Pierwsza w Polsce stacja ładowania i szybkiej wymiany baterii już działa

Firma Tauron przy współpracy Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie uruchomili stację ładowania i szybkiej wymiany baterii. To pierwszy tego typu obiekt w Polsce.

Jest to kolejny etap w 2-letniej współpracy pomiędzy tymi dwiema firmami w zakresie ładowania autobusów elektrycznych. Jak pokazuje praktyka – elektryfikacja floty autobusowej wymaga zastosowania odpowiednich technologii ładowania lub połączenia kilku technologii.

W ramach projektu opracowanego przez firmę Tauron i PKM Jaworzno przygotowano i przetestowano pierwszy w Polsce system umożliwiający ładowanie i automatyczną wymianę baterii. Wystarczy, że autobus wjedzie do hangaru, gdzie znajduje się stacja ładowania i wymiany baterii. Po uruchomieniu urządzenia w ciągu kilku minut roboty potrafią wyjąć rozładowane baterie i zainstalować nowy, naładowany wcześniej komplet.

- Ekologia i nowoczesność to dwa stałe priorytety w rozwoju Jaworzna. E-mobilność jest tego szczególnym przykładem, gdyż jest tu na dużą skalę stosowany efekt synergii. Takie pozytywne sprzężenia zwrotne i optymalizacja dostępnych zasobów są niezbędne, jeśli miasto ma pozostać w technologicznej czołówce w Polsce - zaznacza Paweł Silbert prezydent Jaworzna.- Już nie tylko wdrażamy e-mobilne technologie czy pracujemy nad testami autonomicznych pojazdów, ale stopniowo stajemy się ośrodkiem unikatowej tożsamości technologicznej, co - jak wierzę - będzie stanowiło nasz silnie zaakcentowany ogólnopolski wyróżnik - dodaje samorządowiec.

Operatorzy transportu publicznego mogą zastosować taką technologię żeby polepszyć dostępność floty. Dzięki ładowaniu baterii poza pojazdem autobus może być cały czas w ruchu. Rozwój elektromobilności ma duży wpływ na sieć elektroenergetyczną. Przy dużym wzroście pojazdów elektrycznych w danym obszarze zapotrzebowanie na energię może się zwiększyć nawet o 10 proc. Dlatego technologia wymiennych baterii pozwoli ograniczyć liczbę pojazdów ładowanych wysoką mocą w tym samym czasie lub w jego krótkich odstępach. Szczytowe zapotrzebowanie na energię będzie zatem niższe, a sama siec nie będzie wymagała kolejnych inwestycji związanych z infrastrukturą.

Nie jest to pierwszy projekt obu spółek związany z elektromobilnością. Firma Tauron Dystrybucja rozpoczął kilka lat temu projekt o nazwie „Energia dla mobilności”. W ramach przedsięwzięcia badawczo-rozwojowego firmy prowadziły testy samochodów zasilanych energią elektryczną, co zaprocentuje doświadczeniem i danymi związanymi z użytkowaniem pojazdów elektrycznych we flotach firmowych.

Więcej o:
Copyright © Agora SA