Mandat za przejazd na czerwonym świetle

Przejazd na czerwonym świetle to jedno z najniebezpieczniejszych wykroczeń, jakie może popełnić kierowca. Dlatego jego popełnienie powinno być srogo karane. Jaki grozi mandat za przejazd na czerwonym świetle?

Choć trudno w to uwierzyć, to przejazd na czerwonym świetle jest dość powszechnym zjawiskiem na ulicach polskich miast. Świadczą o tym chociażby liczne doniesienia mediów, które opisują rekordowe liczby rejestracji tego typu przewinienia przez fotoradary zamontowane na skrzyżowaniach w różnych częściach Polski.

Przeczytaj także: Aktualny taryfikator mandatów

Najczęściej mało kto z premedytacją przejeżdża przez skrzyżowanie, gdy świeci się czerwone światło. Zazwyczaj popełnienie tego wykroczenia to efekt zagapienia się kierowcy, lub błędnego oszacowania czasu, który pozostał do zmiany światła. Niestety oba błędy mogą skończyć się tragicznie.

Mandat za przejazd na czerwonym świetle

Jaki mandat grozi kierowcy, który przejedzie przez skrzyżowanie na czerwonym świetle? Przepisy nie pozostawiają tu pola do interpretacji. W taryfikatorze mandatów jest jasno napisane, że za „Niestosowanie się do sygnałów świetlnych przez kierującego pojazdem wjeżdżającego za sygnalizator, kiedy jest to zabronione” grozi grzywna od 300 do 500 zł.

Dodatkowo na konto kierowcy wpłynie 6 pkt. karnych.

Na polskich drogach ginie najwięcej osób w Europie. Dlaczego? Między innymi dlatego, że nie potrafimy jeździć

Więcej o:
Komentarze (5)
Mandat za przejazd na czerwonym świetle
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • alben albus

  Oceniono 5 razy 5

  Owszem, kary stosować. Nie zgadzam się z twierdzeniem iż kierowcy źle oszacowują zmiany świateł tylko niestety skrócono świecenie żółtego światła przed czerwonym nieco ponad 10 lat temu by zwiększyć wpływy z kar (kierowca choćby pojazdem do 3.5t ciągnie lorę z jachtem to przed sobą ma zielone światło a na końcu zderzaka długiej lory ma czerwone światło i jest już "ugotowany" np przez fotoradary na czerwone światło nawet gdy w ciągu pojazdów pokonuje do 30 km/h - stąd mam kamery w przodzie i w tyłu). Jakieś ok 3 lat temu kierowcy we Włoszech wywalczyli dłuższe świecenie żółtego światła i kary z tego tytułu spadły o ponad aż 96%!! Podobno stało się w Hiszpanii choć nie mam informacji o ile spadło % kar z tego powodu. Obserwowałem na niezliczonych skrzyżowaniach iż nawet tramwaje nie są w stanie zdążyć opuścić w czasie świecenia żółtego światła z skrzyżowań to takie fotoradary zarejestrowałyby winę motorniczych, hipotetycznie mówiąc. Zwracałem uwagę ten problem kiedy niejaka Bublewicz w jej podleglej instytucji nie zdążyła przedłożyć pod ustawę i utknęło w martwym punkcie de facto siedzi ponoć w szufladzie, a kasa do budżetu kręci w najlepsze...

 • Gość: Pitek

  Oceniono 4 razy 4

  Najlepszym rozwiązaniem są liczniki na sygnalizacji świetlnej pokazujące,ile czasu pozostało do zmiany światła .Zamontować takie na wszystkich skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną i po problemie! Wtedy nie ma wymówki!

 • Gość: IGOR

  Oceniono 9 razy -3

  nie wiem z czym kierowcy mają problem , nie odróżniają kolorów czy jak...dobrze, niech mandaty sypią za takie zachowanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX