Jak uzyskać elektroniczne potwierdzenie opłacenia akcyzy?

Rejestracja samochodu sprowadzonego zza granicy wymaga sporo cierpliwości i wizyty w kilku miejscach. Całe szczęście podatek akcyzowy można opłacić online i resztę spraw załatwić z wykorzystaniem elektronicznego potwierdzenia opłacenia akcyzy.

Jeszcze kilka lat temu procedura rejestracji auta była bardzo długa. Na załatwienie urzędowych spraw nierzadko trzeba było poświęcić cały dzień.

Teraz jest niewiele lepiej, ale odchodzi przynajmniej obowiązek odwiedzin w urzędzie celnym.

Jak uzyskać elektroniczne potwierdzenie opłacenia akcyzy?

Pod koniec 2014 roku wprowadzono przepis umożliwiający zapłacenie akcyzy bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę www.e-clo.pl (Portal Systemów Służby Celnej), wypełnić elektroniczną deklarację AKC-U, dokonać przelewu i wejść w zakładkę „potwierdzenie zapłaty”.

Algorytm przewidział możliwość wygenerowania potwierdzenia w formacie PDF i wydrukowania. Jeśli ktoś nie dysponuje drukarką, może zapisać plik na przenośnym nośniku pamięci i udać się do punktu ksero, gdzie za 20-30 groszy wirtualny dokument zmieni się w papierowy.

Drukowanie można też przeprowadzić w przeznaczonym do tego punkcie w Wydziale Komunikacji, ale trzeba się wówczas liczyć z kilkukrotnie wyższą opłatą. Warto dodać, że taka procedura dotyczy tylko pojazdów nabytych wewnątrzwspólnotowo.

Przeczytaj także: Rejestracja samochodu z zagranicy. Krok po kroku.

Nie warto zaniżać wartości pojazdu

Wysokość należnego podatku akcyzowego uzależniona jest od pojemności silnika. Jeżeli jest mniejsza niż 2000 ccm, stawka podatku wynosi 3,1% wartości z faktury. Dla większych jednostek napędowych, do urzędu należy odprowadzić 18,6% z kwoty widniejącej na umowie kupna sprzedaży.

Jeżeli urzędnik uzna, że nabywca zaniżył wartość transakcji, może dokonać własnej wyceny na podstawie widełek wartości danych modeli w katalogach Eurotaxu. W przypadku pojazdów uszkodzonych, warto udać się do urzędu celnego z dokumentacją fotograficzną lub wyceną rzeczoznawcy.

Przeczytaj także: Indywidualne tablice rejestracyjne. Koszty i zasady wyrabiania

Nie tylko elektronicznie

Osoby, które nie są biegłe w obsłudze komputera, wciąż mogą osobiście udać się do urzędu celnego i złożyć papierową deklarację AKC-U. Samo spotkanie z urzędnikiem trwa kilka minut, ale kolejka oczekujących może wydłużyć całą operację do kilku godzin. Warto też wiedzieć, że w niektórych Wydziałach Komunikacji można umówić się na spotkanie, na konkretną godzinę telefonicznie lub internetowo.

Więcej o:
Copyright © Agora SA