Nowe Volvo pojadą maksymalnie 180 km/h. Nawet na autostradzie. Powód? Oczywiście bezpieczeństwo

Filip Trusz
W motoryzacji słowa "Volvo" i "bezpieczeństwo" niemal zawsze idą ze sobą w parze. Szwedzka marka od dawna jest jednym z liderów pod tym względem. Volvo ma kolejny pomysł na poprawę bezpieczeństwa - ograniczy prędkość maksymalną swoich aut.

Volvo już jakiś czas temu zapowiedziało odważnie, że od 2020 roku nikt nie zginie na pokładzie samochodów tej marki. Szwedzi, którzy od dawna uchodzą w branży za liderów pod względem bezpieczeństwa, nie przestają inwestować ogromnych pieniędzy w rozwój nowoczesnych systemów. Volvo ma skąd brać dolary na dopracowywanie swoich technologii - należy do chińskiego giganta Geely.

Prędkość maksymalna nowych Volvo - 180 km/h

Teraz dowiedzieliśmy się od samego szefa Volvo, Hakana Samuelssona, że nowe samochody szwedzkiego producenta od 2020 roku będą sprzedawane z blokadą prędkości maksymalnej. Znamy to dobrze z wielu sportowych modeli, zwłaszcza tych niemieckich. Elektroniczny kaganiec nakładany jest na samochód zwykle przy 250 km/h, a żeby auto pojechało więcej trzeba wykupić specjalny pakiet.

Volvo zamierza pójść krok dalej i ograniczyć prędkość maksymalną swoich modeli do 180 km/h. "Nie ma powodu, żeby nowymi Volvo można było jechać więcej niż 180 km/h. Jeżeli spojrzysz na niemieckie autostrady, to powodem dużej części wypadków jest właśnie nadmierna prędkość" - powiedział Hakan Samuelsson w rozmowie z serwisem Bloomberg (źródło), później zwrócił uwagę, że 180 km/h to właśnie granica zdrowego rozsądku.

Volvo i bezpieczenstwo w 2020

Samochody autonomiczne już w 2025 r.?

Innym pomysłem na poprawę bezpieczeństwa jest inwestowanie w rozwój samochodów autonomicznych.

Szwedzka marka od 2025 roku chce wypracowywać jedną trzecią swoich przychodów ze sprzedaży autonomicznych samochodów. Stworzona przez Volvo we współpracy z Veoneer spółka Zenuity dostała pozwolenie na testy takich aut na publicznych drogach w Szwecji. Więcej pisaliśmy o tym w tym miejscu:

Czy Twoim zdaniem samochody powinny mieć ograniczoną prędkość maksymalną?
Więcej o:
Komentarze (67)
Nowe Volvo pojadą maksymalnie 180 km/h. Nawet na autostradzie. Powód? Oczywiście bezpieczeństwo
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • liczbynieklamia

  Oceniono 51 razy 23

  Tak naprawdę nie widzę problemu - kierowcy dzielą się bowiem na tych, którzy obecności tego kagańca nawet nie zauważą i na tych, którzy go po prostu potrzebują.

 • pcat

  Oceniono 27 razy 13

  Gość ma rację, mam Volvo, czasem wjeżdżam na polską autostradę i od nowości (3 lata) przekroczyłem 180 może ze 4 razy. Mówimy oczywiście o ciągniku siodłowym.

 • rafiol

  Oceniono 26 razy 8

  Sądząc po komentarzach Volvo jednak ma rację. Jest w narodzie spora grupa osób jawnie przeceniających umiejętności i możliwości przeżycia. Umiejętności - swoje. Szanse przeżycia - niestety i swoje i innych.
  Kiedy widzę tych wspaniałych kierowców w ich wspaniałych maszynach, pędzących z wiatrem przemian, w przekonaniu o swojej wyższości technologicznej i osobistej, strażników wolności wyboru i świętego prawa własności, mijających mnie jadącego spokojnie prawym pasem - to im współczuję. i zazdroszczę. Życie w nieświadomości własnych umysłowych ograniczeń jest bowiem zarówno straszne, jaki na pewno niezwykle szczęśliwe.

 • Gość: szeherezada

  Oceniono 11 razy 5

  Niech wstawią ogranicznik do 80km/h. Będzie jeszcze bezpieczniej.

 • bob2436

  Oceniono 9 razy 3

  To niezły pomysł. Od 2001r jeżdżę samochodami, które łatwo przekraczają 200km/h, w tym dużo w RFN. Ile razy jechałem szybciej niż 180? Kilka, nie więcej. Zresztą dla znacznej części polskich kierowców ogranicznik powinien być ustawiony gdzieś na 80.

 • Gość: hmmmm

  Oceniono 15 razy 3

  Ciekawe czy zrobią testy zderzeniowe przy prędkości 180 km/h, skoro ot granica zdrowego rozsądku?

 • Gość: xD

  Oceniono 4 razy 2

  ... a za kolejnych 5 góra 10 lat samodzielne prowadzenie pojazdu mechanicznego bardziej skomplikowanego niż rower stanie się NIELEGALNE... chcecie tego?

 • avensis77

  Oceniono 8 razy 2

  To może od razu ograniczyć V-max do 100 km/h. Będzie jeszcze bezpieczniej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX