Juventus Turyn kupił Ronaldo, a w fabryce strajk

Transfer Cristiano Ronaldo do Juventusu zaskoczył wszystkich do tego stopnia, że informacja o kwocie zakupu zdenerwowała załogę włoskiej fabryki Fiata w Melfi. Związki zawodowe ogłosiły strajk.

W tej fabryce powstają obecnie takie modele, jak Fiat 500X, Punto oraz Jeep Renegade. Strajk rozpoczął się w niedzielę 15 lipca i miał trwać tylko dwa dni. Taka reakcja załogi to efekt informacji, że Juventus zapłaci Realowi Madryt aż 105 mln euro za transfer. Co więcej, zarobki piłkarza wyniosą około 30 mln euro rocznie. Kontrakt podpisano na 4 lata, co oznacza, że włoski klub wyda w sumie 225 mln euro.

Z kolei pracownicy włoskiego zakładu mieszkają w jednym z najbiedniejszych regionów Włoch. Średnie płace nie przekraczają tam 18 tys. euro rocznie. Dlatego związki zawodowe apelują, żeby firma inwestowała w nowe modele samochodów, które zagwarantują pracę dla tysięcy ludzi, a nie marnotrawiła środków na wynagrodzenie dla jednej osoby. Przedstawiciele związków zawodowych zwrócili też uwagę, że od wielu lat władze fabryki mówią o ciężkich czasach i konieczności zaciskania pasa.

Marka Fiat wspiera włoski klub od lat. Do tego 2/3 udziałów w klubie posiada holding EXOR, kontrolowany przez włoską rodzinę Agnelli/Elkan. Spółka posiada blisko 30 proc. udziałów w koncernie FCA i jest jednym z większych udziałowców Ferrari.

Więcej o:
Komentarze (7)
Cristiano Ronaldo w Juventusie - strajk we włoskiej fabryce
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • red_fang

  Oceniono 3 razy 3

  Zupełnie wolny rynek ma swoje zalety i wady. Oczywiście społeczna sprawiedliwość jest tutaj wadą. Jakiś półgłówek, który posiada talent w mało społecznie potrzebnej dziedzinie jaką jest sport (jakikolwiek) zarabia więcej niż cała załoga fabryki. Takie czasy. Natomiast ciekawostką jest to, że te marne18 tys. euro rocznie to na nasze jakieś 6 tys. zł miesięcznie, czyli kwota w Polsce nadal nieosiągalna jako średnia krajowa.

 • Gość: plus

  0

  te podwyzki cen paliw sa glownie przez ryzyko konfliktu w Zatoce perskiej.

 • fakej

  Oceniono 4 razy -2

  Należy bydło zagonić do roboty. Jak trzeba im będzie zakładać krawaty żeby się nie awanturowali to trudno, nawet jak pracują przy tokarce czy taśmie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX