Żółte znaki z czołgami stanęły przy drogach. Czy każdy kierowca musi wiedzieć, co oznaczają?

Piotr Kozłowski
Drogi północno-wschodniej Polski usiane są nowymi żółtymi znakami z czołgami, ustawionymi w okolicach mostów. Zwykli kierowcy nie muszą wiedzieć, co oznaczają. To informacje dla wojskowych.

Żółte znaki to informacje dla kierowców pojazdów wojskowych i zostały ustawione przy drogach w związku ze zbliżającymi się międzynarodowymi ćwiczeniami wojskowymi. Tabliczki informują, jaki jest limit wagowy pojazdu na konkretnym moście.

W-3: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym dla pojazdów kołowych i gąsienicowychW-3: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym dla pojazdów kołowych i gąsienicowych Fot. Paweł Grzywocz | Wikipedia

Przykładowo, znak powyżej oznacza, że limit wagowy dla ciężarówek i innych pojazdów kołowych wynosi 60 ton, a dla czołgów i innych pojazdów gąsienicowych - 80 ton. Różnica polega na innym rozmieszczeniu mas (w przypadku czołgu większa masa rozkłada się na większą powierzchnię).

Znaki postoją przy polskich drogach do połowy czerwca. Właśnie wtedy kończą się międzynarodowe ćwiczenia wojskowe.

Czy można wyprzedzać kolumnę wojskową

Pojazdy wojskowe nie są pojazdami uprzywilejowanymi. Nawet jeśli kilka takich pojazdów jedzie jeden za drugim. Można je wyprzedzać tak jak każdy inny pojazd. Jednak jeśli na początku i na końcu rzędu pojazdów wojskowych jadą samochody Żandarmerii Wojskowej, wysyłające niebieskie i czerwone sygnały świetlne, a dodatkowo sygnały dźwiękowe, wówczas mamy do czynienia z uprzywilejowaną kolumną wojskową. A takiej nie można:

 • Wyprzedzać w terenie zabudowanym.
 • Rozdzielać.

Oznacza to, że jeśli chcemy wyprzedzić kolumnę wojskową poza obszarem zabudowanym, nie możemy tego robić "na raty", rozdzielając uczestników kolumny. Wyprzedzanie kolumny wojskowej to jeden z najniebezpieczniejszych manewrów drogowych, dlatego warto go unikać, cierpliwie podróżując za kolumną.

Czy spotkałeś już na drodze opisywane znaki drogowe?
Więcej o:
Komentarze (24)
Żółte znaki z czołgami
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • autonomy

  Oceniono 45 razy 15

  Powinny być jeszcze żółte znaki z informacją o poziomie debilizmu władzy, choć w sumie społeczeństwa też. W końcu tę władzę wybrało. Szczególnie na granicach.

 • pamejudd

  Oceniono 20 razy 4

  Jest tu jeszcze jakiś artykuł pod którym nie ma debilnych politycznych komentarzy?

 • xynat

  Oceniono 21 razy 3

  A są znaki ostrzegając przed amerykańskimi kierowcami? Przydały by się bo jankesi powodują wyjątkowo dużo wypadków.

 • nikifor666

  Oceniono 1 raz 1

  Spko spoko. Mamy w Polsce wystarczajaco duzo debili wciskajacych sie na zyletke, zeby trafil sie jakis co rozdzieli kolumne. Na bank.

 • hens

  Oceniono 2 razy 0

  Trzeba sie zatrzymać i przeczekać.

 • prodigy01

  Oceniono 9 razy -3

  To nie beda niestety cwiczenia.

 • Gość: podpis

  Oceniono 11 razy -5

  Dobra zmiana oczywiście wykonała świetne zadanie.

  #dobrazmiana
  #dajemyrade

 • domurrrat

  Oceniono 24 razy -6

  Przerażające! USA szykuje się u nas do wojny a wy piszecie o tym jakby chodziło o prognozę pogody!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX