Zakaz prowadzenia pojazdów. Okazuje się, że w niektórych przypadkach po wyroku sądu można prowadzić motorower

Czy osoby, które zostały ukarane zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych mogą jeździć skuterem lub motorowerem, do których prowadzenia nie jest potrzebne prawo jazdy?

Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w wielu przypadkach. Zazwyczaj w ten sposób są karani nietrzeźwi kierowcy, choć taka sama sankcja zostanie nałożona na osoby przyłapane na prowadzeniu pojazdu po zażyciu środków odurzających, ucieczce z miejsca wypadku lub spowodowaniu poważnego w skutkach wypadku.

Niestety, w niektórych przypadkach, łamiący prawo kierowcy są karani mniej dotkliwie i mogą prowadzić niektóre pojazdy mechaniczne.

Co to jest pojazd mechaniczny?

Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych definiuje pojęcie pojazdu mechanicznego.

W artykule 2 pkt. 1 ust. 10 czytamy, że do tej grupy kwalifikuje się pojazd samochodowy, ciągnik rolniczy, motorower, przyczepa i wszelkie czterokołowce, niezależnie od pojemności jednostki napędowej.

Przeczytaj także: Międzynarodowe prawo jazdy. Kiedy należy je wyrobić?

Istotne, jaki konkretnie zakaz sformułuje sąd

Wobec powyższego, osoby, które zostały ukarane zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych nie mogą prowadzić nawet motorowerów, czy skuterów o najniższej pojemności silnika.

Ale, jeśli w orzeczeniu sądu znajdzie się informacja, że kierowca zostaje ukarany zakazem prowadzenia pojazdów samochodowych (do tej kategorii wchodzą samochody osobowe, ciężarówki, motocykle, taksówki, autobusy), a nie mechanicznych, zgodnie z przepisami będzie mógł korzystać z motoroweru (lub skutera) na drogach publicznych.

Istotne jest, że w takim przypadku pojemność silnika motoroweru nie może przekroczyć 50 centymetrów sześciennych.

To jednak nie wszystko.

Przeczytaj także: Prawo jazdy na quada. Kiedy jest niezbędne?

Zgodnie z art. 29 § 2 k.w., sąd może wyłączyć z zakazu prowadzenia dany typ pojazdu.

Kierowca, który złoży do organu rozpatrującego sprawę wniosek o dobrowolne poddanie się karze, wnosząc jednocześnie o wyłączenie z zakazu określonej kategorii pojazdów ma szansę na to, że będzie mógł wciąż prowadzić wiele innych typów pojazdów.

Skład sędziowski nie musi, ale może przychylić się do wniosku. Rozpatrywany jest wówczas szereg rozmaitych czynników.

Sąd weryfikuje stopień społecznej szkodliwości popełnionego wykroczenia. Na ocenę ma wpływ między innymi stopień stężenia alkoholu w organizmie w momencie zdarzenia, miejsce popełnionego czynu (autostrada, droga o dużym natężeniu ruchu, strefa zamieszkania, itp.), pora (godziny szczytu lub noc), powód kontroli drogowej, a także wcześniejsza niekaralność sprawcy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA