  Ostatnio modne są tego typu auta, jeździłem wcześniej kombiakami i jedno co powiem to, że pozycja za kierownicą o niebo lepsza. Rav4 na pierwszym miejscu bo z reguły jak każda toyota, niezawodne auto

 • Gość: Karina

  0

  W końcu interesy Polaków mają być przedstawiane w Unii! Gwiazdowski proponuje zmiany w pracy polskich posłów w UE. To jest to!

 • Gość: brajaken

  0

  Słyszeliście o "Karcie Polskich Spraw""? To inicjatywa ugrupowania FairPlay, która umożliwi stworzenie nam wspólnego głosu w UE. Wreszcie przestaniemy wyciągać nasze wewnętrzne spory przed innymi krajami. Poozdro dla FairPlay!"

 • Gość: Nick

  0

  Osobiście przeraża mnie to jak wygląda obecnie emerytura. Gwiazdowski obiecuje, że państwo będzie dopłacać do emerytur niższych niż obywatelskie. Daje to przynajmniej jakąs nadzieję

 • Gość: Szym

  0

  Cała władza nie powinna byc skupiona w stolicy. #Fairplay proponuje zwiększenie roli samorządów terytorialny. Ciekawe :)

 • Gość: Agnieszka

  0

  Patrzmy w przyszłość, na Polskę w której podatki są proste i fair, a system emerytalny stabilny. Tylko Polska FairPlay

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX