Nie potrafisz jeździć? Możesz stracić prawo jazdy

Sposobów na utratę prawa jazdy jest wiele. Najczęściej dotyczą nagminnego łamania przepisów, spowodowania poważnego wypadku lub jazdy po alkoholu. Okazuje się, że przez nieporadność również możemy się pożegnać z prawkiem.

Kilka dni temu w mediach pojawił się temat prosto z częstochowskiej drogówki. Funkcjonariusze podczas służby zauważyli podejrzany samochód - kierowca jechał nieudolnie, co chwilę zmieniał pas jazdy i nie potrafił utrzymać odpowiedniej odległości od krawędzi jezdni. Na dodatek nie reagował na sygnały od policjantów próbujących zatrzymać go do kontroli.

Po zatrzymaniu funkcjonariusze podjęli decyzję o zatrzymaniu dokumentu od kierowcy, a do tego otrzymał mandat za jazdę bez pasów. Na koniec skierowali go na ponowny egzamin. Kierowca złożył sprzeciw na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, ale rację przyznano policji. Kolejną instancją był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, gdzie sędzia ponownie stanął po stronie funkcjonariuszy. Jednak skargę kierowcy oddalono.

W uzasadnieniu możemy przeczytać, że "organ uprawniony do wydawania uprawnień do prowadzenia pojazdów czuwa nie tylko nad tym, aby otrzymały je osoby mające odpowiednie kwalifikacje, ale także kontrolował, czy nie utraciły one wymaganych umiejętności. Podstawą wystąpienia z wnioskiem o sprawdzenie kwalifikacji może być zarówno jedno, jak i wielokrotne naruszanie przez kierującego przepisów ruchu drogowego, nawet jeżeli w określonym czasie nie przekroczył on dopuszczalnego limitu punktów karnych”.

Skoda Karoq - test

Więcej o:
Komentarze (21)
Utrata prawa jazdy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • ismalia

  Oceniono 44 razy 38

  "Kierowca złożył sprzeciw na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, ale rację przyznano policji. Kolejną instancją był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, gdzie sędzia ponownie stanął po stronie funkcjonariuszy. Jednak skargę kierowcy oddalono." Czy przed publikacją tekstu ktoś w redakcji go sprawdza, chociaż raz?

 • remo29

  Oceniono 26 razy 26

  Jeśli ktoś nie panuje nad pojazdem, powinien zgłosić się na kurs doszkalający. Masz poruszać się tak, żeby nie zagrażać innym, nie potrafisz, to albo się doucz, albo zmień środek transportu na publiczny. Uprawnienia do kierowania pojazdem nie są domyślnie dla każdego, tak jak nie każdy ma uprawnienia wysokościowe.

 • marekqat91

  Oceniono 26 razy 14

  I bardzo dobrze, krew zalewa kiedy kierowcy po zatrzymaniu czy spowodowaniu stłuczki awanturują się bo twierdzą, że to nie ich wina itd. Wychodzi wtedy nieznajomość przepisów i jeśli taki typ upiera się przy swoim i nie słucha policji to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie dalej z premedytacją popełniał te same błędy(wykroczenia drogowe) bo przecież on wie najlepiej. W takich przypadkach jestem za tym, żeby policjanci mieli prawo skierować awanturników na ponowny kurs. Oczywiście najlepiej by było gdyby każde zatrzymanie było przynajmniej nagrywane(choćby dźwięk) żeby uniknąć nadużyć od strony policji ale tak czy inaczej. Często ludzie sami się proszą o surowszą karę niż tylko mandat i mi ich nie szkoda. Dałeś ciała to się przyznaj i zaakceptuj.

 • rownowaznik

  Oceniono 16 razy 12

  Frog to musiał mieć fantastycznie bezpieczny styl jazdy w oczach policji i sądów.

 • 3-kuleczka

  Oceniono 11 razy 11

  stracił prawko,....
  za taki styl obszczymurek redahtorek powinien stracic pracę
  koleś, myslisz ze jesteś u kumpla na imprezce?

 • barritus

  Oceniono 13 razy 9

  Aha, możesz stracić prawo jazdy, bo policjantowi nie podoba się twój nieporadny styl jazdy (co to dokładnie znaczy?), ale ten szaleniec krążący Lexsusem po ulicach Warszawy był przez lata nie do powstrzymania przez polską policję i sądy.
  Nienormalny kraj.

 • pyra314

  Oceniono 13 razy 9

  Gdyby nie to, ze wszystko zależny od widzimisię policji to by było OK. Problem w tym, że sądny niezmierni rzadko badają prawdziwość tego co twierdzą policja - głownie z wygody. jak jest słowo przeciw słowu to urządnik państwowy ma z definicji (i z lenistwa sądu) rację i już . Do czego to prowadzi widzimy potem w mediach.

 • cmochall

  Oceniono 4 razy 0

  Mowiac kolokwialnie pojebalo psa i bude.

 • dejacek

  Oceniono 18 razy 0

  o karwasz, to teraz szkieły będą dawały noty za styl? Co to jest: skoki czy jazda figurowa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX