Czy można jechać poboczem? Kiedy i kto może z niego korzystać? Przepisy jasno to definiują

MAREK PODMOKŁY

Wzmożony ruch sprawia, że coraz większa grupa kierowców zaczyna korzystać z pobocza. Na tym obszarze jezdni obowiązują jednak obostrzenia, o których trzeba wiedzieć. Czy można jechać poboczem?

Zeszły rok był jednym z najgorszych pod względem liczby wypadków. Większość miała miejsce w korzystnych warunkach atmosferycznych, a co trzeci wydarzył się na poboczu (967 wypadków, w których zginęło 150 osób).

Smutna statystyka nie bierze się z niczego. Na wąskich drogach kierowcy traktują pobocze jako dodatkowy pas. Często też korzystają z niego na autostradach i ekspresówkach, a to praktyki bardzo niebezpieczne.

Przeczytaj także: Co grozi za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych

Czym jest pobocze według przepisów

W świetle polskich przepisów, pobocze jest wydzielone z jezdni liniami krawędziowymi P7a (przerywana) lub P7b (ciągła). Mogą się po nim poruszać piesi, pędzone bydło, osoby jadące wierzchem, rowery, motorowery i pojazdy zaprzęgowe.

Co ważne, wjeżdżając z tego pasa na jezdnię, włączający się do ruchu ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu. W tym przypadku nie ma znaczenia powód, dla którego opuściliśmy drogę z pierwszeństwem, by ponownie na nią wrócić.

Czy można zatrzymywać się na poboczu?

Parkowanie na poboczu jest możliwe tylko w sytuacji, gdy oddziela je od pasa ruchu linia przerywana. Ale nawet jak pozostawienie auta w tej części drogi jest dopuszczalne przepisami, warto pamiętać, że jest to niebezpieczne.
Inni uczestnicy ruchu mogą nie zauważyć zatrzymanego pojazdu i spowodować wypadek.

Jeśli doszło do awarii auta poza terenem zabudowanym i odholowanie do najbliższego warsztatu jest utrudnione, należy za pozostawionym na poboczu samochodem ustawić na wszelki wypadek trójkąt ostrzegawczy, by ostrzec innych uczestników ruchu o przeszkodzie.

Przeczytaj także: Kiedy samochód może zostać odholowany?

Zjazd na pobocze nie jest natomiast możliwy, gdy od pasa ruchu oddziela je linia ciągła. Takie znajdują się na drogach ekspresowych i autostradach. Nie dość, że ewentualny postój generuje ogromne niebezpieczeństwo, to sankcjonowany jest też mandatem w wysokości 100 złotych.

Wyprzedzanie na poboczu

Dość częstym i niepokojącym zjawiskiem stało się wyprzedzanie poboczem. Przepisy na to nie zezwalają. Jeżeli nie znajdujemy się na drodze jednokierunkowej, wyprzedzać można jedynie z lewej strony.

Ewentualny zjazd na pobocze dopuszcza się tylko w sytuacji, gdy ratujemy się przed kolizją z innym autem. Warto też wiedzieć, że jakiekolwiek wypadki z udziałem pieszych lub innymi środkami transportu uprawnionymi do korzystania z pobocza, będą obciążały kierowcę, który zjechał z pasa ruchu.

Komentarze (5)
Czy można jechać poboczem? Kiedy i kto może z niego korzystać? Przepisy jasno to definiują
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: oscar

  0

  Mogłem się tego spodziewać po Trumpie, po jego decyzji wysokie ceny zostaną z nami na dłużej.

 • Gość: Lisel

  0

  podobno lotos ma poniesc koszty oplaty emisyjnej. na ludziach ma sie to nie odbic.

 • Gość: Camille

  0

  prognozy średnich cen ropy na najblizszy czas przez to ze usa zerwalo porozumienie nuklearne z iranem są niestety teraz wyzsze niż miesiac temu.

 • Gość: mieczysław

  0

  ja czesto jade wierzchem po poboczu

 • Gość: pOl

  Oceniono 1 raz -1

  Nie rozumiem, dlaczego środowisko jest tak pomijane pod wszystkimi względami, chrońmy środowisko i uaktywnijmy opłatę emisyjną!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zobacz także
Najczęściej czytane