Nowe prawa jazdy są już wydawane. Od dziś zaczął obowiązywać nowy wzór dokumentu

Piotr Kozłowski
Od dziś (4 marca 2019 roku) wydziały komunikacji wydają nowe prawa jazdy. Dokumenty nie zawierają już adresu zameldowania. Nie trzeba już będzie zmieniać prawa jazdy po przeprowadzce.

Drobna zmiana wzoru prawa jazdy to spore udogodnienie dla kierowców. Po zmianie miejsca zamieszkania nie trzeba już będzie płacić 100 zł za wymianę dokumentu i przechodzić ścieżki formalnej związanej ze złożeniem wniosku. Co ta zmiana oznacza dla kierowców, którzy prawo jazdy odebrali przed 4 marca 2019 roku?

Nowe prawo jazdy 2019 - nie ma obowiązku wymiany

Nowy wzór prawa jazdy nie oznacza, że wydawane do tej pory dokumenty straciły ważność - nie ma obowiązku wymiany. Data ważności na dotychczasowych dowodach wciąż jest aktualna. A co z posiadaczami bezterminowych praw jazdy wydawanych do 2015 roku?

Nowe prawo jazdy 2019Nowe prawo jazdy 2019 Fot. Ministerstwo Infrastruktury

W latach 2028-2033 bezterminowe prawa jazdy będą musiały zostać wymienione na nowe dokumenty, których ważność to 15 lat. Koszt wymiany prawa jazdy pozostanie bez zmian - to wciąż 100 zł.

Jak wymienić prawo jazdy

Do odnowienia prawa jazdy potrzebujemy sześciu rzeczy: wniosku, badania lekarskiego, fotografii, kserokopii prawa jazdy, dowodu uiszczenia opłaty za ponowne wydanie prawa jazdy oraz oświadczenia o zapoznaniu się z treścią art. 233 kk.

Oczywiście przy przedłużeniu ważności prawa jazdy nie potrzeba żadnych dodatkowych kursów, jazd czy egzaminów. Najważniejsze jest badanie lekarskie i to od niego zależy, na ile kolejnych lat dostaniemy nowe prawko. Od 20 lipca 2014 w życie weszło rozporządzenie Ministra Zdrowia, które ustaliło sztywną cenę badania kierowców na poziomie dwustu złotych.

Więcej o:
Komentarze (71)
Nowe prawa jazdy są już wydawane. Nowy wzór dokumentu od marca 2019. Zmiana jest jedna
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • justas32

  Oceniono 67 razy 59

  Bez napisu Bóg Honor Ojczyzna i bez krzyża na cały dokument - nie jadę ...

 • a_fan

  Oceniono 36 razy 32

  200 złoty za badania na prawo jazdy...
  nie całe 400 kosztują okresowa badnia dla pilotów samolotów komunikacyjncyh, a ich zakres jest dużo większy niż tych na prawo jazdy.
  Tylko tam jest cena rynkowa, a nie regulowana.

 • piotraa81

  Oceniono 32 razy 30

  Według wyroku z 2018 wydanego przez sąd w Krakowie, nie możan odebrać uprawnień nabytych bezterminowo...

 • bzzbzzbzz

  Oceniono 22 razy 18

  Mam pj bezterminowe. Czy nie jest to prawo nabyte ? Czy słowo bezterminowe można zdefiniować jako rok 2023 ? Jestem ciekawy interpretacji tego przepisu przez jakiegoś konstytucjonalistę.
  Rozumiem jak prawomocnym wyrokiem sądowym zostałbym pozbawiony tego prawa (wypadek, ślepota czy inne usterki zdrowotne), ale jedynie w formie ustawy ? Do tego haracz 100pln za tak naprawdę kawałek plastyku ...

 • tatankaiyotake

  Oceniono 15 razy 15

  No to wymienię w 2033 jak dożyję, nie wcześniej.

 • robert.kwi

  Oceniono 14 razy 14

  Moja badaia są bezterminowe. Jak mam robic inne to muszą wskazać przyczynę inna niz ich widzimisie. Rozumiem, że dokument tak jak dowód jako paier może mieć datę ważności ale nie na zasadzie, że wydanie drugiego dokumemtu wymaga jakichś badań. Przychodze, daję może nowe zdjecie i tyle. Żadnych badań bez wskazania przyczyny zdrowotnej...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX