Zakaz wjazdu dla diesli od zaraz. To efekt wyroku niemieckiego sądu

Niemiecki Sąd Administracyjny z Lipska potwierdził, że niemieckie miasta mają prawo wprowadzać natychmiastowy zakaz wjazdu dla starszych diesli, żeby dostosować poziom skażenia powietrza do unijnych norm.

Decyzję ogłoszono dzień po złożeniu przez Komisję Europejską skargi do Trybunały Europejskiego na Niemcy i uporczywy brak działań w ochronie jakości powietrza w miastach. Od lutego organizacje zrzeszające ekologów mogą pozywać w sądach władze miast za  niedotrzymanie europejskich norm czystego powietrza mimo działań ze strony producentów pojazdów. W wielu niemieckich miastach (m.in. Hamburg, Stuttgart, Monachium) stężenie emisji tlenków azotu przekroczyło wiele unijnych norm.

Niemiecki sąd uznał w lutym, że pojazdy spełniające normę emisji spalin Euro 5 należy wyłączyć z tego zakazu do 1 września 2019 roku. Oprócz tego sąd uznał, że pracownicy branży handlowej i niektórzy mieszkańcy mogą być wyłączeni spod tego zakazu.

W uzasadnieniu wydanym przez naczelny sąd administracyjny z Lipska możemy przeczytamy, że nie powinno być okresów przejściowych dla wprowadzania takich zakazów. Dlatego natychmiastowy zakaz będzie dotyczyć wszystkich głównych dróg i odcinków dróg dla pojazdów, które nie spełniają normy Euro 6. Większe strefy miejskie z głównymi i bocznymi ulicami będą stopniowo wprowadzać zakazy, zaczynając od Euro 4.

Na 15 mln samochodów z silnikami wysokoprężnymi w Niemczech, tylko 2,7 mln spełnia najnowszą normę wprowadzoną w 2014 roku.

Mitsubishi Eclipse Cross - test

Więcej o:
Komentarze (5)
Zakaz wjazdu dla diesli w Niemczech
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • don_pedro_deszczowiec

  Oceniono 8 razy 6

  Niestety informacja jest dla nas zła, bo cały ten trujący złom wyląduje u nas, a każdy Janusz będzie mógł teraz złapać Pana Boga za nogi i dorobić się własnego TDI-ka. Uważam to za akt agresji Niemiec wobec Polski i wzywam do wypowiedzenia wojny ;-)

 • Gość: Edi

  Oceniono 7 razy 5

  A co z odszkodowaniami dla właścicieli aut objętych zakazem?

  W końcu mają homologację.

 • Gość: !

  Oceniono 9 razy 1

  Super, wreszcie coś pozytywnego i rozsądnego dla zdrowia człowieka, mam nadzieje że inne miasta tez to wprowadzą i to szybko. BRAWO!!!

 • Gość: SKF

  Oceniono 7 razy -3

  Jest jeszcze lepsze rozwiazanie - wprowadzic przepic zeby 5% wydechu bylo wprowadzane bezposrednio do kabiny. W ten sposob bardzo szybko nastapilaby poprawa jakosci powietrza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX