Blokada alkoholowa to druga szansa dla pijanego kierowcy. Nie uruchomi silnika bez badania trzeźwości

Kierowcy, którzy stracili prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu mogą się ubiegać o zwrot dokumentu. Wystarczy, że zgodzą się na instalację blokady uniemożliwiającej jazdę po alkoholu.

Jazda pod wpływem alkoholu może być traktowana jako przestępstwo lub wykroczenie. W obu przypadkach konsekwencją jest orzeczenie o zakazie prowadzenia pojazdu przez starostę. Jednak niewiele osób wie o tym, że istnieje przepis pozwalający przywrócić prawo jazdy.

Rzecznik Praw Obywatelskich poinformował o możliwości ubiegania się o przedterminowy zwrot prawa jazdy. Taką możliwość daje nowelizacja kodeksu karnego z 20 marca 2015 roku – skazany kierowca ma możliwość powrotu za kółko pod warunkiem zainstalowania w samochodzie blokady alkoholowej.

Takie urządzenie wymusza na kierującym badanie trzeźwości i nie pozwala uruchomić silnika, gdy stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu przekroczy dopuszczalny próg. Sąd może orzec zmianę zastosowanej wcześniej kary, jeżeli zakaz prowadzenia był wykonywany przez co najmniej połowę orzeczonego wymiaru. W przypadku dożywotniego zakazu można się starać po co najmniej 10 latach.

To jednak nie wszystko – postawa i zachowanie sprawcy powinno uzasadnić przekonanie, że prowadzenie pojazdów z taką blokadą nie będzie zagrażać bezpieczeństwu. Gdy sąd uwzględni wniosek skazanego, starosta zwróci prawo jazdy.

Rzecznik Praw Obywatelskich poinformował w komunikacie, że wiedza sprawców o tym przepisie jest bardzo niska. Dlatego Rzecznik wystąpił do ministra sprawiedliwości o podjęcie działań rozpowszechniających wiedzę w tym zakresie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że możliwość odzyskania prawa jazdy jest najczęściej możliwa, gdy samochód jest środkiem utrzymania lub jedyną możliwością transportu dla skazanej osoby.

Copyright © Agora SA