Nie tylko fotoradary, czyli kierowcy pod czujnym okiem kamer. Jakie urządzenia dołączą do arsenału GITD?

Piotr Kozłowski
Wielkie zamówienie GITD nie dotyczy wyłącznie fotoradarów. Na polskich drogach przybędzie urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości, kamer monitorujących przejazdy na czerwonym świetle i kontrolujących przejazdy kolejowe.

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) ogłosiło zamówienie na dokonanie analizy bezpieczeństwa na polskich drogach. To element projektu, w ramach którego Główny Inspektorat Transportu Drogowego zakupi nowe fotoradary i inne urządzenia do kontroli kierowców. Do tej pory nie było wiadomo, na jakiego typu urządzenia GITD położy nacisk. Zamówienie ogłoszone przez CANARD to wyjaśnia.

Nowe fotoradary, kamery i odcinkowe pomiary prędkości - 140 nowych lokalizacji

W dokumentach CANARD czytamy, że celem wykonawcy zlecenia będzie wytypowanie i dokonanie oceny poziomu bezpieczeństwa dla 140 nowych lokalizacji dla urządzeń rejestrujących, w tym:

 • 35 propozycji lokalizacji dla instalacji stacjonarnych urządzeń rejestrujących do punktowego pomiaru prędkości - czyli dla zwykłych fotoradarów,
 • 50 propozycji lokalizacji dla instalacji stacjonarnych urządzeń rejestrujących średnią prędkość na określonym odcinku drogi - czyli tzw. odcinkowy pomiar prędkości,
 • 40 propozycji lokalizacji (skrzyżowań) dla instalacji stacjonarnych urządzeń rejestrujących niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej - w przypadku tych urządzeń przed pomiarem nie trzeba stawiać znaku informującego o kontroli, jak ma to miejsce przy fotoradarach i odcinkowych pomiarach prędkości,
 • 15 propozycji lokalizacji (przejazdów kolejowych) dla instalacji stacjonarnych urządzeń rejestrujących niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej na przejeździe kolejowym.

Oprócz tego ocenie poddane będzie 247 lokalizacji, w których stoją dziś fotoradary. Jeśli okaże się, że któraś z nich jest bezzasadna, wykonawca zaleci zmianę lokalizacji. Ponadto wysłużone urządzenia zostaną zastąpione nowymi - inaczej nie udałoby się ich zintegrować w jeden system. Oznacza to, że fotoradarowa mapa Polski za kilka lat może kompletnie nie przypominać tej, którą znamy dziś.

Nowe fotoradary od 2020 roku

Nowe fotoradary i inne urządzenia rejestrujące nie trafią na polskie drogi zbyt szybko. Mowa jest o trzecim kwartale 2020 roku. Jeszcze później, bo pod koniec 2021 roku ruszy wymiana aktualnie działających urządzeń.

Inwestycja będzie kosztować 162 mln zł. 85 procent kosztów pokryje Unia Europejska.

Czy twoim zdaniem rozbudowywanie sieci fotoradarów w Polsce to dobry pomysł?
Więcej o:
Komentarze (53)
Nowe fotoradary 2019 - GITD sprawdza, gdzie postawić nowe fotoradary
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: kornik rumuński

  Oceniono 23 razy 7

  Właściciele, którzy twierdzą, że to jest auto firmowe i nie wiedzą kto kierował, bo użyczają je znajomym i członkom rodziny, powinni być zgłaszani do urzędów skarbowych w związku z nienależnym zwrotem vat.

 • a.k.traper

  Oceniono 18 razy 6

  Większa ilość patroli czy fotoradarów nie zastąpi rozsądku podczas jazdy a patrole nie ochronia przed zdarzeniami, ile mogą wykroczeń dziennie wyłąpać - 2% góra. Bardzo pomocne mogą być kamerki tylko jeszcze musi to ktoś obsłużyć i rozumiem, że z systemem rozpoznawania tablic. Wykroczenia na drodze typu wyprzedzanie to najłątwiesza część ale już lekceważenie przepisów ignorując znaki poziome i pionowe, chamskie wymuszania z pasów zabronionych lub sugerujących inny kierunek to już gorzej a chamstwo w postaci rzucania kiepów przez okno czy rozmowy telefonicznej przez kilkadziesiąt kilometrów.

 • bartekgryko

  Oceniono 18 razy 6

  należy egzekwować przepisy prawa, szczególnie tam, gdzie jest niebezpiecznie. Ale takie niebezpieczne miejsca, np skrzyżowania powinny być analizowane szeroko, nie tylko pod kątem kierowców, ale także motocyklistów, rowerzystów i pieszych. Wszyscy użytkownicy mają taki sam obowiązek przestrzegać prawo.

 • glencok

  Oceniono 37 razy 5

  co z tego że tyle radarów, jak ciągle kretyńsko niskie mandaty i brak drogówki na drogach. Dlatego na naszych drogach jest dziki wschód a nie Europa i dlatego prawie 4 tysiące Polaków ginie na drogach

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 6 razy 4

  jak by wprowadzili % od wartoścmi mandatu za przesłanie filmiku z piratem to bysmy mieli najbezpiczniejsze drogi

 • walek7003

  Oceniono 6 razy 2

  Widocznie tak trzeba, jak każdy znam wiele sytuacji kiedy kierowcy popełniają błędy, sam nieraz je też popełniam. Jednak po wielu latach doszedłem do takiego wniosku, że nadmierna prędkość jest największym zagrożeniem na drogach.

 • Gość: mac

  Oceniono 7 razy 1

  Ludzi leczy się w jeden sposób - dotkliwą karą. Każdy drogowy polski kretyn jak przekroczy granicę naszego państwa zaczyna jechać zgodnie z przepisami - może nie za pierwszym razem ale już na pewno po pierwszym mandacie.

 • samochodemwszedzie

  Oceniono 21 razy 1

  To jest marnowanie kasy po to by potem zdzierać tą kase z kierowców ale takiego wała jest yanosik teraz gogle ma wprowadzić apke antyradarową ludzie sobie poradzą!

 • johram

  Oceniono 2 razy 0

  zapchany EGR onegdaj w dizlu i przy redukcji kula czarnej sadzy ale dosłownie jak w T34.Niejeden nerwowy jezdzący szybko ale bezpiecznie w skodzie czy BMW dosłownie stawał w miejscu i przypominał sobie iz nie powinno się siedzieć na zderzaku metr i jeszcze ponaglać wiatłami.Ot,taki figielek. przy 120/90(żeby nie było że jakieś szeryfowanie czy cuś)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX