W Warszawie staną totemy dla rowerzystów. Wyświetlą żółwia, królika i krowę lub pokażą kciuk w górę

Piotr Kozłowski
Jeszcze w tym roku przy warszawskich ścieżkach rowerowych staną urządzenia, które będą oceniać prędkość, z jaką poruszają się rowerzyści. Nadciąga zielona fala dla cyklistów.

Tzw. totemy dla rowerzystów będą sygnalizatorami, które wyświetlą symbole, będące informacją dla rowerzystów. Królik - przyspiesz, kciuk - jedziesz dobrze, żółw - zwolnij, krowa - bez względu na to, co zrobisz, będziesz musiał się zatrzymać. Sygnalizacja ma informować cyklistów, co zrobić, by na najbliższym skrzyżowaniu trafić na zielone światło. W 2020 roku przy warszawskich ścieżkach rowerowych ma stanąć 30 totemów.

– Znacznie mniej rowerzystów zatrzymuje się przed skrzyżowaniami, a to bardzo irytujące. W Polsce nie spotkałem się z koordynacją sygnalizacji świetlnej dla rowerzystów. Jej wprowadzenie w Warszawie może zachęcić jeszcze więcej osób do korzystania z rowerów. To optymalny środek transportu przy dojazdach na odległość do 5 km – uważa Krzysztof Witoń z firmy Siemens Mobility, która na zlecenie ZDM rozszerza warszawski system sterowania ruchem o kolejne skrzyżowania.

Na Zachodzie totemy już stoją

Tego typu rozwiązania zostały już sprawdzone na Zachodzie: w Holandii, w Belgii czy w Niemczech. U naszych zachodnich sąsiadów system zainstalowany w Marburgu skrócił czas potrzebny na przejazd z uniwersyteckiego kampusu do miejskiej biblioteki o jedną trzecią.

Póki co nie wiadomo, na których warszawskich ścieżkach rowerowych królik popędzi rowerzystów.

Więcej o:
Komentarze (10)
Totemy dla rowerzystów w Warszawie - światła dla rowerzystów wyświetlą królika, żółwia i krowę
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: gw

  Oceniono 14 razy 6

  Sensowne wydawanie nie swoich pieniedzy.

 • a.k.traper

  Oceniono 10 razy 2

  Pieniądze zostaną wydane a rowerzyści będa to mieli w głębokim poważaniu tak jak do tej pory wszelkie oznaczenia.

 • Gość: Myszon

  Oceniono 30 razy 2

  Znaczny odsetek rowerzystów nie odróżnia koloru czerwonego i zielonego, więc jak można oczekiwać, że będą w stanie nauczyć się znaczenia aż czterech obrazków?

 • Gość: HUN

  Oceniono 1 raz 1

  Jednak lepiej wydać na nowe ścieżki rowerowe lub ewentuallne poprawienie istniejących. Wywalenie kostek brukowych i krawężników

 • eend

  Oceniono 1 raz 1

  No to królik (Kozłowski) czy zając (Górecki)?. To już się staje nudne, w jednym krótkim tekście każdy sobie ...... Ludzie! żeby nie móc sklecić zdania bez błędów. Wstyd, nikt tego nie sprawdza...

 • samochodemwszedzie

  Oceniono 2 razy 0

  Znowu wydawane są setki milionów na rowerki a pedalarzy od 5-6 miechów nie widać i jeszcze przed 2-3 będzie od nich spokój!

 • Gość: gosc

  Oceniono 2 razy 0

  ... totalna bzdura i marnowanie pieniedzy publicznych!

 • adstr

  Oceniono 2 razy 0

  Uważam, że to dyskryminacja krów!

 • Gość: Sama Radość

  Oceniono 6 razy 0

  Jaki odbiorca - taka forma przekazu. W Ameryce to szympansy nawet komputery obsługują.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX