Krótko cieszyliśmy się coraz niższymi cenami na stacjach. Rząd zatwierdził nową opłatę

Nowa opłata emisyjna dokłada ponad 10 gr do ceny detalicznej litra benzyny i oleju napędowego. Rząd tłumaczy ją walką z zanieczyszczeniem powietrza. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, podwyżkę odczujemy wszyscy.

Rząd zatwierdził wczoraj projekt nowelizacji ustawy o biokomponentach. Nas najbardziej interesuje oczywiście wprowadzenie opłaty emisyjnej. Wyniesie ona 8 groszy od litra benzyny i oleju napędowego. Po doliczeniu do tego podatku VAT podwyżka przekroczy 10 gr na każdym litrze paliwa.

Jako kierowcy możemy się czuć oszukani, bo jeszcze niedawno Ministerstwo Energii zarzekało się, że taka opłata nie zostanie nałożona. Nagle wszystko się zmieniło.

Walka z zanieczyszczeniem powietrza i rozwój elektromobilności - tak rząd tłumaczy swoją decyzję

Roczne wpływy z podwyżki cen mają wynieść aż 1,7 mld złotych rocznie.

Większość tej kwoty, mowa jest o 85 proc., trafi do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. NFOŚiGW zainwestuje te pieniądze w celu zmniejszenia szkodliwych emisji zanieczyszczających powietrze. Rząd tłumaczy więc swoją decyzję pięknymi zapowiedziami o walce ze smogiem i jakością powietrza.

Aktualizacja: Opłata emisyjna przegłosowana. Eksperci wieszczą wzrost cen paliw!

Jeżeli w mieście takim jak Warszawa 60 proc. zanieczyszczeń powietrza pochodzi z samochodów, to najwyższy czas, żeby coś z tym zrobić – mówił na początku marca wiceminister energii Michał Kurtyka, przygotowując grunt pod wprowadzenie nowej opłaty.

Reszta pieniędzy trafi do Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, gdzie zostanie wykorzystana na rozwój elektromobilności nad Wisłą.

Zobacz także: Uwaga, kierowcy. Już od maja wzrasta opłata za przegląd techniczny samochodu

Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2019 r.

Resort energii zapowiedział, że ustawa wejdzie w życiu już od 1 stycznia przyszłego roku. Projekt musi jeszcze trafić do Sejmu, ale rząd jest pewien, że przejdzie.

Źródło: "Wyborcza.pl"

Skoda Karoq - test

Czy popierasz wprowadzenie tej opłaty?
Więcej o:
Komentarze (12)
Nowa opłata emisyjna - 10 gr, podwyżka cen paliw
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Aaaa

  Oceniono 5 razy 5

  Drożej podatki dom i kamienicy którzy mają opał węglowe. SMOG najwięcej opał niz silniku spalinowy.

 • Gość: czapp

  Oceniono 3 razy 3

  Trzeba jakoś zrównoważyć spadek podatków wynikający z zakazu handlu w niedzielę. Takich podatków wprowadzą jeszcze więcej. Cudów nie ma , brak handlu w niedzielę oznacza spadek sprzedaży o kilka procent (nie mówimy tu o żywności)

 • piotrek28pl

  Oceniono 1 raz 1

  Pisowska władza znów kupię swój naród.500+ kosztuje

 • darek8125

  Oceniono 1 raz 1

  CHYBA POLACY JUŻ SIĘ PRZYZWYCZAILI,ŻĘ POLSKIE PAŃSTWO CHCE WYDOIĆ ZWYKŁEGO KOWALSKIEGO NA KAŻDYM KROKU...........A TO GIGANTYCZNE PODATKI, A TO PALIWO....ITD..... I NIE DZIWNE ŻE SPORO POLAKÓW WYJECHAŁO Z TEGO GÓ-WNIANEGO KRAJU ŻEBY ŻYĆ GODNIE I ZARABIAĆ ( ~MINIMUM 2 TYS EURO/MC ).......OSOBIŚCIE WSTYDZE SIĘ ŻE MIESZKAM W NASZYM QREWSKIM KRAJU......

 • Gość: Senna

  Oceniono 3 razy 1

  Czyli jak płace w paliwie to taki miszcz np dudkiewicz z Wrocławia nie ma prawa nawet myslec o dodatkowej opłacie którą chce obdarować mieszkańców za wjazd do centrum

 • Gość: brawo wy

  Oceniono 3 razy 1

  Dzię-ku-je-my!

 • Gość: matematyk

  0

  To nieprawdziwa kwota!!! Proszę podać ilość sprzedawanego rocznie paliwa i pomnożyć przez "więcej" niż 10 groszy!!!

 • Gość: marian

  0

  macie ten swój sku...syński pis który OKRADA przeciętnego Polaka a niby tłumaczy że mu coś daje

 • Gość: art87

  0

  Jeśli ktoś liczy, że będzie to 10gr to się pewnie przeliczy.. Znając życie cena skoczy o 20gr bo stacje zechcą sobie dorobić tłumacząc, że to rząd wprowadza podwyżki.. Taki klimat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX