Na polskich drogach pojawiły się nowe znaki. Lepiej je zapamiętaj, bo mandat to aż 500 zł

W środę weszły w życie zmiany w przepisach, które wprowadziły na polskie drogi dwa nowe znaki drogowe. Będą informować kierowców o wjeździe do strefy czystego transportu. Za darmo wjadą tam wyłącznie auta ekologiczne.

Polskie władze szukają sposobu na ograniczenie wjazdu samochodów do centrów miast. Przy okazji chcą promować ekologiczne samochody – to jedne z założeń ustawy o elektromobilności. Samorządy będą mogły tworzyć na swoim terenie stref czystego transportu.

Na teren takiej strefy wjadą za darmo auta elektryczne, wodorowe oraz napędzane CNG i LNG (gaz ziemny). Właściciele samochodów z silnikami benzynowymi, wysokoprężnymi oraz z instalacją LPG będą musieli wnieść opłatę 2,5 zł za godzinę lub 25 zł za dobę postoju w takiej strefie.

Przygotowano znaki D-54 i D-55, które będą informować o wjeździe i opuszczeniu strefy czystego transportu.

Znak D-54:

Znak D-54 (projekt)Znak D-54 (projekt) fot. Rządowe Centrum Legislacji

Znak D-55:

Znak D-55 (projekt)Znak D-55 (projekt) fot. Rządowe Centrum Legislacji

Złamanie przepisu i wjazd do ekologicznej strefy bez uiszczenia opłaty wiąże się z mandatem w wysokości do 500 zł.

"Samochód tankuje się wodorem w ciągu 2,5 minuty. Może przejechać 600 km, a Polska ma tego gazu pod dostatkiem."

Czy popierasz wprowadzenie w polskich miastach stref czystego transportu?
Więcej o:
Komentarze (388)
Znak D-54, znak D-55
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Zbigniew Romik

  Oceniono 552 razy 474

  Taaak,Polacy masowo przesiądą się do "ekologicznych" samochodów napędzanych sprężyną, którą wcześniej trzeba będzie nakręcić kluczykiem.Posłom od tego nieróbstwa we łbach się poprzewracało.

 • bartekgryko

  Oceniono 501 razy 391

  Kiedy kupowaliśmy samochody, płaciliśmy od tego podatki, cały czas płacimy w tym ukryty w paliwie podatek drogowy. Dodatkowo mamy samochód dopuszczony do poruszania się po drogach. Nie było żadnych ograniczeń. Jeżeli teraz Państwo chce mi ograniczać możliwość poruszania się po drogach powinno zapłacić odszkodowanie, bo wcześniej mi mówiło, że mogę się wszędzie poruszać i nie ostrzegało, że to się może zmienić.

 • Artur Dąbrowski

  Oceniono 316 razy 282

  Tak bogaty i uprzemysłowiony kraj jak Polska ,gdzie zwykły człowiek zarabia grosze to stać go na wymianę auta co trzy lata , a co mu tam w końcu mieszka w bogatym kraju . Już widzę jak właściciele sklepów na gwałt kupują ekologiczne auta by dowozić towar do sklepów lub ich dostawcy . Śmiech na sali - czy ci ludzie w ogóle myślą ?Ekologiczne karetki , wozy strażackie , radiowozy - chyba od bezdomnych w darze .

 • goostuff

  Oceniono 269 razy 251

  Ciekawe, bo produkcja energii elektrycznej w Polse jest tak "brudna", że z pewnością nowoczesny samochód benzynowy z normą euro 6 będzie bardziej ekologiczny. A już zrównywanie go z dwudziestoletnim, zajechanym dieslem to wręcz skandal. No, ale durniów wybraliśmy w wyborach to i przepisy durne.

 • Oceniono 233 razy 217

  Po pierwsze to tych samochodów elektrycznych i innych tego typu wynalazków w Polsce prawie nie ma , po drugie co ma wspólnego z czystą strefą ,ekologią i co tam jeszcze ktoś wymyśli , opłata 25 zł za dobę postoju w takiej niby czystej strefie . O kant D.....py potłuc takie wymysły , chodzi tylko o wyłudzenie pieniędzy od kierowcy . Włodek.

 • divak2

  Oceniono 171 razy 165

  Pytanie czy samochody elektryczne napędzane prądem z elektrowni węglowych o sprawności (NIE - emisji) porównywalnej z benzyniakiem są w ogóle ekologiczne (a dochodzi jeszcze strata energii na sprawności przesyłu i sprawności akumulatora). Tak naprawdę wszyscy plotą o ekologii i nie rozumieją o jakich kwestiach im się gada.

 • Oceniono 172 razy 164

  W tym kraju te rządowe gnoje zawsze robią coś od dupy strony zamiast najpierw zachęcić,wprowadzić jakieś dopłaty do aut ekologicznych,tak jak to jest w innych krajach,to nie potwarzą najpierw jakieś chore strefy,a Ty polaku płać,pod tym pretekstem na siłe szukaja pieniedzy rządowe PiS-owskie kanalie

 • single_malt

  Oceniono 155 razy 153

  najbardziej uciesza sie wlasciciele popularnych polskich samochodow na wodor.

 • remo29

  Oceniono 161 razy 149

  Se paniska z dobrej zmiany zafundują elektryki ("należało nam się"), a plebs będzie popylał z buta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX