Uprawnienia straży granicznej - mogą kontrolować samochody na terenie całego kraju

Zeszłoroczna zmiana przepisów w zakresie funkcjonowania straży granicznej sprawiła, że funkcjonariusze otrzymali część uprawnień, którymi dotąd mogli szczycić się jedynie policjanci.

Do podstawowych zadań straży granicznej należy kontrolowanie legalności pobytu obcokrajowców i ich zatrudnienia. W związku z nowymi przepisami wprowadzonymi przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji 13 listopada 2017 roku, kompetencje funkcjonariuszy w zielonych mundurach znacznie wzrosły. Nowe uprawnienia zbiegły się w czasie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Nowe Volvo S60 - pierwsze wideo

Przeczytaj także: Uprawnienia straży miejskiej względem kierowców

Uprawnienia straży granicznej - mogą kontrolować samochody na terenie całego kraju

Już nie tylko przemytnicy i nielegalni imigranci muszą obawiać się straży granicznej. Funkcjonariusze tej formacji mogą przeprowadzać kontrole samochodów na terenie całego kraju.

Do ich uprawnień należy weryfikacja dokumentów kierowcy, pojazdu, a także pozostałych pasażerów. Mogą też przeszukać wnętrze auta i ukarać za umożliwienie prowadzenia maszyny osobie nieposiadającej prawa jazdy.

Mandat wystawią też za niezatrzymanie się do kontroli, a nawet za nadmierną prędkość zmierzoną za pomocą ręcznego urządzenia. Właśnie tego ostatniego zapisu najbardziej obawiali się kierowcy, choć jak wynika z zapewnień przedstawiciela służb, z uwagi na nawał obowiązków nie korzystają z tego przywileju.

Nie ma też oficjalnych statystyk uwzględniających ilość mandatów wystawionych przez straż graniczną za sprawą „suszarki”.

Przeczytaj także: Kiedy samochód może zostać odholowany

Uprawnienia straży granicznej - zatrzymają dowód rejestracyjny

Jeśli okaże się, że stan techniczny pojazdu zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu właściciela, a także innych użytkowników drogi, straż graniczna może zatrzymać dowód rejestracyjny.

Do 13 listopada 2017 roku, takie kompetencje miała tylko policja, a pogranicznik musiał wezwać patrol mundurowych, by dokonać tej czynności.

Ponadto, jeśli okaże się, że kontrolowany pojazd nie ma wykupionego obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, funkcjonariusz może powiadomić Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Tym samym, za ponad dwutygodniowy brak ciągłości w składce OC grozi kierowcom aut osobowych upomnienie finansowe w wysokości 4200 złotych (dwie minimalne pensje krajowe) i 6300 złotych dla ciężarowych. Co ciekawe, według ostrożnych szacunków UFG, po Polsce jeździ około 100 tysięcy samochodów bez ważnego ubezpieczenia.

Więcej o:
Komentarze (40)
Uprawnienia straży granicznej
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • otto_flick

  Oceniono 51 razy 43

  #JużNiedłgo
  Wpadają dwie zakonnice do autobusu MPK i krzyczą - medaliki do kontroli

 • zwyklaosoba

  Oceniono 25 razy 21

  A gdzie uprawienia dla Sanepidu i PIH-u ?

 • obserwatoriumpolityczne.pl

  Oceniono 27 razy 21

  Beda sprawdzali teraz przede wszystkim nadmierna predkosc, zeby statystyki pompowac. Na walke z przemytem czasu nie bedzie.

 • bob_59

  Oceniono 20 razy 16

  A przy kontrolach powinna ich osłaniać Straż Marszałkowska z karabinami maszynowymi, co to im teraz dali do dyspozycji...

 • Black Swan

  Oceniono 21 razy 15

  nie rozumiem czemu w kraju nad Wisłą Rady Parafialne nie mają takich uprawnień... Przecież wielebnemu Proboszczowi też przydałoby się trochę kaski a nie wiecznie co łaska...

  ps. macie przeyebane kaczyści... Mam nadzieję, ze kolejna władza rozliczy was oszuści co do grosika...

 • Gość: Dude

  Oceniono 17 razy 13

  Orientuje się ktoś czy straż graniczna też powinna sporządzić protokół z kontroli bagażnika tak jak psiarnia?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX