Kiedy będzie gotowa trasa S5 Poznań-Wrocław?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddała pod koniec zeszłego tygodnia kolejny, 19-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 Poznań - Wrocław. Brakuje jeszcze trzech odcinków. Kiedy będą gotowe?

Odcinek drogi pomiędzy Radomickiem a Lesznem kosztował ponad 443 mln zł. Fragment drogi ekspresowej jest połączony z odcinkiem Leszno – Kaczkowo, który jest użytkowany przez kierowców od początku października tego roku. Dzięki temu kierowcy mogą omijać zakorkowane centrum Leszna – zyskają na tym co najmniej kilkanaście minut.

Przed pierwszą wojną światową samochód kosztował Polaka tyle, co dziś kosztuje samolot

Najnowsza inwestycja do dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu i rezerwą na trzeci. Przy okazji powstały dwa węzły drogowe: Święciechowa i Leszno Zachód – połączono je z drogami lokalnymi i DK12 (Wschowa – Leszno – Gostyń). Na trasie znajdziemy dwa MOP-y, 16 obiektów inżynierskich oraz sieć dróg dojazdowych.

Do zakończenia realizacji trasy S5 Poznań – Wrocław brakuje jeszcze trzech odcinków:

 • Poznań – Wronczyn (16,5 km – będzie gotowy w tym roku),
 • Wronczyn – Kościan (18,9 km),
 • Kościan Południe – Radomicko (15,7 km).

Brakujące dwa odcinki zostaną oddane do użytku w II połowie przyszłego roku.

Docelowo droga S5 będzie się łączyć z trasami A1 (Nowe Marzy), A2 (Bydgoszcz, Poznań) i A8 (Wrocław) a kierowcy będą mogli sprawnie przemieszczać się pomiędzy województwami: dolnośląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

Źródło: GDDKiA

Więcej o:
Komentarze (8)
Kiedy będzie gotowa trasa S5 Poznań-Wrocław?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • don_pedro_deszczowiec

  Oceniono 8 razy 8

  Bardzo lubię czytać tekst o tym z jakiej małej miejscowości do jakiej jeszcze mniejszej mogę dojechać expresów-ką. Rozumiem że dziennikarze posługują się językiem pisanym, ale może kiedyś wpadną na to, że można dołączyć mapkę, wtedy ich tekst nabierze innego wymiaru... wymiaru użytecznego ;-)

 • Gość: Toto Italano

  0

  Z tym odcinkiem Poznań-Wronczyn to może w przyszłym roku jak bóg da bo teraz to nawet na paliwo niema nie wspominając o wypłacie

 • Gość: Obserwator POPISOWY

  Oceniono 2 razy 0

  A jeszcze do tego te śmieszno-trudne nazwy polskich wioch jako newralgicznych węzłów, których nikt z zagranicy nie wypowie i nie potrzebuje do nawigacji, "uhonorowanych" znakiem przy trasie. Tak jesteśmy istniejemy zaraz za tamtym polem "Święciechowym"😆

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX