Jakie mandaty grożą rowerzystom? Okazuje się, że za łamanie przepisów mogą bardzo słono zapłacić

Każdy, kto skończył 18 lat może poruszać się rowerem po drogach publicznych. Należy jednak wiedzieć, że rowerzystów obowiązują przepisy. Jakie mandaty grożą rowerzystom?

Osoba niepełnoletnia chcąc poruszać się na rowerze w ruchu drogowym, musi mieć prawo jazdy kategorii B1 lub kartę rowerową. Aby wyrobić kartę rowerową należy mieć ukończone 10 lat i przejść pomyślnie przez teoretyczny i praktyczny egzamin państwowy.

Jazda bez uprawnień skutkuje mandatem w wysokości 100 złotych. Z uwagi na fakt, że osoby poniżej 17 roku nie odpowiadają za wykroczenia, obowiązek zapłaty spadnie na rodzica.

Czy małoletni rowerzyści mogą zatem czuć się bezkarni?

W przypadku, gdy kierujący rowerem nastolatek spowoduje zagrożenie dla innych osób na drodze, policjant ma prawne narzędzia, by ukarać sprawcę. Nie wystawi mandatu, ale może sporządzić stosowną dokumentację i skierować sprawę do sądu rodzinnego.

Od składu sędziowskiego będzie zależeć, czy po poważnym naruszeniu przepisów trafi do zakładu poprawczego, otrzyma nadzór kuratora, czy zostanie zobowiązany do naprawienia wyrządzonej szkody.

Największe grzechy rowerzystów? Odpowiadają sami cykliści. Jazda nocą bez świateł, wymuszanie pierwszeństwa

Mandat za jazdę na rowerze po chodniku

Najwięcej emocji wzbudzają rowerzyści poruszający się po chodnikach. To zmora dużych miast i spore utrudnienie dla pieszych. Niemniej w określonych przypadkach, przepisy na to pozwalają. Rowerem po chodniku można poruszać się w poniższych przypadkach:

  • przy niekorzystnych warunkach pogodowych, dopuszcza się wjazd rowerzystów na chodnik. Dotyczy to sytuacji, w których na drodze panują niebezpieczne warunki: zalegający śnieg, rozlewisko, gołoledź, gęsta mgła lub porywisty wiatr. To przypadki, gdzie kierujący rowerem może wpaść w poślizg lub jest niewidoczny dla poruszających się znacznie szybciej samochodów.
  • jeśli szerokość chodnika wynosi przynajmniej 2 metry, a na sąsiadującej drodze nie ma wydzielonej dla rowerów drogi lub osobnego pasa ruchu. Dodatkowo, ograniczenie prędkości dla samochodów musi być wyższe, niż 50 km/h.
  • jeżeli rowerzysta ma w opiece dziecko do lat 10 również kierujące rowerem

Należy w tym miejscu dodać, że wjazd rowerzysty na chodnik wymaga zachowania szczególnej ostrożności i ustępowania miejsca pieszym. W pozostałych przypadkach, nieuzasadnione korzystanie z chodnika wiąże się z mandatem w wysokości 50 złotych.

Przeczytaj także: 1,5 tys. wypadków spowodowali w ubiegłym roku rowerzyści

Mandat za braki w obowiązkowym wyposażeniu roweru

Obowiązkowe wyposażenie roweru określa rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów. W myśl przepisów, każdy jednoślad musi być zaopatrzony w:

  • co najmniej jeden efektywnie działający hamulec
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku
  • co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu o kształcie innym niż trójkąt, a także jedno światło pozycyjne w tym samym kolorze
  • co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu
  • kierunkowskazy - tylko w sytuacji, kiedy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką

Warto wiedzieć, że przepisy dopuszczają brak zamontowanych świateł pozycyjnych, jeśli rowerzysta porusza się jedynie w ciągu dnia.

Dodatkowo, za brak któregoś z powyższych, obowiązkowych elementów można dostać mandat w wysokości 20-500 złotych.

Przeczytaj także: Konsekwencje za jazdę na rowerze po alkoholu

Mandat za jazdę na rowerze po spożyciu alkoholu

Podstawową karą dla rowerzysty, który został przyłapany na jeździe w stanie po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila) lub w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest mandat.

W pierwszym przypadku policjant wystawi upomnienie finansowe w wysokości 300-500 złotych. W drugim taryfikator przewiduje 500 złotych.

Warto też pamiętać, że przewożenie osoby poza bocznym wózkiem w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka odurzającego na rowerze, motorowerze lub motocyklu wiąże się z mandatem w wysokości 150 złotych.

Jeśli policjant dopatrzy się znamion zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, rowerzysta stanie przed sądem. W takim przypadku, na pewno nie skończy się jedynie na karze finansowej.

Wymiar sprawiedliwości może orzec wobec kierującego jednośladem karę grzywny w wysokości od 20 do 5000 złotych, a także areszt 5-14 dni oraz zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych nawet na okres do 3 lat.

Rowerzysta mający w wydychanym powietrzu powyżej 0,5 promila i zagrażający bezpieczeństwu w ruchu drogowym, musi liczyć się z poważniejszymi konsekwencjami.

Ustawodawca przewidział grzywnę w wysokości od 50 złotych do 5 tysięcy. Dodatkowo, możliwy jest też 5-30-dniowy pobyt w areszcie, a także zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych na okres od pół roku do 3 lat.

Kara do trzech lat więzienia dla rowerzystów

Rowerzysta, który zostanie złapany podczas obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów niemechanicznych, ponownie stanie przed sądem. W takiej sytuacji, nie ma znacznie jego stan – trzeźwy, pijany, pod wpływem środków odurzających. Takiego recydywistę sąd może wysłać nawet na trzy lata do więzienia.

Przeczytaj także: Niższa prędkość i obowiązkowe kaski. Rząd zaostrzy przepisy dla rowerzystów

Taryfikator mandatów dla rowerzystów

  1. Brak dodatkowego siodełka w przypadku przewożenia dziecka do siedmiu lat – 50 złotych
  2. Naruszenie obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – 50 złotych
  3. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na drodze dla rowerów i pieszych – 50 złotych
  4. Nieopuszczenie śluzy rowerowej, gdy możliwe jest kontynuowanie jazdy – 50 złotych
  5. Jazda rowerem obok innego uczestnika ruchu utrudniająca poruszanie się innym uczestnikom ruchu – 200 złotych
  6. Jazda bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach – 50 złotych
  7. Czepianie się innych pojazdów podczas jazdy – 100 złotych
  8. Przejazd na czerwonym świetle – 100 złotych
  9. Wyjeżdżanie na przejeździe dla rowerzystów bezpośrednio pod jadący pojazd – 150 złotych
  10. Korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego – 200 złotych
  11. Nieustąpienie przez kierującego pojazdem pierwszeństwa pieszym przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych albo podczas jazdy po placu, na którym ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni – 350 złotych
  12. Zajmowanie więcej niż jednego, wyznaczonego na jezdni pasa ruchu – 150 złotych
  13. Niezatrzymanie się przed znakiem STOP – 100 złotych
  14. Utrudnianie lub tamowanie ruchu – 100-300 złotych
  15. Hamowanie w sposób powodujący zagrożenie bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienie – 100-300 złotych
Więcej o:
Copyright © Agora SA