Francja obniża prędkość maksymalną. Czy Polska zrobi to samo?

Już od 1 lipca wchodzą we Francji nowe przepisy ustalające limit prędkości na drogach jednojezdniowych poza obszarem zabudowanym. Zamiast dotychczasowych 90 km/h pojedziemy tam 80 km/h. Zmiana ma na celu zmniejszenie liczby ofiar wypadków.

Autorem projektu ograniczenia prędkości poza obszarem zabudowanym jest premier Edouard Philippe. Tylko w 2016 roku na tego typu drogach zginęło 55 proc. ogólnej liczby ofiar wypadków, a łącznie 1911 osób. Specjaliści od bezpieczeństwa ruchu drogowego zasugerowali zmniejszenie prędkości maksymalnej z 90 do 80 km/h, co pozwoli uratować nawet 300-400 osób rocznie.

Podstawą do tych szacunków jest tzw. model Nillsona. Na podstawie badań przeprowadzonych w Szwecji ujawniono matematyczny związek między prędkością pojazdów, a liczbą i skutkami wypadków drogowych. Wystarczy zaledwie 1 proc. wzrost średniej prędkości, a tym samym częstotliwość występowania wypadków wzrasta o 2 proc. poważnych obrażeń ich uczestników o 3 proc., a liczby śmiertelnych ofiar o 4 proc. Oczywiście działa to również w drugą stronę - im mniejsza średnia prędkość, tym mniejsze ryzyko wypadków i obrażeń.

Czy wiesz jak prawidłowo włączać się do ruchu? Dzięki tym zasadom, każdemu będzie jeździć się wygodniej

Kilka miesięcy temu opublikowano raport "Speed and crash risk", w którym wzięto pod uwagę 10 krajów, w których ostatnio zmieniono przepisy dotyczące dozwolonej prędkości. Okazało się, że praktycznie wszędzie gdzie ograniczono prędkość lub wprowadzono instrumenty kontrolujące ruch drogowy, odnotowano poprawę sytuacji. W raporcie skrytykowano Polskę za dopuszczalną prędkość 60 km/h w terenie zabudowanym nocą oraz najwyższą dopuszczalną prędkość na autostradach wśród wszystkich krajów OECD - 140 km/h.

Protesty kierowców

Zmiany we Francji wywołały ostre protesty ze strony kierowców. Przedstawiciele organizacji "40 milions d’automobilistes" twierdzą, że nowe przepisy nie przyniosą spadku liczby śmiertelnych wypadków, ale pozwolą przede wszystkim załatać dziurę w państwowym budżecie. Działacze uważają, że faktyczną przyczyną wypadków jest brak koncentracji i spożyty alkohol. W tej chwili zebrano ponad 600 tys. podpisów pod petycją dotyczącą anulowania zmian, ale premier zapowiedział, że nie cofnie swej decyzji.

Na dodatek policja ma być bezwzględna i karać surowymi mandatami za nieprzestrzeganie przepisów. Pozostałe ograniczenia - 130 km/h na autostradach i 50 km/h w terenie zabudowanym - pozostaną bez zmian. Warto zanotować sobie te wartości wybierając się na zmotoryzowany urlop.

Więcej o:
Komentarze (17)
Limity prędkości będą mniejsze
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Robur

  Oceniono 10 razy 8

  Sposób na utrudnienie poruszania się drogami alternatywnymi do autostrad, które we Francji sa horrendalnie drogie.

 • Gość: 0 ponad wszystko

  Oceniono 14 razy 8

  Proponuję ograniczyć prędkość do 0, brak poruszania się skutkować będzie brakiem wypadków i dzięki tej prostej regulacji uda się uratować wszystkie potencjalne ofiary.

 • Gość: vrod

  Oceniono 3 razy 3

  kolejna głupota patologicznego kraju

 • Gość: stereo

  Oceniono 1 raz 1

  widzieliscie czy sie rozni shell od naszych polskich stacji? podnosza ceny jak zydzi. polskie stacje bronia przed podwyzkami

 • Gość: Jubel

  0

  zydzi znowy zrobili nam podwyzke cen benzyny

 • Gość: Giteusz

  0

  przez niego wszystko rosnie na stacjach zachodnich

 • Gość: Jubel1

  0

  Jak cena paliwa tak szybko poszła w górę to możliwe że tak samo szybko spadnie.

 • Gość: dziad

  0

  Mogłem się tego spodziewać po Trumpie, po jego decyzji wysokie ceny zostaną z nami na dłużej.

 • Gość: wandal

  0

  polski rzad walczy z podwyzkami paliw, ale amerykanie winduja je na potege! w koncu to oni zarabiaja na lupkach!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX