Koniec z używaniem telefonów podczas jazdy? Trwają testy kamer wychwytujących urządzenia w dłoniach kierowców

Używanie telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu jest niebezpieczne. Mimo to wielu kierowców podczas jazdy pisze SMS-y lub rozmawia trzymając urządzenie w ręce. W Australii trwają testy kamer, które mają wykrywać osoby korzystające z telefonu podczas jazdy.

Od stycznia w dwóch lokalizacjach w Sydney trwają testy nowego systemu, który może przyczynić się do wyeliminowania jednego z niebezpiecznych zachowań kierowców. Kamery wykorzystujące sztuczną inteligencję wykrywają przypadki korzystania z telefonu komórkowego przez osoby siedzące za kierownicą. System działa o każdej porze dnia i nocy oraz w każdych warunkach pogodowych.

Rozproszenie uwagi

Wbrew pozorom, obsługa telefonu (a szczególnie nowoczesnego smartfona) wymaga poświęcenia sporo uwagi.

Korzystanie z telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu jest niebezpieczne z kilku powodów. Po pierwsze, już kilka sekund, podczas których kierowca zamiast na drogę patrzy na ekran, może wystarczyć na stworzenie zagrożenia na drodze. Po drugie, następuje rozproszenie uwagi kierowcy, co wpływa m.in. na szybkość reakcji, a oprócz tego kierowca ma zajęte ręce, choć powinien trzymać je na kierownicy lub ewentualnie dźwigni zmiany biegów

– tłumaczy Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zakazany owoc

Większość kierowców zdaje sobie sprawę, że używanie telefonu w czasie jazdy jest zabronione. Mimo to wiele osób ignoruje ten przepis. Zdarza się już nie tylko rozmowa przez telefon czy pisanie SMS-ów, ale także robienie zdjęć czy kręcenie filmów.

Kierowcy znajdują różne wymówki: mówią, że przecież odbierają telefon tylko na chwilę albo muszą napisać SMS-a, a i tak stoją w korku. Trzeba jednak pamiętać, że rozproszenie uwagi należy do najczęstszych przyczyn wypadków.

Mandat za korzystanie z telefonu

Co grozi osobom, które korzystają z telefonu w czasie jazdy bez zestawu głośnomówiącego? Mogą one otrzymać mandat w wysokości 200 zł i pięć punktów karnych.

Więcej o:
Komentarze (41)
Skończy się używanie telefonów podczas jazdy. Kamery wychwycą urządzenia w dłoniach kierowców
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • liczbynieklamia

  Oceniono 12 razy 12

  Dla mnie przerażające jest to, że niektórzy potrafią przejechać kilkadziesiąt, a czasem kilkaset metrów bez patrzenia na drogę, bo na pościki na fejsuniu trzeba odpisać.

 • js08836

  Oceniono 15 razy 11

  Zamiast 200 zł 2000 zł. Skoro nie stać na zestaw głośno mówiący za 80 -100 zł, to na 2000 zł będzie stać. Ci kretyni z telefonami, to plaga większa niż pijani za kółkiem. Pijany przynajmniej patrzy na drogę choć w zależności od upojenie ledwie co widzi, ale jednak. Kretyn piszący SMS czy czytający SMS nie widzi nic. Ostatnio widziałem kretynkę bo jadącej nie można jej nazwać, gdy jadąc autem na kierownicy trzymała tablet i przesuwała strony. Zabić to mało. Gdybym mógł, to roztrzaskałbym ten tablet na jej łbie.

 • atmt

  Oceniono 20 razy 8

  Chciałbym zapytać tych wszystkich oburzonych na rozmawianie przez telefon podczas jazdy: co jest bardziej niebezpieczne - trzymanie telefonu przy uchu czy próba przestawienia np. ustawień wentylacji na super nowoczesnym i chętnie montowanym w prawie każdym nowym samochodzie ekranie dotykowym?

 • Gość: Muniek

  Oceniono 6 razy 4

  Oby te kamery jak najszybciej pojawily sie i zaczęły być stosowane w Polsce. I mandaty za stwarzanie zagrożenia na drodze (bo tym jest uzywanie telefonu podczas jazdy) poszły w gorę.

 • roll

  Oceniono 3 razy 3

  Używanie VOLVO i Tesli też wychwyci?

 • P L

  Oceniono 6 razy 2

  No faktycznie koniec. Trwają testy. W Australii.

 • Gość: qwerty

  Oceniono 3 razy 1

  Ja pierdzielę, teleskop Hubbla może jeszcze. A nie łaska stanąć na skrzyżowaniu i patrzeć. Jestem przekonany że bloczek mandatowy pan policjant sprzeda w ciągu godziny

 • Gość: qibic

  Oceniono 3 razy 1

  Super,
  mam nadzieję że nikt nie wpadnie na pomysł żeby były specjalnie oznaczone i widoczne z daleka

 • marcin S-K (Marcin)

  Oceniono 13 razy 1

  Radia CB w rękach kierowców tirów są oczywiście bezpieczne i nie rozpraszają użytkownika, również nie zajmują jednej ręki... Nie widzę żadnej różnicy podczas rozmowy przez telefon, który jest nielegalny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX