Koniec z mandatami za brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC przy sobie

Filip Trusz
Nareszcie dobre wieści dla kierowców. Po wielu zapowiedziach i opóźnieniach Sejm przegłosował zmiany w prawie. Już niedługo nie trzeba będzie wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC.

Kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie już dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Aktualnie za brak któregoś z tych dokumentów grozi nam nawet mandat w wysokości 250 zł.

Już niedługo podczas kontroli policjant lub funkcjonariusz Inspekcji Transportu będą mogli sprawdzić potrzebne dane w internetowej bazie. Dzięki temu kierowcy nie będą karani za brak dokumentów, a cała procedura powinna być szybsza. Co się stanie jeżeli policjant zdecyduje o zatrzymaniu dowodu? Kierowcy zostanie wystawiony odpowiedni kwitek, a informacja pojawi się w systemie. Zwrot dokumentu również odbędzie się w systemie, skąd informacja o zatrzymaniu dowodu zniknie.

Trzeba jednak pamiętać, że wciąż będzie istniał obowiązek posiadania przy sobie praw jazdy.

Zobacz także: Aktualny taryfikator mandatów na 2018 r.

W sejmowym głosowaniu za nowelizacją ustawy rękę podniosło 255 posłów, przeciw było 153, a wstrzymało się 26. Oprócz zniesienia obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC wprowadzono jeszcze kilka pomniejszych zmian w prawie, które pozwolą na uruchamianie kolejnych, coraz bardziej rozbudowanych e-usług dla obywateli.

Zobacz także: Koszty wyższe o 42,3 mln zł, ciągłe opóźnienia, paraliż systemu - NIK bardzo krytycznie o CEPiK 2.0

Zmiany w przepisach są więc na ostatniej prostej. Nowelizacja trafi teraz do Senatu, a później będzie czekać na podpis prezydenta. Według planów, nowe przepisy powinny obowiązywać od 4 czerwca. Jeżeli coś się zmieni, to na pewno Was o tym poinformujemy.

Honda Civic Type R - wciąż liczą się emocje!

Więcej o:
Komentarze (99)
Mandat za brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • boo-boo

  Oceniono 44 razy 32

  Bo system jest tak zajebiście nowoczesny, że już w nim nie będą mogli sprawdzić czy ktoś posiada prawo jazdy czy nie.

 • tullianum

  Oceniono 30 razy 22

  troche słabe ze wzgledu na ew. stluczke. Sprawca mowi ze ma polise ale nic nie ma przy sobie. Kierowca to nie wlascicel samochodu. Okazuje sie ze polisy OC nie ma. I CO DALEJ? przeciez nie zmusze kierowcy ktory bedzie chciał podpisać oswiadczenie zeby czekał na policję bo mu nie wierzę. Co mam spisać? nr rej i VIN co najwyzej. A jeśli ja nie mam AC?
  Wiem ze jest strona UFG ale nie kazdy ma internet w komorce.

 • arkadly2

  Oceniono 24 razy 12

  A jak policjant zweryfikuje, czy ten samochód nie został przed chwilą ukradziony? W systemie będzie informacja o OC i przeglądzie, zapewne o właścicielu, ale złodziej powie, że pożyczył od znajomego - nawet adres poda...
  To jest pytanie postawione na poważnie, interesuje mnie odpowiedź

 • compor

  Oceniono 21 razy 7

  ciekawe którzy kierowcy na to czekali?? niech zgadnę: złodzieje, alfonsi, pisiaki???

 • citisus

  Oceniono 13 razy 7

  Bez sensu.....teraz do byle stłuczki trzeba będzie wzywać policję....
  Teraz wystarczy spisać dane ubezpieczyciela.

 • Iksiński Igrek

  Oceniono 5 razy 5

  "Aktualnie za brak któregoś z tych dokumentów grozi nam nawet mandat w wysokości 250 zł."... Boże czy Ty to widzisz...Takie głupoty... Za brak każdego z tych dokumentów jest 50 zł czyli za brak obu 100 zł i to maksymalna i jedyna kwota. Przepis mówi że za brak każdego z wymaganych dokumentów jest 50 lecz nie więcej niż 250. Czyli brakuje nam od jednego do pięciu i mandat wyniesie 50 za każdy. Za 1 dok. 50zl za 2 to 100 zł za 3 150 its do 5. Od szóstego w górę będzie to zawsze 250zl... I to pisał redaktor portalu motoryzacyjnego informujący o zmianach w przepisach których sam nie zna... Ręce opadają.

 • facio60

  Oceniono 3 razy 3

  Czekam nadal na zniesienie idiotycznego obowiązku zmiany prawa jazdy przy zmianie adresu zameldowania. Prawo jazdy jest ważne niezależnie od tego czy mieszkam w Warszawie, Gdańsku czy przeprowadziłem się parę ulic dalej! A osoby zmieniające zameldowanie przymusza się do wymiany prawka. A w ślad za tym idą spore opłaty: administracyjna, lekarz okulista. Razem ok. 350-400 zł, nie licząc straty czasu. A jeśli ktoś ma prawo jazdy bezterminowe czy nawet dłuższe, to okulista może uwalić gościa i wystawić roczne zaświadczenie. I cała procedura i kasa co rok.

 • zigzaur

  Oceniono 7 razy 3

  Nie wiem, czy to jest dobre.
  Dotychczas, jeśli podczas kontroli drogowej policjant sprawdzał dowód rejestracyjny, to domniemywał, że właściciel legalnie użyczył samochodu kierującemu. Jeśli kierujący nie miał przy sobie dowodu rejestracyjnego a sprawdzenie numeru rejestracyjnego w CEPiK stwierdziło, że kierujący nie jest właścicielem samochodu a przynajmniej nie mieszka pod tym samym adresem, to była podstawa do udaremnienia jazdy i zabezpieczenia samochodu.

 • Gość: kierowca

  Oceniono 3 razy 1

  Tytuł na głównej: "Na to czekali kierowcy! Już nie musisz mieć przy sobie polisy OC i dowodu rej." jednoznacznie mówi, że już teraz nie trzeba mieć tych dokumentów przy sobie, co jest kompletną bzdurą. Obecnie te dokumenty trzeba mieć przy sobie. Ma się to zmienić w przyszłości.

  I nie obchodzi mnie, że w tekście jest to wyjaśnione. Kretyński tytuł wprowadza w błąd i mniej ogarnięci na pewno będą dostawać mandaty. Trochę odpowiedzialności, pismaku!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX