Zakaz prowadzenia na miesiąc i dotkliwy mandat - tak Niemcy karzą za robienie zdjęć wypadkom

Każdy zna taką sytuację - wypadek na drodze i uciążliwy korek. Korek, który robi się jeszcze dłuższy przez kierowców, zwalniających, żeby przyjrzeć się zdarzeniu i zrobić zdjęcie. W Niemczech takie zachowanie jest bardzo restrykcyjnie karane.

W Polsce za używanie telefonu podczas jazdy przewidziany jest dość niski mandat. Kara wynosi 200 zł, ale kierowcę bardziej zaboleć mogą punkty karne. Za takie wykroczenie możemy otrzymać aż 5 punktów karnych.

Warto jednak pamiętać, że za naszą zachodnią granicą prawo jest znacznie bardziej restrykcyjne dla kierowców, którzy bawią się telefonem podczas jazdy. Zwłaszcza, jeżeli używa się go do robienia zdjęć wypadkom, co jest nagminną praktyką na drogach. Wtedy policjant ukarze nas nie tylko za używanie telefonu, ale także za naruszenie prywatności ofiar wypadków. A grozi za to 150 euro mandatu, 1 punkt karny (Niemcy już po 8 punktach karnych zabierają prawo jazdy) i zakaz prowadzenia pojazdu na miesiąc.

O tak surowej karze zrobiło się głośno za sprawą niedawnego incydentu na niemieckiej autostradzie A1, gdzie doszło do wypadku. Policja złapała na robieniu zdjęć 50 kierowców i wszystkim grozi miesięczny zakaz prowadzenia samochodu. Na uwadze powinni mieć to wszyscy kierowcy, którzy jeżdżą po niemieckich drogach.

A co wy myślicie o zakazie prowadzenia pojazdu za robienie zdjęć wypadkom? Waszym zdaniem również w Polsce powinno obowiązywać takie prawo? Dajcie nam znać w sondzie i komentarzach poniżej.

Źródło: 40ton.net

Czy w Polsce również powinno zakazywać prowadzenia pojazdu za robienie zdjęć wypadkom?
Więcej o:
Komentarze (68)
Zakaz prowadzenia na miesiąc i dotkliwy mandat - tak Niemcy karzą za robienie zdjęć wypadkom
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • liczbynieklamia

  Oceniono 56 razy 54

  Niestety w swojej "karierze" kierowcy wielokrotnie widywałem drobne stłuczki, które miały miejsce dlatego, że kierowcy bardziej niż jazdą własną byli zainteresowani cudzą stłuczką.

 • Gość: Kuba

  Oceniono 56 razy 48

  W maju miałem wypadek pod walczem nie z mojej winy...kierowcy zamiast pomóc mi opuścić pojazd kręcili foli i pstrykali fotki...to jakaś masakra ...kary powinny być surowe ...plus nie udzielenie pomocy....taka jest rzeczywistość i mentalność Polaków...

 • Gość: ja

  Oceniono 33 razy 33

  nie korzystam z telefonu w trakcie jazdy , nie ma zmiłuj się i polecam to wszystkim

 • Gość: VVD

  Oceniono 26 razy 24

  Plaga polskich dróg i wielka przywara polskich kierowców którzy notorycznie tworzą korki i niebezpieczne sytuacje w postaci zatorów ponieważ zwalniają już nie nawet aby zrobić to zdjęcie (to już jest szczyt) ale zaspokoić ciekawość i zobaczyć co się stało jak się auto rozwaliło ma to miejsce nawet kiedy wypadek ma miejsce po drugiej strony drogi ekspresowej czy autostrady i pomiędzy jezdniami jest pas zieleni i bariery. Powinny być drakońskie kary za takie bezpodstawne zwalnianie

 • Gość: Kiedy nie panujesz nad głową.

  Oceniono 20 razy 18

  Standard na S8 w Waszawie. Wjeżdzam na Bemowie i korek do samego mostu. po 30 minutach okazuje się że na prawym poboczu stoją dwa auta na awaryjkach po stłuczce. Nikomu nie wadzą, nic poważnego się nie stało ale każdy hamuje żeby popatrzeć. Co za robactwo.

 • m.a.r.i.o6

  Oceniono 13 razy 13

  Prawidłowo

 • Gość: crux

  Oceniono 12 razy 12

  Jeszcze lepszy idiotyzm naszych rodaków to zwalnianie na autostradzie by obejrzeć wypadek na pasie w przeciwnym kierunku. Zdarzyło mi się w lipcu lub sierpniu stać w korku 20 minut (jazda <20km/h, 3-krotne zatrzymanie do zera) a po 5 km okazało się, że na moim pasie nie było żadnego zdarzenia, ale w przeciwnym kierunku owszem. Komuś widocznie brakuje wrażeń w życiu codziennym.

 • astropath

  Oceniono 20 razy 12

  Przyglądanie się wypadkom i fotografowanie ich zamiast jak najszybciej i najbezpieczniej opuścić "teren" jest oznaką mentalności stajennego, koniuszego czy innego tam parobka, który z zaciekawienia staje na środku wiejskiej drogi i rozdziawioną szczęką bezmyślnie patrzy "co tam panie ciekawego".

 • sraczezwersacze

  Oceniono 11 razy 9

  To jest proste. Robisz zdjęcia - nie skupiasz się "na drodze" - czytaj: stwarzasz zagrożenie w ruchu drogowym. Mandaty i kary są słuszne i powinny być bardzo surowe.
  P.S: już pomijam fakt żerowania jak hiena na czyjejś tragedii i łamania czysto ludzkiej zasady uszanowania czyjejś prywatności

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX