Adres zamieszkania zniknie z prawa jazdy w marcu 2019 r. Nie będzie obowiązku wymiany dokumentów

Filip Trusz
Temat adresu w prawie jazdy powrócił za sprawą wyroku Trybunały Konstytucyjnego, który orzekł, że wymiana prawa jazdy przy zmianie miejsca zamieszkania jest bezzasadna. Ministerstwo ma już gotowy nowy wzór "prawka" i wprowadzi go w marcu 2019 r.

4 marca przyszłego roku z polskiego prawa jazdy zniknie adres zamieszkania. To efekt niedawnego wyroku Trybunały Konstytucyjnego, w którym uznano, że wymiana dokumentu przy zmianie miejsca zamieszkania jest bezzasadna.

Zbędny koszt i strata czasu

TK podkreślił, że to zbędny koszt i kłopot dla kierowcy, a poza tym zadaniem dokumentu, jakim jest prawo jazdy, jest potwierdzenie posiadania przez kierowcę uprawnień do kierowania pojazdami, a nie jego adresu zamieszkania. Wymiana prawa jazdy to duży wydatek - sam dokument kosztuje 100,50 zł, do tego trzeba dostarczyć do urzędu aktualne zdjęcie, a niektórzy kierowcy muszą jeszcze zapłacić 200 zł za badanie lekarskie.

Urzędy rozpoczną wydawanie nowego prawa jazdy już w marcu przyszłego roku.

Czy to oznacza, że niektórzy kierowcy utracą bezterminowe prawo jazdy?

Nie. Nie będzie obowiązku wymiany dotychczasowych dokumentów.

Wiele osób obawia się, że nowy wzór będzie się wiązał z obowiązkową wymianą prawa jazdy, a co za tym idzie część kierowców utraciłaby bezterminowy dokument. Aktualnie, wszystkie prawa jazdy wydawane są na określony termin. Możemy was jednak uspokoić, Ministerstwo nie przewiduje obowiązku wymiany. A przynajmniej na razie nie ma informacji o takiej decyzji.

Na polskich drogach ginie najwięcej osób w Europie. Dlaczego? Między innymi dlatego, że nie potrafimy jeździć

Temat braku adresu w prawie jazdy pojawił się na początku roku

W 2015 r. adres zamieszkania zniknął z nowych dowodów osobistych. Podobny los czeka nową wersję prawa jazdy - donosiła Gazetaprawna.pl już w styczniu 2018 r., a informacje potwierdziło wtedy Ministerstwo Infrastruktury.

Dlaczego musieliśmy czekać aż tyle? Kluczowe jest wdrożenie CEPiK 2.0 w zakresie CEK (Centralna Ewidencja Kierowców). Po wielu miesiącach problemów w listopadzie 2017 roku uruchomiono Centralną Ewidencje Pojazdów - obydwa systemy (wraz z CEK) będą włączone do nowego systemu.

Z bazy danych CEK będą korzystać sądy, policja oraz organy wydające prawa jazdy. Dlatego podawanie informacji o adresie na blankiecie będzie zbędne, ponieważ policjanci będą mogli odczytać takie dane z systemów informatycznych. Podobne argumenty przemawiały za usunięciem pola adresu w dowodach osobistych w 2015 r.

Kierowcy mogą jeździć bez dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC

Nowy wzór prawa jazdy to nie jedyna dobra informacja dla kierowców. Od 1 października można w Polsce jeździć bez dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. To spore udogodnienie dla zapominalskich kierowców, bo do tej pory za brak któregoś z tych dokumentów groził mandat.

Źródło: RMF24.pl

Więcej o:
Komentarze (30)
Adres zamieszkania zniknie z prawa jazdy w marcu 2019 r. Nie będzie obowiązku wymiany dokumentów
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • powrozowy

  Oceniono 20 razy 8

  Najnowsze dowody osobiste nie beda zawieraly mienia, nazwiska ani zdjecia. Daty urodzenia rowniez nie bedzie. Ale to za dodkowa oplata podobno.

 • piotrus.zibi

  Oceniono 11 razy 5

  Byle tylko łupić własnych obywateli

 • nie_bierz_jarka_na_serio

  Oceniono 4 razy 4

  Czyli teraz policja będzie wzywana do każdej stłuczki...

 • tijeras66

  Oceniono 7 razy 3

  "Adres zamieszkania zniknie z prawa jazdy w marcu 2019 r. Nie będzie obowiązku wymiany dokumentów" - to skoro już taki bystry artykuł piszecie, to jeszcze powiedzcie czy po zmianie adresu mając stare prawko, nadal trzeba je wymienić na nowe bez adresu.

  Oraz drugie - wyrok TK że bezterminowe prawo jazdy jak ktoś miał, to nadal ma mieć - co się z tym stało? Zakładam, że piszecie bzdury.

 • piotraa81

  Oceniono 1 raz 1

  My nie mamy TK, to jest tylko pinia grupy kolesi pod wodzą TW Wolfgangowej...

 • Gość: romek

  Oceniono 3 razy 1

  piepszone pisoskie zlodzieje, wiadome ze wyrok TK to typowa ustawka zeby wyludzic pieniadze i zabrac ludziom bezterminowe prawo jazdy

 • lukasz2711

  Oceniono 1 raz 1

  Napiszcie jeszcze że wymiana nie obwiązuje tylko przy zmianie adresu w obrębie jednego miasta bądź gminy. Jak zmieniam miasto zamieszkania z meldunkiem lub przeprowadzam się z gminy do miasta to obowiązuje nadal wymiana wszystkich dokumentów od dowodu osobistego po prawo jazdy czy dowód rejestracyjny z prostego powodu organem wydającym musi być zawsze urząd miasta w którym jestem zameldowany.

 • Gość: Marko

  Oceniono 5 razy 1

  Przecież był także wyrok TK że jak ktoś ma prawo jazdu "bezterminowe" to nowsze blankiety muszą to uwzględniać i w rubryce termin mieć wpisane "---". Coś się zmieniło?

 • Gość: mnis

  Oceniono 5 razy 1

  Nowe prawo jazdy wygladać teraz bedzie niemal identycznie jak nowy dowód osobisty i stąd moje pytanie: Po jaką cholerę mi w kieszeni dwa niemal identyczne kawałki plastiku z moimi danymi, skoro wystarczyłby jeden. Dopisac na prawo jazdy pesel i mamy oszczędność miejsca w kieszeni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX