Żółte znaki z czołgami stanęły przy drogach. Czy każdy kierowca musi wiedzieć, co oznaczają?

Piotr Kozłowski
Drogi północno-wschodniej Polski usiane są nowymi żółtymi znakami z czołgami, ustawionymi w okolicach mostów. Zwykli kierowcy nie muszą wiedzieć, co oznaczają. To informacje dla wojskowych.

Żółte znaki to informacje dla kierowców pojazdów wojskowych i zostały ustawione przy drogach w związku ze zbliżającymi się międzynarodowymi ćwiczeniami wojskowymi. Tabliczki informują, jaki jest limit wagowy pojazdu na konkretnym moście.

W-3: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym dla pojazdów kołowych i gąsienicowychW-3: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym dla pojazdów kołowych i gąsienicowych Fot. Paweł Grzywocz | Wikipedia

Przykładowo, znak powyżej oznacza, że limit wagowy dla ciężarówek i innych pojazdów kołowych wynosi 60 ton, a dla czołgów i innych pojazdów gąsienicowych - 80 ton. Różnica polega na innym rozmieszczeniu mas (w przypadku czołgu większa masa rozkłada się na większą powierzchnię).

Znaki postoją przy polskich drogach do połowy czerwca. Właśnie wtedy kończą się międzynarodowe ćwiczenia wojskowe.

Czy można wyprzedzać kolumnę wojskową

Pojazdy wojskowe nie są pojazdami uprzywilejowanymi. Nawet jeśli kilka takich pojazdów jedzie jeden za drugim. Można je wyprzedzać tak jak każdy inny pojazd. Jednak jeśli na początku i na końcu rzędu pojazdów wojskowych jadą samochody Żandarmerii Wojskowej, wysyłające niebieskie i czerwone sygnały świetlne, a dodatkowo sygnały dźwiękowe, wówczas mamy do czynienia z uprzywilejowaną kolumną wojskową. A takiej nie można:

  • Wyprzedzać w terenie zabudowanym.
  • Rozdzielać.

Oznacza to, że jeśli chcemy wyprzedzić kolumnę wojskową poza obszarem zabudowanym, nie możemy tego robić "na raty", rozdzielając uczestników kolumny. Wyprzedzanie kolumny wojskowej to jeden z najniebezpieczniejszych manewrów drogowych, dlatego warto go unikać, cierpliwie podróżując za kolumną.

Czy spotkałeś już na drodze opisywane znaki drogowe?
Więcej o:
Copyright © Agora SA