Koniec z zarabianiem na poprawkach. Ministerstwo szykuje rewolucję w WORD-ach

Filip Trusz
W Polsce tylko 35 proc. egzaminów na prawo jazdy kończy się wynikiem pozytywnym. Powodem może być fakt, że WORD-om i egzaminatorom po prostu opłaca się wysyłać egzaminowanych na poprawki. To ma się zmienić.

Ministerstwo Infrastruktury szykuje niemałą rewolucję w funkcjonowaniu WORD-ów. Rząd planuje zmienić sposób ich finansowania - mają być finansowane z budżetu państwa, przez wojewodę. Potwierdził to poseł rządzącej partii, Jan Mosiński, w rozmowie z "TVN24bis". Jak podaje "Auto Świat", ministerstwo już rozpoczęło konsultacje z instruktorami nauki jazdy i egzaminatorami, a projekt ustawy został zgłoszony do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Kiedy możemy się spodziewać zmian? Jeżeli wszystko pójdzie po myśli ministerstwa, to nowa ustawa trafi pod obrady Sejmu jeszcze w 2019 r.

Egzaminy i poprawki głównym źródłem dochodu WORD-ów

Dlaczego to tak ważne zmiany? Aktualnie Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego są finansowane głównie z egzaminów na prawo jazdy. To 88 proc. ich dochodów, z czego aż 70 proc. stanowią egzaminy poprawkowe. To dane podane w raporcie Najwyższej Izby Kontroli. Jeszcze ciekawiej robi się, kiedy zestawimy je z procentem zdanych egzaminów. W Polsce to tylko 35 proc. Wyjątkowo mało, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w Niemczech prawie 70 proc. egzaminów kończy się wynikiem pozytywnym.

Instruktorzy w szkołach jazdy skarżą się, że uczą nie poprawnej jazdy, a zdawania egzaminu. Także przystępujący do egzaminów mają poczucie, że powodem niepowodzenia jest nie brak umiejętności, tylko wyjątkowa skrupulatność egzaminatora. O niezdaniu może zadecydować najmniejszy błąd.

Częstym zarzutem było oskarżanie WORD-ów i egzaminatorów o umyślne odsyłanie ludzi na poprawki. Zmiana sposobu finansowania Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego wykluczy te podejrzenia i, zdaniem ministerstwa, poprawi zdawalność egzaminów na prawo jazdy.

Źródło: "Auto Świat"

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu samochodu? Cena wcale nie jest najważniejsza

Czy Twoim zdaniem zmiany proponowane przez Ministerstwo poprawią zdawalność egzaminow na prawo jazdy?
Więcej o:
Komentarze (115)
Koniec z zarabianiem na poprawkach. Ministerstwo szykuje rewolucję w WORD-ach
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • zmichalg1

  Oceniono 32 razy 26

  NARESZCZIE!!!
  Gdyby zrobili to 10 lat temu, nie jechałbym na "wycieczkę" do Lwowa.

 • Gość: b.

  Oceniono 19 razy 19

  wystarczyłoby wprowadzic zasade ze opłata za egzamin obejmuje 8 prób. Natychmiast opłaciłoby sie WORDom zmniejszać ilosc egazminów.

 • Gość: marcin

  Oceniono 19 razy 19

  każdy egzamin powinien trwać godzinę i potem wynik
  8 godzin = 8 zdających
  dzisiaj kończy się w 5 minut no to w godzinę można oblać kilku zdających.......... i kasa się
  zgadza tj 8 godzin = 30 zdających

 • Gość: Robert K

  Oceniono 21 razy 17

  100 % prawdy! córka dziś oblała w warszawskim WORD ( odlewnicza) bo "Pan" dopatrzył się że kończąc jazdę po łuku zbyt daleko zatrzymała pojazd od słupka ... gdy zapytała ile ? dowiedziała się że prawie 10 cm .... Myślę, że Pan też ma wszystkiego prawie 10 cm stąd ta skrupulatność .. Oszuści i tyle ...

 • Gość: Adrian91

  Oceniono 19 razy 13

  Oby to nie byly tylko puste obietnice, bo temat "prawa jazdy" co roku wraca na tapetę, a zmian jak nie było tak nie ma. Za to coraz wiecej ludzi kupuje prawka kolekcjonerskie dokumencik... Poziom desperacji hard.

 • Gość: zbycho52

  Oceniono 18 razy 12

  Po pierwsze to trzeba zmienic idiotyczne testy,a po drugie wiecej praktycznej jazdy.

 • Gość: Gosc

  Oceniono 11 razy 11

  Prawda jest taka że wordy dzięki nam istnieją. Oblewanie kursantów to podstawa z tego mają wynagrodzenie. A kogo obchodzi czy Ty zdales czy nie liczy się tylko kasa i za blachostki negatywnie oceniony. Czy to się kiedyś zmieni Haha być może ale do póki kursanci dają złote jajka wszystko Zostanie po staremu

 • Gość: doświadczony

  Oceniono 10 razy 10

  NARESZCIE!!!
  Od lat jeżdżę z przyczepami:towarowymi i kempingowymi, cofam, jeżdżę po łuku, parkuję w każde miejsce gdzie się przyczepa zmieści a już dwa razy oblałem B+E bo egzaminatorzy są wyjątkowo skrupulatni aż do przesady. Każdy się dziwi, bo wiedzą jak jeżdżę. 20 lat doświadczenia i co próbować trzeba aż do skutku.

 • cy.nick

  Oceniono 10 razy 10

  1. Odpartyjnić dyrekcje WORD-ów (nie wymaga uzasadnienia),
  2. Zakazać zatrudniania członków rodziny i "przyjaciół",
  3. Ujawnić pobory , szczególnie dyrekcji, skoro mają być finansowani z budżetu (a jest co ujawniać, oj jest...),
  4. Obciążyć kolesia, który zakupił kamery, skoro miały być panaceum a nie są; ukróciły nieco kanty, ale ich nie zlikwidowały,
  5. Wyjaśnić przypadki zdawania akurat w jednym WORD z bardzo dalekich miejscowości, które mają delegatury WORD na miejscu.
  Powyższe napisałem na podstawie faktów jakie ZNAM.
  A czego jeszcze nie wiem....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX