Uprawnienia straży miejskiej względem kierowców

Mimo, że straż miejska ma jedynie wspomagać pracę policji, to i tak może karać kierowców za wiele wykroczeń. Jakie konkretnie uprawnienia mają funkcjonariusze straży miejskiej względem zmotoryzowanych?

Przeprowadzona niedawno nowelizacja prawa w rozszerzyła kompetencje strażników miejskich. Funkcjonariusze zyskali część uprawnień przypisanych dotąd policjantom.

Strażnicy są m.in. uprawnieni do kontroli ruchu drogowego na terenie miast i gmin, ale dotyczy tylko tych funkcjonariuszy, którzy otrzymali specjalne upoważnienie od powiatowego lub miejskiego komendanta policji.

Przeczytaj także: Uprawnienia straży granicznej względem kierowców

Uprawnienia straży miejskiej. Pilnowanie porządku w miejscach publicznych

Głównym zadaniem strażników miejskich jest ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych. Funkcjonariusze mogą pouczać, a także legitymować obywateli celem ustalenia tożsamości.

W razie stwierdzenia zagrożenia dla innych, są też uprawnieni do zatrzymania niebezpiecznych osób i przekazania policji.

Prezentacja modelu Skody w wersji L&K

Przeczytaj także: Kiedy samochód może zostać odholowany?

Uprawnienia straży miejskiej. Czy może korzystać  z fotoradarów?

Wraz z nowelizacją ustawy, strażnicy nie mają już możliwości kontroli radarowej, na czym znaczna część tej formacji opierała swoje codzienne obowiązki. Stało się tak po interwencji Najwyższej Izby Kontroli, która stwierdziła wiele nieprawidłowości.

Między innymi fakt, że kontrole za pomocą urządzeń przenośnych, jak i tych zamontowanych w samochodach, nie przynoszą pożądanego efektu. Nie ograniczają wypadków drogowych w niebezpiecznych miejscach, a służą pozyskiwaniu środków finansowych wspomagających gminne budżety.

Rekordowe zyski osiągały gminy położone w województwie pomorskim. W 2011 roku do kasy Człuchowa wpłynęło 5 milionów złotych. Niewiele mniejszy przychód z tytułu mandatów wystawianych na kierowców zanotował Biały Bór – 4,6 miliona złotych.

Rekordzistą jest natomiast Kobylnica, gdzie 6 urządzeń rejestrujących zanotowało ponad 50 tysięcy przekroczeń prędkości, co przełożyło się na zastrzyk finansowy w wysokości 6,8 mln zł.

Przeczytaj także: Jak pozbyć się porzuconego pojazdu blokującego miejsce parkingowe?

Uprawnienia straży miejskiej. Kontrola parkowania

Po zmianach w przepisach, rola strażników ograniczyła się do nakładania mandatów na kierowców nie stosujących się do zakazu ruchu w obu kierunkach i tych naruszających regulacje dotyczące postoju pojazdów.

Straż miejska wciąż może zakładać blokady na koła. Ponadto, funkcjonariusze mają prawo do wylegitymowania kierującego samochodem naruszającego przepisy. W przypadku niewłaściwie zaparkowanych lub utrudniających przejazd aut, straż miejska może wezwać lawetę i odholować samochód na dozorowany parking.

Uprawnienia straży miejskiej względem kontroli rowerzystów

Uprawnienia strażników miejskich pozwalają też na karanie rowerzystów. Jeśli funkcjonariusze dopatrzą się naruszenia przepisów ruchu drogowego, mogą zatrzymać kierującego i wystawić mandat lub pouczenie.

Więcej o:
Komentarze (22)
Uprawnienia straży miejskiej względem kierowców
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: rybka

  Oceniono 16 razy 16

  Czy ktoś w Redakcji czyta teksty przed opublikowaniem i sprawdza, czy coś z nich wynika?

  "Przeprowadzona niedawno nowelizacja prawa w znacznym stopniu rozszerzyła kompetencje strażników miejskich. Funkcjonariusze zyskali wiele kompetencji przypisanych dotąd policjantom."
  "Po zmianach w przepisach, rola strażników ograniczyła się do nakładania mandatów na kierowców nie stosujących się do zakazu ruchu w obu kierunkach i tych naruszających regulacje dotyczące postoju pojazdów."

  Zdecydujcie się więc może, ma ta straż wiele kompetencji czy tylko dwie - do kontroli naruszających zakaz poruszania się i reguły postoju?

 • 92ilme

  Oceniono 9 razy 7

  Do kontroli ruchu drogowego straznik miejski potrzebuje specjalne zezwolenie komendanta policji. Oznacza to, ze jesli do kontroli drogowej zatrzymuje mnie straznik miejski, to na pytanie o takie zezwolenie powinien sie nim okazac. Jesli nie ma to mozemy wezwac policje, poniewaz straznik kontroluje bez wymaganego zezwolenia.

 • mojkolega

  Oceniono 6 razy 2

  Nazywając tych pasożytów strażakami obrażacie ludzi codziennie narażających swoje życie dla innych.

 • Gość: leshido

  Oceniono 6 razy 2

  Już dawno powinno sie to coś rozwiązać tam pracują sami debile i kryminaliści. odemnie taki burak nic nie dostanie , najwyżej w ryj

 • Gość: driwer

  Oceniono 6 razy 2

  co to sie ludzie porobilo zeby jakis ciec mogl mnie kontrolwac policja rozumiem przeciez w tej strazy tio polpowa debile i nieuki do lopaty sie nadaja

 • Gość: Gość121

  0

  widzieliscie czy sie rozni shell od naszych polskich stacji? podnosza ceny jak zydzi. polskie stacje bronia przed podwyzkami

 • Gość: Jubel1

  0

  Spodziewałem się, że z biegiem czasu odczujemy konflikty geopolityczne i nawet jak Morawiecki walczy z cenami to amerykanie i zydzi je winduja

 • Gość: dobry

  Oceniono 1 raz -1

  Chrońmy środowisko a przy tym nasze zdrowie! Auta elektryczne to przyszłość!

 • Gość: jjjj

  Oceniono 1 raz -1

  Ale bełkot...po łebkach ....- to ma być dziennikarstwo ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX