Uwaga, kierowcy. Już od maja wzrasta opłata za przegląd techniczny samochodu

Pod koniec zeszłego roku rząd zafundował nam małą rewolucję w przeglądach technicznych samochodów. Teraz czekają nas kolejne zmiany. Przypominamy, już od maja wzrosną opłaty za przeglądy.

Aktualnie za przegląd techniczny samochodu większość kierowców płaci 99 zł - 98 zł kosztuje sam przegląd, a do tego musimy dorzucić jeszcze złotówkę w ramach opłaty ewidencyjnej. Zgodnie z nowymi przepisami już od maja 2018 r. kierowcy muszą przygotować się na podwyżkę opłat. Nowa opłata to:

 • 126 zł za samochód osobowy
 • 162 zł za samochód osobowy z instalacją LPG

Wzrastają też opłaty za przegląd po terminie

Za jazdę samochodem bez ważnego przeglądu technicznego grozi nam mandat w wysokości 500 zł. Jeśli spowodujemy wypadek autem bez ważnego przeglądu, możemy mieć problem z ubezpieczycielem. Co prawda wypłaci on odszkodowania poszkodowanym, ale może żądać od nas zwrotu wypłaconych środków. W tym wypadku musi jednak udowodnić, że stan techniczny pojazdu bezpośrednio przyczynił się do zdarzenia - komentuje Przemysław Pepla, ekspert mfind.pl.

Jeżeli spóźnimy się z wykonaniem przeglądu o ponad 30 dni, to również musimy się liczyć z wyższą opłatą, niż dotychczas. To dwukrotność standardowej stawki, czyli od maja 252 zł.

Zmiany w przeglądach technicznychZmiany w przeglądach technicznych fot. mfind.pl

Zobacz także: Koniec z lewymi przeglądami. W życie wchodzą nowe przepisy dot. przeglądów technicznych samochodów

Co zmieniło się pod koniec zeszłego roku?

Nowe przepisy dotyczące przeglądów technicznych weszły w życie w listopadzie zeszłego roku. Po pierwsze, kierowca zobowiązany jest zapłacić za wykonanie badania przed rozpoczęciem przeglądu. Oznacza to, że płacimy teraz "z góry", a opłatę uiszcza każdy, niezależnie od wyniku badania.

Po drugie, wynik badania od razu trafia do internetowej bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Dostęp do tych informacji ma m.in. policja, co ma odstraszyć diagnostów od oszustw. Powód niezaliczenia badania widzi także pracownik kolejnej stacji diagnostycznej, do której pojedzie kierowca z niesprawnym autem, będzie więc wiedzieć, czemu przyjrzeć się dokładnie. Koniec końców, z tego rozwiązania może skorzystać także kierowca, który będzie chciał kupić używane auto. W bazie danych będzie mógł sprawdzić, czy samochód nie miał wcześniej wykrytych przez diagnostów problemów.

I po trzecie, zmienił się nadzór nad stacjami diagnostycznymi. Do listopada 2017 r. kontrolowali je starości, teraz ten obowiązek przejęły władzę centralne. Według rządu pozwoli to na skuteczniejsze zwalczanie patologii. Stacje będą nadzorowane przez Transportowy Urząd Techniczny.

Zobacz także: Co grozi za brak przeglądu technicznego samochodu? Strata dowodu rejestracyjnego to najmniejsza konsekwencja

A co wy myślicie o zmianach w przeglądach technicznych samochodów, jakie sukcesywnie wprowadza rząd? Dajcie nam znać w komentarzach i sondażu poniżej.

Czy podobają Ci się zmiany w przepisach dotyczących przeglądów technicznych, jakie wprowadza rząd?
Więcej o:
Komentarze (178)
Opłata za przegląd techniczny samochodu - wzrost opłaty
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gość

  Oceniono 214 razy 206

  Wraz z przepisem o droższych przeglądach wykonanych po 30 dni po terminie powinna wejść w życie możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdu, co możliwe było jeszcze za PRL-u , a teraz to już nie. Dlaczego mam płacić i ubezpieczenie, i podwyższone opłaty za badanie, skoro np. moje auto nie będące jeszcze zabytkiem będę remontował przez np. 3 lata, i w tym czasie nie wyjedzie ono z mojego garażu?

 • babciaginko

  Oceniono 192 razy 148

  Za chwilę dowalą nam dodatkową opłatę do paliwa! Kto i poco głosował na to pisiegóvno? Chcieliście dojenia? To qu... macie!

 • Gość: Zbyszek

  Oceniono 156 razy 148

  A kiedy będzie można wyrejestrować auto lub motocykl i postawić sobie w garażu ???tak jak to wszędzie w świecie bywa,to jest dobiero przykład złodziejstwa państwa i ubezpieczycieli!!!zapraszam do dyskusji .

 • lolik52

  Oceniono 122 razy 92

  no co,500+ trzeba zacząć zbierać z powrotem!co wy na to baranki ze ściany wschodniej?przez was ja muszę się składać na pokrycie PiS dzielskich obiecanek wyborczych.
  To jeszcze nie koniec,dobiorą się do waszych kieszeni wkrótce

 • mamutus

  Oceniono 89 razy 71

  Nóż się w kieszeni otwiera, ale macie rodacy dojna zmianę, na którą żeśta głosowali. A to nie koniec wyciągania pieniędzy z waszych i moich kieszeni. Przecież to było wiadomo już po ogłoszeniu po ogłoszeniu programu 500 pluj. A słupki naszych dobroczyńców dalej trzymają się dobrze.

 • Gość: oj oj oj

  Oceniono 79 razy 61

  Dlaczego podwyzki no bo na T. U. T. trzeba miec pieniazki, by utrzymanie kolejnych ludzi z DOBREJ ZMIANY.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX