Bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC od 1 października. Koniec z mandatami

Piotr Kozłowski
Terminy były przekładane w nieskończoność, ale w końcu się udało - od 1 października nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC. To spore udogodnienie dla zapominalskich kierowców.

Od 1 października tego roku (poniedziałek) kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodów rejestracyjnych i potwierdzenia ubezpieczenia OC. Oczywiście nie zwolni to nikogo z obowiązku ich posiadania, ale można zostawić je w domu. Policjanci nie wystawią już mandatów z tego tytułu. To efekt znowelizowanego Prawa o ruchu drogowym i innych ustaw. Do tej pory za brak potwierdzenia polisy OC groził mandat w wysokości 50 zł. Taką samą karę policjanci nakładali za brak dowodu rejestracyjnego.

Przepisy miały wejść w życie już pół roku temu, ale przez problemy z wprowadzaniem nowej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (tzw. CEPiK 2.0) termin musiał zostać zmieniony. Zresztą nie tylko to udogodnienie zostało przełożone przez problemy z bazą. Bardzo krytyczny raport na jej temat sporządziła Najwyższa Izba Kontroli, o czym szczegółowo pisaliśmy tu: Koszty wyższe o 42,3 mln zł, ciągłe opóźnienia, paraliż systemu - NIK bardzo krytycznie o CEPiK 2.0.

Dla policji bez zmian

- Policjanci weryfikując dane zawarte m. in. w dowodzie rejestracyjnym czy prawie jazdy i tak potwierdzają zawarte informacje w dostępnych bazach danych. Dla nas zatem nie zmieni się wiele, a dla ludzi to niewątpliwie wygoda i ułatwienie - powiedział w rozmowie z Moto.pl rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

A co jeśli podczas kontroli policjant zechce zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu? Zmieni się tylko jedno - papierowy dokument pozostanie w rękach właściciela, ale będzie bezwartościowy. To jedyna zmiana. Informacje o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego już dziś trafiały do policyjnego systemu.

Papierowy dowód wciąż ważny

Dowód rejestracyjny nie wychodzi jednak z obiegu. Wciąż będzie potrzebny podczas wizyty na badaniu technicznym, przy sprzedaży samochodu czy zagranicznego wyjazdu. Nadal będziemy go odbierać z urzędu podczas rejestracji samochodu. Nowe przepisy nie oznaczają też końca dowodów tymczasowych - po 30 dniach od jego otrzymania straci on ważność i będziemy zobligowani do odbioru docelowego, tzw. twardego dowodu.

O tym trzeba pamiętać

Na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji znajdują się ważne informacje dotyczące nowych przepisów.

 • Brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC NIE oznacza, że nie będziemy kontrolowani. Będziemy. Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w CEPiK-u. Podczas kontroli uprawnione służby (np. policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego) sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK.
 • Brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC NIE oznacza, że w ogóle nie musimy ich mieć. Musimy. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. Właściciele pojazdów nadal mają obowiązek ubezpieczenia OC.
  Nadal musisz mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty.
 • Po wejściu w życie nowych przepisów możesz spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu itp.).
  nadal musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie, jeśli będziesz prowadzić pojazd, który został zarejestrowany poza Polską.
Więcej o:
Komentarze (54)
Koniec mandatów za brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC od 1 października 2018
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • guraf

  Oceniono 16 razy 10

  Dowod osobisty nie jest potrzebny podczas kontroli drogowej - z tego co wiem. Brak OC podczas jakiejs kolizji bedzie skutkowal ze wiekszosc kierujacych bedzie potrzebowac pomocy policji....

 • Gość: Krzysztof Jarzyna ze Szczecina

  Oceniono 5 razy 5

  Ogólnie zmiana Ok choć załamuje fakt, że po tak długim czasie wdrożenia nie wyeliminowali choćby tymczasowych papierowych dowodów przy rejestracji auta- przecież te tymczasowe można by było właśnie wpisywać do CEPIKu i nie trzeba by było dwa razy jechać do urzędu.

 • intuix

  Oceniono 4 razy 4

  Można sobie pobrać na telefon aplikację UFG - sprawdziłem swoje auta i działa:) Można sprawdzić od ręki, czy ktoś ma OC i numer OC. Tylko trzeba mieć przy sobie smartfon z internetem.

 • ml2403

  Oceniono 13 razy 3

  Nie dajcie się nabierać na takie durne zapewnienia. Dowód rejestracyjny i ubezpieczenie miejcie zawsze pod ręką. To tak samo jak w przy rejestracji pojazdów. Gdy rejestruję samochód dla firmy natychmiast pada pytanie czy ma wyciąg z KRS. Na pytanie po co skoro mają możliwość pobrania takiego wyciągu na miejscu nagle okazuje się, że dzisiaj mają zablokowany Internet albo działa bardzo wolno, albo jest w pokoju na innym piętrze, a ona musi wydrukować odpis itd, co powoduje przedłużenie procedury co najmniej kilkanaście minut. Tak więc w duszy złorzecząc drukuję sobie ten wyciąg i zanoszę. Tak samo będzie w czasie kontroli drogowej. Jak pokażecie dowód rejestracyjny całość potrwa kilkanaście minut nawet jak będzie wypisywany mandat. Jak zaczną łączyć się z CEPIK-iem nie wiadomo jak długo, bo wątpię by w Policji były najszybsze komputery, a ustawodawca w ogóle nie przewidział co będzie jak CEPiK się zawiesi lub będzie tak wielu chętnych, że dostęp będzie trwał godziny. Czy policjant ma wtedy uwierzyć na słowo, czekać czy odstawić auto na parking, a może jeszcze coś innego. Tak więc nie dajcie się nabierać tylko woźcie dokumenty jak dotychczas.

 • qzynek

  Oceniono 10 razy 2

  A co robić w razie stłuczki, gdy sprawca nie ma z sobą OC? Czekać dzień lub dwa na przyjazd gliniarzy!

 • Gość: taxi kaczynxi

  Oceniono 14 razy 2

  Teraz przy każdej najdrobniejszej obcierce parkingowej będzie wzywana policja.

 • Gość: Jurek W.

  Oceniono 1 raz 1

  A jak pożyczę od kogoś auto legalnie, to jak policja sprawdzi czy to faktycznie pożyczone za zgodą właściciela, czy jednak nie było zgody ? Będą dzwonić do właściciela auta ? A jak on nie może odebrać lub numer nieznany ? Jak niby policja to ma sprawdzać ??

 • Gość: Ryszard

  Oceniono 5 razy 1

  Tyle tylko że do każdej kolizji trzeba będzie wzywać policję i wtedy mandat 😈

 • miqlec

  Oceniono 5 razy 1

  Czyli żeby zwinąć samochód wystarczy dostęp do kluczyków? Policji złodziej powie po prostu, że pożyczył auto od właściciela. Tak trzymać!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX