Nowe oznaczenia na dystrybutorach. Łatwiej o pomyłkę

Z powodu wymogów unijnych dystrybutory na stacjach benzynowych zmieniają oznaczenia. Pojawią się nowe oznaczenia - 0 E5, E10, E85 oraz B7. Wyższa liczba wcale nie oznacza lepszych parametrów paliwa, a pomyłka może być kosztowna.

Zmiany wynikają z europejskiej dyrektywy (2014/94/UE), z nowe oznaczenia już niebawem pojawią się na każdym pistolecie. Dlatego kierowcy, przynajmniej w pierwszym etapie zmian, powinni baczniej przyglądać się symbolom. Na szczęście zmiana przepisów wymusza również stosowanie nowych oznaczeń przy klapkach od wlewu paliwa.

fuel-identifiers.eufuel-identifiers.eu 

Do tej pory 95 i 98 na dystrybutorze oznaczało liczbę oktanów. Według nowych przepisów takie paliwa będą teraz oznaczone jako E5, co informuje o procentowej zawartości etanolu. Obok znajdą się pistolety z oznaczeniem E10, a nawet E85. Na te dwa ostatnie powinni zwrócić uwagę użytkownicy starszych aut, ponieważ ekologiczne dodatki mogą spowodować usterki w pojazdach sprzed kilkunastu lat.

Oznaczenia będą obowiązkowe od 12 października 2018 roku, a dystrybutory z ekologicznym paliwem zawierającym większą proporcję etanolu pojawią się do 2020 roku. Za ich brak przewidziano mandat w wysokości do 5 tys. zł.

Na paliwo E10 powinni zwrócić uwagę właściciele aut z gaźnikami, wtryskiem mechanicznym czy wtryskiem bezpośrednim pierwszej generacji. Paliwo E10 może uszkodzić wtryskiwacze, dysze w gaźnikach, pompy paliwa oraz zbiorniki paliwa. W jednostkach wysokoprężnych wysoka zawartość biokomponentów może doprowadzić do uszkodzenia końcówek wtrysków.

Prezentacja modelu Skody w wersji L&K

Więcej o:
Komentarze (32)
Nowe oznaczenia na dystrybutorach. Łatwiej o pomyłkę
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • occam

  Oceniono 30 razy 26

  Tekst dosłownie o niczym!!!
  Zero informacji, tylko szczątki jakiegoś bełkotu :(

  Przepraszam. Właśnie sprawdziłem autora. Wszystko jasne.

 • Gość: E98

  Oceniono 21 razy 21

  Ten artykuł to nie jest żadna informacja, tylko dezinformacja. Marna redaktorzyna.

 • melmakianin

  Oceniono 14 razy 14

  o Dieselach to się rozpisaliście, że hohoho.....

 • Gość: mandaryn

  Oceniono 10 razy 10

  To są dodatkowe oznaczenia ilości biododatków, stare oznaczenia rodzaju paliwa zostają, już teraz można te oznaczenia na stacjach zauważyć. Nie siejcie paniki I dezinformacji.

 • hubba-hubba

  Oceniono 11 razy 9

  "Do tej pory 95 i 98 na dystrybutorze oznaczało liczbę oktanów. Według nowych przepisów takie paliwa będą teraz oznaczone jako E5, co informuje o procentowej zawartości etanolu" - co ma piernik do wiatraka? Zarówno etylina 95, jak i 98, będą teraz opisane jako E5? To jak będzie można je rozróżnić?

 • Gość: Gość Darek

  Oceniono 5 razy 5

  E10 i E85 to zwiększenie ilości bioetanolu w paliwku. Jeśli nie chcecie mieć problemów z silnikiem olewajcie te 2 oznaczenia E5 to ta zwykła. Z dieslem jest to samo B7 max.

 • w.s3

  Oceniono 2 razy 2

  Mam silnik przystosowany do Pb 93-95 , to co mam wlewać po zmianie oznaczeń? Redaktor powinien zmienić zawód, może z mietłą by sobie lepiej poradził.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX