Koniec z mandatami za brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC od 1 października

Filip Trusz
Nareszcie dobre wieści dla kierowców. Po wielu opóźnieniach poznaliśmy nareszcie datę wejścia w życie nowych przepisów. Już od 1 października nie trzeba będzie wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC.

Kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie już dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC od 1 października tego roku. Aktualnie za brak dowodu rejestracyjnego grozi 50 zł mandatu, tyle samo zapłacimy też za brak polisy OC. Zapominalskiemu kierowcy grozi więc 100 zł kary.

Już niedługo podczas kontroli policjant lub funkcjonariusz Inspekcji Transportu będą mogli sprawdzić potrzebne dane w internetowej bazie. Dzięki temu kierowcy nie będą karani za brak dokumentów, a cała procedura powinna być szybsza. Co się stanie jeżeli policjant zdecyduje o zatrzymaniu dowodu? Kierowcy zostanie wystawiony odpowiedni kwitek, a informacja pojawi się w systemie. Zwrot dokumentu również odbędzie się w systemie, skąd informacja o zatrzymaniu dowodu zniknie.

Trzeba jednak pamiętać, że wciąż będzie istniał obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy.

1 października to kolejna data wejście w życie nowych przepisów. Poprzednio mówiono o 4 czerwca. Opóźnienia związane były z problemami systemu CEPIK 2.0.  Pisaliśmy o nich w tym miejscu: Koszty wyższe o 42,3 mln zł, ciągłe opóźnienia, paraliż systemu - NIK bardzo krytycznie o CEPiK 2.0. Mamy nadzieję, że tym razem podana przez polityków data jest ostateczna. W razie jakichkolwiek zmian z pewnością Was o nich poinformujemy.

Czy Twoim zdaniem 1 października to ostateczna data wejścia w życie nowych przepisów?
Więcej o:
Komentarze (27)
Koniec z mandatami za brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC od 1 października
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • bleifuss

  Oceniono 7 razy 7

  A jak będzie stłuczka, to jak stwierdzić kto jechał, czy ma OC, czy rzetelnie wpisuje się do oświadczenia o zawinieniu? Do wszystkiego tego potrzeba policji z działającym łączem, które potwierdzi, że auto nie jest kradzione itd. Czyli przy każdym otarciu czekaj na patrol. Rozumiem, ze policja wyda w takim razie dane drugiej strony, łącznie z danymi personalnymi i ubezpieczeniowymi jeszcze na miejscu...

 • gj61

  Oceniono 5 razy 5

  W UK nie ma dowodów rejestracyjnych. Polisę ubezpieczeniową trzeba mieć tylko ze sobą jak wyjeżdża się na "chory" kontynent. Nie ma dowodów osobistych, a zakupiony samochód przrejestrowuje się ZA DARMO wysyłając dokument do urzędu. Nie zmienia się tablic rejestracyjnych bo system jest dla ludzi, a nie dla biurwokracji. Pozdrawiam i popatrzcie jak daleko za murzynami jesteście.

 • citisus

  Oceniono 4 razy 4

  Dobre wieści dla kierowców ???!!!
  Teraz zamiast oświadczenia w przypadku stłuczki będzie pięć godzin oczekiwania na policję.
  Nawet do zadrapania.
  Ciekawe czy policja będzie zadowolona .....setki tysięcy dodatkowych interwencji.

 • tijeras66

  Oceniono 6 razy 4

  " Już od 1 października nie trzeba będzie wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC." ...... ale którego roku?

 • 3-kuleczka

  Oceniono 1 raz 1

  okrzyk radosci, jakby głupim redahtorkom kto kazał krowę na plecach nosic ! Ale ulga, ...żenada
  I ile miejsca to zajmowało, !!! no to nam nazi pis wieeeelką radośc sprawił !
  niech dalej bandyci chodzą po ulicach, rządzący łamią prao, grunt ze nie musze wozic przy sobie dwóch małych dokumentów

 • Gość: Gość Darek

  Oceniono 1 raz 1

  Lepiej mieć jak się kulsonom systemik zawiesi a o to nietrudno i nie będą mogli sprawdzić to mandacik będzie po staremu.

 • 1moco2

  Oceniono 3 razy 1

  Jak partia mówi, że nie da - to nie da, a jak mówi, że da - to mówi! Stare ale nadal prawdziwe.

 • Gość: rte

  0

  Dlatego dobrze mieć pakiet pomocy prawnej - w cuk do każdej rocznej polisy można go otrzymać.

 • kabed007

  0

  a nie miało to już działać?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX