Kara za parkowanie na trawniku może wynieść 1000 zł

Wielu kierowcom nie starcza cierpliwości, by odszukać właściwe miejsce parkingowe i decydują się na pozostawienie samochodu na trawie. Jeszcze niedawno mandat za parkowanie na trawniku był niezbyt wysoki. Teraz może grozić za to "słona" kara.

Jeszcze przed dwoma laty maksymalna wysokość mandatu za pozostawienie auta na trawniku wynosiła 500 złotych. Ale zazwyczaj straż miejska wzywana na miejsce interwencji wystawiała niższe upomnienie w wysokości 100-200 złotych.

Jeśli kierowca odmówił przyjęcia mandatu, sprawa trafiała do sądu, a tam funkcjonariusze mundurowi musieli wykazać, że kierowca dopuścił się zniszczenia zielonego terenu, co nie było wcale takie łatwe.

Przeczytaj także: Przepisy dotyczące parkowania w 2018 r.

Zaostrzone przepisy dotyczące parkowania na trawnikach

Duże miasta nie dają sobie rady w walce z kierowcami niszczącymi tereny zielone, a to generuje duże koszty. Dla przykładu, w 2016 r. Warszawa wydała milion zł na słupki odgradzające trawniki od jezdni.

Sprawy w swoje ręce musiał wziąć ustawodawca i od 2017 r. włączył kierowców pod przepis Kodeksu Wykroczeń. Zgodnie z Art. 144. § 1.:

Kto na terenach przeznaczonych do użytku publicznego niszczy lub uszkadza roślinność albo depcze trawnik lub zieleniec lub też dopuszcza do niszczenia ich przez zwierzęta znajdujące się pod jego nadzorem, podlega karze grzywny do 1 000 złotych albo karze nagany.

A co z parkowaniem na klepiskach?

Należy też uważać na klepiska, bowiem może być to teren przeznaczony do rekultywacji. Jeśli funkcjonariusz dopatrzy się kępki trawy wystającej spod kół, może być równie bezwzględny, jak w przypadku pozostawienia samochodu na trawniku lub zieleńcu.

Więcej o:
Komentarze (14)
Kara za parkowanie na trawniku może wynieść 1000 zł
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Artur Wacko

  Oceniono 3 razy 3

  A za omijanie samochodu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w celu umożliwienia wejścia na jezdnię pieszemu...400 czy 500zl. No chory kraj

 • Gość: gandalf

  Oceniono 5 razy 1

  Tabuny debili rządzą naszym pięknym krajem . BUDUJCIE PARKINGI a potem walcie mandaty za parkowanie na trawnikach ! Samochodów przybywa a miejsc postojowych ubywa z każdym tygodniem .Po co parkingi lepiej się opłaca produkcja bloczków mandatowych <> W każdym zakątku Polski widać jak władza traktuje swoich wyborców ! Słupki zakazy ,trawniki i....hura na kasę ! Mandaty mandaty !

 • Gość: Giteusz

  Oceniono 1 raz 1

  Jesienne wieczory tylko z Netflixem. Jeszcze pierwszy polski serial, już w piątek ma swoją premierę :) Czytałam recenzję, że dwa pierwsze odcinki są takim wprowadzenie a potem akcja nabiera tempa. Jak ktoś nie korzystał jeszcze z Netflixa to pierwszy miesiąc jest darmowy. Polecam, fajnie się ogląda Maćka Musiała w innej odsłonie.

 • liczbynieklamia

  Oceniono 3 razy 1

  "Kto na terenach przeznaczonych do użytku publicznego [...] depcze trawnik"
  Ten przepis to jakieś średniowiecze jest. Trawniki w przestrzeni miejskiej mają nie być do wyglądania, tylko do użytkowania.

  Parkowanie na trawnikach to odrębna kwestia i też powinna być inaczej uregulowana. Nie może być tak, że jest tylko zakaz niszczenia zieleni (co bardzo trudno udowodnić, bo normalny przejazd po trawniku i zostawienie auta na parę godzin nie zniszczy trawnika, chyba że jest bardzo mokro), a po prostu powinien być zakaz parkowania. Część trawników też powinna być przekształcona w zielone parkingi - z kratkami z tworzywa.

 • Gość: Jurek

  Oceniono 3 razy 1

  To co pisze dziennikarz to czyste bzdury.U nas te resztkowe trawniki nikt nie pilnuje i się nimi nie opiekuje.Prosta ustawa rozkazy pracownikom oochrony środowiska opiekowaniem się zielenia w miastach.Po tej ustawie rozliczać tych ludzi z tego działania.Teraz popatrzcie na Stany Zjednoczone gdzie niema problemu z parkowaniem na trawnikach.Myslcie.

 • Gość: Yeti

  0

  Yhm - kara - dostać mandat za parkowanie na trawniku to jak spotkać Yeti :-)

 • Gość: Stach

  Oceniono 10 razy 0

  Kolejny sposób żeby okradać kierowców. Parkować nie ma gdzie. Na trawnikach dzieci grać nie mogą tylko psy sr... mogą ale miejsc parkingowych władze zrobić nie chcą. To taka polska zawiść, przecież właściciele aut to burżuje i dobrze im tak.

 • Gość: pqe

  0

  Już nie mogę się doczekać 1983. Fajnie musi się oglądać pierwszy polski serial na Netflixie. Denerwuje mnie, że niektórzy “recenzenci” oceniają serial po dwóch odcinkach. Ja wychodzę z założenia, że trzeba to potraktować całościowo. 30 listopada 1983 ma swoją oficjalną premierę. Jestem ciekaw jak Maciek Musiał sobie poradził.

 • Gość: bm

  Oceniono 1 raz -1

  no bo na trawie nie obowiazuje opłata parkingowa
  i haraczu za POstój nie płaca hehe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX