ITS bije na alarm - aż 4 na 10 płynów hamulcowych nie spełnia norm, a 22 proc. kierowców nigdy go nie wymienia

Filip Trusz
Złej jakości płyn wydłuża, a w skrajnych wypadkach może całkowicie uniemożliwić hamowanie pojazdu. A tymczasem Instytut Transportu Samochodowego ostrzega - nie dość, że Polacy używają płynów wątpliwej jakości, to wielu w ogóle nie dba o wymianę.

4 na 10 płynów hamulcowych nie spełnia norm

Wyniki badania wykazały, że cztery z dziesięciu płynów nie spełniały określonych w normie wymagań. Zbyt niską wartość temperatury wrzenia płynu wykazały cztery płyny, a dwa spośród nich podczas badania prawie całkowicie odparowały, przy okazji wykazując brak odporności na utlenianie. W ich przypadku na materiałach laboratoryjnych pojawiły się również wżery korozyjne.

- mówi Ewa Rostek, kierownik Centrum Badań Materiałowych ITS.

Instytut Transportu Samochodowego przebadał 10 najpopularniejszych w Polsce płynów hamulcowych. Przede wszystkim sprawdzono wartość temperatury wrzenia i lepkość, czyli parametry decydujące o jakości płynu. Aż 4 nie spełniły norm.

Czym grozi płyn hamulcowy złej jakości?

Jakość płynu hamulcowego ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Jeżeli używamy płynu złej jakości, to musimy się liczyć z wydłużoną drogą hamowania, co w wielu sytuacjach może się zakończyć tragicznie. Co więcej, w skrajnych przypadkach zły płyn hamulcowy może w ogóle uniemożliwić nam wyhamowanie samochodu.

ITS zwraca uwagę, że przy jeździe 100 km/h sprawny układ hamulcowy zacznie działać na 100 proc. po 5 metrach od wciśnięcia hamulca. Mając płyn niespełniający wymaganych parametrów, droga hamowania będzie nawet 7,5-krotnie dłuższa, a samochód zacznie hamować dopiero po 35 metrach od chwili, gdy pedał hamulca został wciśnięty.

Tragiczny wypadek w Babicy. Nie żyje 55-letnia kobietaTragiczny wypadek w Babicy. Nie żyje 55-letnia kobieta PATRYK OGORZAŁEK

27 proc. jeżdżących po Polsce samochodów wymaga natychmiastowej wymiany płynu hamulcowego

Przy okazji badania jakości sprzedawanego w Polsce płynu hamulcowego ITS zwrócił uwagę także na fakt, że Polacy nie przejmują się jakością układu hamulcowego w swoich samochodach. Żeby działał sprawnie nie wystarczy regularna wymiana klocków i tarcz. Płyn hamulcowy również traci z czasem swoje właściwości. Eksperci zalecają, by wymieniać go co 2-3 lata.

Tymczasem badania ITS-u wskazują, że:

 • 22 proc. polskich kierowców nigdy nie zlecało jego wymiany,
 • a w 27 proc. zweryfikowanych pojazdów kwalifikował się on do natychmiastowej zmiany.
Czy wymieniasz regularnie płyn hamulcowy w swoim samochodzie?
Więcej o:
Komentarze (27)
Płyn hamulcowy w polskich samochodach
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • liczbynieklamia

  Oceniono 26 razy 24

  Dobrze, że ITS dba o nas i przypomina, że musimy wymienić płyn. Tylko czy na pewno warto, skoro nowy i tak nie będzie spełniał norm, no bo przecież nie można ujawnić, które płyny ich nie spełniają?

 • Gość: Ukiziomal

  Oceniono 16 razy 14

  I co z tego, że badają jaki i tak prawo zabrania im ujawnienia firm, które to produkują. Dajcie to do UOKIKU może obi to ubublicznią.

 • kloss8

  Oceniono 10 razy 10

  Po co ten artykuł skoro i tak dalej nie wiem który płyn jest dobry a który zły?

 • Gość: gosc

  Oceniono 8 razy 8

  a ktore płyny jakiej marki narażają nas na kłopoty to już nie łaska napisać czyżby ITS balo się pozwów ?????

 • Gość: Pioter

  Oceniono 4 razy 4

  ITS ostatnio zrobił sie bardzo aktywny. Chyba maja aspiracje bycia jak ADAC.
  Ostatnio plyny do spryskiwacza nie spełniały im norm... Ja Wam cos powiem w tym ITS... Żre chore mięso posypuje je solą drogową... I to wg.naszego kraju najzdrowsze jedzenie... W dooopie mam Wasz płyn hamulcowy, do spryskiwacza... Najwyżej otworze drzwi i dohamuje nogą...

 • Gość: H

  Oceniono 5 razy 3

  Atrykuł na zamówienie producdntów drogich markowych płynów...

 • klm747

  Oceniono 1 raz 1

  zawartość wody w płynie można sprawdzić w kilka sekund przy pomocy miernika kosztującego kilkadziesiąt złotych - wiele warsztatów je posiada...

 • klm747

  Oceniono 1 raz 1

  Filip Otto znowu nadaje swoje brednie...

  gdzie nazwy płynów??

 • fakej

  Oceniono 11 razy 1

  Z tego co wiem na przeglądach badane są hamulce, jeśli więc one działają poprawnie to co za różnica czy w przewodach hamulcowych jest płyn hamulcowy spełniający normy czy nasienie orangutana?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX