Kolejne miasta zakazują wjazdu dieslom. Nawet kilkuletnim

W ubiegłym tygodniu sąd administracyjny w Berlinie wydał orzeczenie skierowane do władz miasta. Nakazuje w nim wprowadzenie zakazu poruszania się po centrum miasta samochodami z silnikami Diesla spełniającymi normy czystości spalin od Euro 1 do Euro 5

Zakaz dotyczy nie tylko samochodów osobowych, ale także ciężarówek. Od początku roku na dopuszczono do ruchu ponad 200 tys. samochodów, które nie spełniają najnowszych norm emisji spalin. Wcześniejsza norma Euro 5 obowiązywała w samochodach sprzedawanych w latach 2011-2014. To oznacza, że już kilkuletnie samochody nie będą mogły wjechać do ścisłego centrum.

Zakazy obejmą 11 ulic w centrum miasta, ale władze Berlina mogą zostać zmuszone do wprowadzenia podobnych restrykcji na 117 kolejnych odcinkach ulic, mających łącznie 15 km długości. Jednak najpierw senat musi uchwalić do końca marca 2019 roku nowy plan utrzymania czystości powietrza.

Oprócz Berlina również inne niemieckie miasta, takie jak Hamburg, Stuttgart czy Wiesbaden planują wprowadzić podobne ograniczenia. To oznacza, że już niebawem na polski rynek zjadą tysiące egzemplarzy kilkuletnich diesli.

Źródło: auto.se.pl

Dlaczego samochody spalają więcej niż deklarują producenci?

Więcej o:
Komentarze (8)
Kolejne miasta zakazują wjazdu dieslom. Nawet kilkuletnim
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • liczbynieklamia

  Oceniono 3 razy 3

  Dbałość o jakość powietrza w miastach jest godna pochwały. Natomiast okres karencji powinien być zdecydowanie dłuższy niż kilka lat. W końcu to nikt inny tylko władze latami uparcie promowały diesle swoją polityką podatkową - w końcu olej napędowy jest opodatkowany preferencyjnie w porównaniu do benzyny, licząc od wartości energetycznej.

 • Gość: Uczciwy Polak

  Oceniono 1 raz 1

  Niech Policja szczególnie polska zacznie w końcu kontrolować te sprowadzane ruiny z zachodu. 99.9% tych złomów tak kopci na czarno, że to nie ma prawa przejść przeglądu technicznego. A stacji diagnostycznej która dopuściła ten pojazd odebrać uprawnienia. Właśnie przedstawiłem genialny pomysł na poprawę czystości powietrza w miastach 😀

 • Gość: Jan

  Oceniono 5 razy 1

  Niech duże miasta w Polsce zdecydują się wyciąć przynajmniej te najbardziej dymiące wozy. Wystarczy stanąć na światłach aby przy ruszaniu zauważyć kilku śmierdzieli.

 • Gość: Jaroslaw

  Oceniono 6 razy 0

  Wszędzie powinno się wdrożyć taką normę min euro6, i zrobi się wreszcie na ulicach i parkingach luźniej

 • fakej

  Oceniono 4 razy -4

  "wprowadzenie zakazu poruszania się po centrum miasta samochodami z silnikami Diesla spełniającymi normy czystości spalin od Euro 1 do Euro 5"

  Jeżeli kryterium zakazu jest spełnianie normy Euro 1 do Euro 5, a nie niespełnianie kryteriów Euro 6 to obejście problemu jest bardzo proste. Wystarczy wyciąć DPF/katalizator/EGR itp. bajery i wówczas silnik nie będzie spełniał żadnej normy Euro, a więc będzie miał prawo wjazdu do miasta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX