Średni wiek samochodów w Polsce to około 13 lat. Jest lepiej niż przed rokiem

Jak wynika z najnowszego raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA - średni wiek samochodów zarejestrowanych w Polsce wynosi ponad 13 lat. Jeszcze rok temu ten wskaźnik wynosił ponad 17 lat.

Nowy raport ACEA raport pokazuje, że znajdujemy się na 17 miejscu wśród 25 monitorowanych krajów. Polacy jeżdżą jednymi z najstarszych samochodów w Europie, ale należy odnotować, że w ciągu zaledwie 12 miesięcy nastąpiła znacząca zmiana w kwestii wieku naszych pojazdów.

Dane ACEA pokazują, że z polskich salonów w pierwszym półroczu br. wyjechało ponad 273 tys. nowych samochodów osobowych, czyli o 10,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Należy jednak pamiętać, że już od dłuższego czasu większość nowych aut w naszym kraju jest kupowane przez firmy i to one wpływają w dominującym stopniu na ogólny wzrost liczby aut sprzedawanych w salonach. W związku z tym, także za obniżenie przeciętnego wieku samochodu zarejestrowanego w Polsce odpowiadają przede wszystkim firmy. Nadal jednak na jeden zarejestrowany w naszym kraju nowy samochód przypada 6 używanych. Równocześnie, dane Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego pokazują, że struktura wieku aut używanych w czasie minionych 12 miesięcy się nie zmieniła. Niestety, jeśli Polak kupuje samochód używany, to najczęściej jest to pojazd starszy niż 10 lat. – mówi Daniel Aleks, ekspert Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), Dyrektor Operacyjny Arval Polska.

Ponad dwie trzecie Polaków poszukuje aut na rynku wtórnym. Od początku tego roku aż do listopada ponad 54 proc. pierwszych rejestracji używanych samochodów, a więc sprowadzonych w tym roku zza granicy, dotyczyło pojazdów starszych niż 10 lat .

Cały czas import aut z rynku wtórnego rośnie w Polsce lawinowo. W okresie styczeń - listopad 2018 zarejestrowano o 7 proc. więcej importowanych samochodów niż w analogicznym czasie rok wcześniej. Eksperci prognozują, że do końca tego roku na polskich drogach może pojawić się ponad 1 mln używanych samochodów sprowadzonych zza granicy. Najczęściej sprowadzamy samochody z Niemiec.

Rynek aut używanych cały czas się zmienia. Do niedawna praktycznie nie istniała oferta samochodów używanych z potwierdzonym przebiegiem i pełną historią eksploatacji. W tej chwili na rynek trafia jednak coraz więcej samochodów, które przez ostatnich kilka lat znajdowały się we flotach firmowych w ramach wynajmu długoterminowego.

Ich przewagą jest autentyczny stan pojazdu i przebieg zgodny z opisem oraz szczegółowa i udokumentowana historia użytkowania. Taki samochód jest zwykle regularnie serwisowany zgodnie z zaleceniami producentów, czynności obsługowe są w nich dokonywane z użyciem wysokiej jakości części zamiennych oraz materiałów eksploatacyjnych. Do tego auta tego typu są tankowane paliwami dobrej jakości, zostały zakupione wyłącznie w polskich sieciach dealerskich, nie posiadają żadnych wad prawnych, bowiem są sprzedawane przez pierwszego właściciela (firmę finansującą i zarządzającą flotami), a także z reguły są wyposażone w 2 komplety opon.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.