Nowe oznaczenia paliw na stacjach. Wiemy już wszystko

Już od października wchodzi w życie nowy sposób oznakowania paliw. Obok "ON" i przekreślonego "Pb" pojawią się zupełnie nowe etykiety, jak np. "E10", "B7" oraz "H2".

Od 12 października 2018 roku wchodzi w życie europejska dyrektywa 2014/94/UE. Na stacjach benzynowych pojawią się dodatkowe oznaczenia na dystrybutorach i pistoletach.

Oprócz tego dodatkowe etykiety znajdziemy w nowo wyprodukowanych samochodach oraz instrukcjach obsługi. Nowe oznaczenia nie zastąpią znanych od lat skrótów. Możemy je traktować raczej jako uzupełnienie.

fuel-identifiers.eufuel-identifiers.eu 

Przeczytaj także: Jak sprawdzać ciśnienie w oponach. Wiesz?

Kształt nowych nalepek będzie się różnić, w zależności od rodzaju paliwa. Benzyna będzie oznaczana kołem, olej napędowy kwadratem, a paliwa gazowe będą w kształcie rombu. Nowe nalepki mają mieć co najmniej 30 mm średnicy, a te na pistoletach i przy wlewach paliwa co najmniej 13 mm.

Przy oznaczeniu benzyny pojawi się literka „E” oraz wartość liczbowa, która określa maksymalną zawartość etanolu w paliwie. W takim przypadku będzie to mieszanka paliwowa zawierająca maksymalny dodatek 10 proc. etanolu. Podobnie będzie w przypadku oleju napędowego. Po literce „B” pojawi się procentowe oznaczenie zawartości biokomponentów w paliwie. Oznaczenie „H2” to wodór, „CNG” – sprężony gaz ziemny, „LNG” – skroplony gaz ziemny oraz „LPG” – gaz płynny.

Nowe oznaczenia mają wyeliminować przypadki zatankowania złego paliwa. Oznakowanie będzie obowiązkowe nie tylko w UE, ale także w Islandii, Norwegii, Macedonii, Serbii, Szwajcarii, Turcji i Lichtensteinie.

Dlaczego tak dużo płacimy za paliwo?

Więcej o:
Komentarze (21)
Nowe oznaczenia paliw na stacjach. Wiemy już wszystko
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • liczbynieklamia

  Oceniono 20 razy 20

  Sam pomysł ujednolicenia jest godny pochwały. Zdecydowanie gorzej jest z realizacją. Piktogramy są czarno-białe, podobne do siebie i nieczytelne. Oznaczenie oleju napędowego literką B to kompletna bzdura - w zdecydowanej większości krajów europejskich słowo określające benzynę zaczyna się na literę B, ewentualnie P. Chyba Francuzi mają nazwę benzyny zaczynającą się od E. Za to olej napędowy to praktycznie wszędzie po prostu "diesel". Czy tak trudno było zrobić np. kółka B95, B90, B15 (zawartość benzyny, nie etanolu) w odcieniach zielonego, kwadraty D7, D10, D15 w odcieniach szarości plus "romby" (też kwadraty, tyle że inaczej ułożone) H2, CNG, LNG, LPG w odcieniach niebieskiego? Byłoby prościej, czytelniej - po prostu lepiej...

 • derp973

  Oceniono 7 razy 3

  Skoro już wiecie wszystko, to napiszcie mi która z benzyn ma wartość oktanową 95 a która 98. Bo to, że nowe samochody będą miały nowe oznaczenia nie mówi mi jakie paliwo mam lać do starszego, by nie doszło do spalania stukowego i rozwalenia silnika. EU znowu uszczęśliwiła wszystkich. Pewnie po to, by wyeliminować starsze samochody z dróg przez lanie paliwa o nieodpowiedniej liczbie oktanów.

 • azjael

  Oceniono 2 razy 2

  To teraz żule będą wiedziały, które paliwo jest pitne - E85 to prawie spiryt

 • dawnyprezes

  Oceniono 3 razy 1

  Kiedyś, będąc "maluchem" w Niemczech zach., zatankowałem 98-kę. Maluch przeistoczył się w "Lux Torpedę". Nowe oznaczenia będą informowały o zawartości wody w paliwie !. Jak to w Polsce !.

 • Gość: Bb

  Oceniono 1 raz 1

  Kompletnie nielogiczne dla przeciętnego kierowcy. 21wiek, a wszystkie piktogramy w tym samym kolorze...

 • Gość: gość

  0

  Co z paliwami premium? Jakie będą miały oznaczenia? Wszędzie pismaki przeklejają tę samą formatkę...Jak ktoś tankował Pb98 to co będzie lać do baku od października? Auta do uzytkowania paliwa E85 muszą być specjalnie przystosowane ponieważ przy 15% zawartości biokomponentu jego działanie korozyjne na stopy lekkie używane w konstrukcji układu paliwowego przeciętnego auta jest już groźne.

 • Gość: XTL

  0

  A XTL w kwadraciku co oznacza?

 • dr_bloger

  0

  B to u nich diesel? Z jakiego języka autorzy oznaczeń czerpali inspiracje?

 • Gość: Bolo

  0

  Przy oznaczeniu benzyny pojawi się literka „E” oraz wartość liczbowa, która określa maksymalną zawartość etanolu w paliwie. W takim przypadku będzie to mieszanka paliwowa zawierająca maksymalny dodatek 10 proc. etanolu.

  W jakim przypadku? Co to za bełkot?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX