Duży SUV oznacza bezpieczeństwo? Dwaj giganci z najgorszą oceną w testach zderzeniowych

Filip Trusz
Amerykański odpowiednik Euro NCAP przetestował dwa popularne SUV-y i wystawił im najniższą możliwą ocenę. Przerażający film z testu zderzeniowego obejrzało już ponad milion osób. Jeden z tych modeli dostępny jest w Polsce.

Organizacja IIHS przetestowała dwa bestsellery amerykańskiego rynku - Forda Explorera 2018 oraz Jeepa Grand Cherokee 2018. Olbrzymi SUV Forda nie jest oferowany na europejskim rynku, ale Grand Cherokee to dość popularny model na naszych drogach.

Obydwa SUV-y otrzymały najniższą możliwą ocenę ("poor") w teście zderzeniowym, w którym sprawdzano, jak auto zachowuje się przy czołowym zderzeniu. Test IIHS symuluje uderzenie w drzewo, latarnię lub inny samochód.

Co ważne, amerykański test jest znacznie bardziej wymagający od europejskiego odpowiednika. W badaniach Euro NCAP testowany pojazd uderza w przeszkodzę całą maską, w amerykańskim tylko częścią, co znacznie lepiej odzwierciedla sytuacje w realnym życiu. Zderzenia czołowe, w których samochody wjeżdżają w siebie centralnie zdarzają się bardzo rzadko, zwykle pojazdy "zahaczają o siebie", dokładnie tak jak na poniższym filmie IIHS:

Producenci nie zwlekali z komentarzem niepomyślnych tekstów. Ford od razu zaznaczył, że nowy Explorer we wszystkich innych testach zderzeniowych otrzymał najwyższe możliwe oceny. Marka obiecała, że przyjrzy się sytuacji i zrobi wszystko, aby wyeliminować problem. Już w przyszłym roku do salonów wejdzie Ford Explorer, który ma być równie bezpieczny przy tego rodzaju zderzeniach, co europejska i japońska konkurencja.

Z kolei przedstawiciele koncernu FCA, do którego należy Jeep, stwierdzili, że ich samochody są bezpieczne i przechodzą wszystkie testy zderzeniowe, również te odzwierciedlające sytuacje w prawdziwym życiu. W przeciwieństwie do Forda, amerykański oddział FCA nie odniósł się bezpośrednio do testu IIHS i nie widzi problemu. Przynajmniej oficjalnie.

Skoda Karoq - test

Czy zwracasz uwagę na wyniki testów zderzeniowych podczas kupowania samochodu?
Więcej o:
Komentarze (17)
Jeep Grand Cherokee i Ford Explorer - testy zderzeniowe
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Jacek

  Oceniono 26 razy 16

  Jaki straszny bełkot w tym artykule!

  Jak ktoś chce znać prawdę, to niech wejdzie na źródło tego artykułu na iihs.org .

  W skrócie: IIHS wprowadził dodatkowy test uderzenia "small overlap" od strony pasażera i chodzi tylko o ten test (nie frontowy, nie "small overlap" od kierowcy). Duża część samochodów poległa na tym teście (tak jak kiedyś na "small overlap" kierowcy), ale w większości na rynek amerykański wprowadzili modyfikacje, żeby dostać lepszą ocenę (na stronach IIHS jest zwykle informacja, że ta dobra ocena obowiązuje dla aut po modyfikacji, od takiej a takiej daty).

 • Gość: wojtek

  Oceniono 16 razy 8

  Szczęśliwie GW w zamian podsuwa jedyny słuszny wybór Skoda Qpa - plastikowy prawie SUV dla ludu.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 18 razy 6

  Czego można się spodziewać po gazecianych „artykułach?” Głupot oczywiście. Nie kłamcie, bo EuroNCAP ma overlap test.

  www.youtube.com/watch?v=dSvQmWj3CHQ

 • Gość: Gość Darek

  Oceniono 3 razy 1

  To są tak zwane testy obrysowe niejeden europejski wóz je oblewa bo u nas się robi pod ncapa a nie patrzy się na realne bezpieczeństwo. Założe się że stary volvo kanciak by taki test przeszedł bez problemów.

 • Gość: olecky

  0

  Hmm no właśnie nie zawsze okazała buda oznacza jakość, z większych suvów to wiem że rexton jest robiony na ramie a to podnosi bezpieczeństwo nie wiem czy jeszcze jakiś ma taką konstrukcje

 • 0

  Nie ma bezpiecznych samochodów. Bezpieczeństwo zapewnia tylko rozsądek, rozwaga, myślenie i przewidywanie. Nawet pancerne audi jadące z minimalną prędkością nie ochroniło kłamliwej sołtysowej, zwanej brocha, od połamania żeber, stłuczenia płuc i serca, oraz innych obrażeń, pomimo których już na drugi dzień zpie...ła po szpitalnym korytarzu w dresiku przed kamerami.

 • takaprawda2015

  Oceniono 7 razy -1

  Faktycznie wiarygodne testy. Ten model Forda Explorera właśnie kończy być produkowany, a oni dopiero testy robią??

  Tak nawisem to wygląda jak test zderzenia obu tych pojazdów z ciężarówką.

 • fields1

  Oceniono 9 razy -3

  Nie wierzcie ani jednemu słowu tej gadzinówki.

 • antirussia81

  Oceniono 5 razy -3

  A tak z innej beczki - czy ktoś wie może, co to za piosenka leci w tle filmiku z testem Skody Karoq?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX