Komentarze (161)
Czy wodór ma szansę zostać paliwem przyszłości?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • Gość: Ola

  Oceniono 3 razy 3

  Czyli żeby uzyskać wodór potrzebny jest prąd albo węgiel/ropa.

 • plastikpiokio

  Oceniono 3 razy 3

  a ja uważam że w polsce pod dostatkiem to mamy tylko parę z chleba ---taki gaz wydalany przez ssaki.

 • Gość: kuma1

  Oceniono 2 razy 2

  Dopóki jest ropa będą rozwijane technologiczne możliwości opłacalności masowej produkcji ogniw paliwowych . To kwestia czasu i cen. Bateria z uwagi na jej trwałość, wydajność i konieczność utylizacji i recyklingu materiałów to ślepy zaułek.

 • Gość: Ola

  Oceniono 8 razy 2

  Dobra pisowskie nieuki. Wytłumaczę wam o co w tym wszystkich chodzi.
  1. Wkrótce samochody zasilane paliwami kopalnymi znikną ze względu na zatruwanie atmosfery
  2. Należy zapewnić im inne źródło energii (muszą je "wozić ze sobą" chyba, że będą napędzane bezprzewodowo)
  3. Są 2 możliwości: prąd albo wodór
  4. Do ich uzyskania NIEZBĘDNE są źródła energii
  5. Takim żródłem może być ropa, gaz, węgiel, rozszczepienie jąder atomu (elektrownia jądrowa), synteza jąder atomu (elektrownia termojądorwa), elektrownie odnawialnych źródeł energii (woda, wiatr)
  6. Tylko 3 ostatnie sposoby uzyskiwania energii są ekologiczne i do nich należy przyszłość.

 • Gość: jkl

  Oceniono 2 razy 2

  Artykuł sensownie przedstawił inną możliwość motoryzacji w przyszłości, na co dowodem może być to że taki pionier jak toyota planuje rok w rok zwiększać ilość wyprodukowanych Mirai. Nie mówiąc o tym, że ma to większą szansę powodzenia w Polsce ze względu na to że jesteśmy producentem tego gazu na poziomie światowym.

 • kupelweiser

  Oceniono 1 raz 1

  Odwiedzając w ubiegłym miesiącu stację benzynową Shella w Aachen (Akwizgranie) ze zdumieniem stwiedziłem pojawienie się nowego sprzętu przy dystrybutorze nr 3; końcówka szlaucha do napełniania wodorem. Do wyboru były dwa różne ciśnienia, cena czterokrotnie niższa od benzyny. Nie wiem tylko, jak ta cena przekłada się na zasięg.
  Kwoli ścisłości, na wspomnianej stacji nie ma stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych.
  Wniosek: Niemcy nie tylko wiedzą wcześniej, ale już stosują wodór!

 • jac ben

  Oceniono 1 raz 1

  Wodorem to my się zajmiemy za 200 lat, jak wyczerpywać się będą nasze złoża węgla.Tymczasem nasza zdolność energetyczna nie jest zagrożona. Sposób na zanieczyszczenie powietrza też jest już opracowany - podniesie się normy zawartości pyłów tysiąckrotnie, a jak trzeba to i więcej, i po kłopocie. Zanim powietrze stanie się ciałem stałym, to jeszcze długo, zdążymy przejść na wodór...

 • Gość: mjjm

  Oceniono 1 raz 1

  Warto też dodać, że wodór związany z tlenem w postaci wodnej nie jest palny. Faktycznie było warto dodać tą bardzo precyzyjną i rzucającą nowe światło na przedmiot artykułu informację.

 • Gość: sekend

  Oceniono 1 raz 1

  skoro Polska ma go pod dostatkiem, to nie ma szans, żeby był paliwem przyszłości

 • lynx4

  Oceniono 1 raz 1

  Ostrożnie z tym, Janusz z Grażyną usłyszą, że mają być auta na odór i już zaczną go produkować...

 • tilow3

  Oceniono 1 raz 1

  Podobno faktycznie jest tak, że przy współczesnej technice wodór mógłby się stać paliwem powszechnym, ale! gdyby to nastąpiło co świat zrobiłby z rejonem arabskim, który oparty jest wyłącznie na produkcji ropy naftowej!? Czy to prawda, że skala biedy jaka ogarnęłaby te tereny, zmusiłaby ludzi do emigracji i dlatego ..... Podobno całe to zagadnienie przypomina wydarzenia z ubiegłego wieku dotyczące fotografii cyfrowej. Wynaleziona w latach 80-tych, nie weszła w życie, bo nie zgodził się na to koncern Kodaka, którego interesy najbardziej by ucierpiały. Dopiero po latach....

 • Gość: Ss

  Oceniono 1 raz 1

  Co za bzdury. Ludzie jak można puszczać takie bzdury.

 • Gość: klm

  Oceniono 9 razy 1

  "Warto też dodać, że wodór związany z tlenem w postaci wodnej nie jest palny." - prowokujecie, czy pukacie w dno od spodu, parszywe michnikowe gudłaje?

 • oloros11

  Oceniono 1 raz 1

  no i co wtedy beda pasac Saudowie?

 • metaxo

  Oceniono 1 raz 1

  Dużo piertolenia, ale nie ma nic o najważniejszej sprawie - ile kosztuje przy aktualnych cenach wodoru przejechanie na nim 100 km.

 • plastikpiokio

  Oceniono 1 raz 1

  nie nie ma szans bo nim się zdecydujemy to zdąży się ulotnić lub spalic nawet ten co jest w zapasach na słoncu.

 • rudi46

  Oceniono 1 raz 1

  Jak piszecie artykul to nie powolujcie sie na idiotow

 • erroor

  Oceniono 1 raz 1

  Wodór jako alternatywa tak, ale proces taniego pozyskiwania paliwa w ten sposób nie jest przyjazny środowisku.

 • Gość: Heniek

  0

  O...samoloty na napęd elektryczny ...po co się ograniczać i wypuszczać chmurę chemtrails ...wtedy jedna toyota więcej elektryczna to jest jak plankton w oceanie

 • Gość: Tawol

  0

  Skoro Polska ma wodór to powinniśmy postawić na auta wodorowe jak mirai. Przynajmniej są zeroemisyjne i nie zanieczyszczają środowiska podczas jazdy

 • Gość: fh

  0

  puki co to NISSAN LEAF jest liderem światowym

 • Gość: qw3rty

  0

  Tylko wodór z elektrolizy ma czystość wymaganą do ogniw paliwowych. Wodór da się oczyścić, ale to kosztuje.

 • Gość: taki tam

  0

  Ten wodór to każdy se będzie musiał złapać sam na własna rękę, ponieważ redaktor nie uważał na lekcjach chemii i fizyki i po takich publikacjach politycy wprowadzą obowiązek natychmiastowej zmiany pojazdów na wyposażone w ogniwa wodorowe wyprodukowane bez udziału emisji CO2 tak jak pozostałe elektryki. jeszcze trochę brakuje nam wiedzy i opanowania jak na razie dość kosztownych i nie ekologicznych technologii, ale przyszłość przed nami.

 • Gość: Miro

  0

  Mial byc zwykly elektryk ale wszyscy nas wyprzedzili teraz produkcja wodoru i też nas wyprzedzają . Za to w gratulacjach obchodach nominacjach na wysokie stopnie stanowiska jesteśmy najlepsi

 • Gość: Miro

  0

  Polsko to szansa obudz się

 • romek-z

  0

  Tak dla przypomnienia p. redaktorowi. Słońce i Ziemia pisze się z wielkiej litery gdy wspomina sie o nich jako ciałach kosmicznych. A wodór w Polsce w procesie reformingu metanu powstaje jako produkt uboczny. Metan przetwarza się w dłuższe węglowodory, które zawierają mniej wodoru (procentowo) niz metan. Jako ewentualny sposób napędzania pojazdów wodór jest nieekonomiczny. Czysty sposób spalania wodoru w samochodzie, ale w miejscu wytwarzania wodoru zostaje cały brud.

 • walek7003

  0

  Oczywiście że wodór jest ok, pod warunkiem, że wydobywać go będziemy na śląsku w kopalniach z 3 kilometrów....

 • rattenkrieger

  0

  Osoba bez zrozumienia fizyki i chemii na podstawie szkoły podstawowej nie powinna się brać za takie tematy. "Warto też dodać, że wodór związany z tlenem w postaci wodnej nie jest palny. " Jeśli autor uważa, że "warto dodać, że spalony wodór nie jest palny", to dalej nie warto czytać.

 • Gość: strażakSam

  Oceniono 2 razy 0

  "Warto też dodać, że wodór związany z tlenem w postaci wodnej nie jest palny..."

  Czerska gimbazo jestem po wrażeniem...

 • kapre

  0

  Co za stek bzdur pisanych pod dyktando Toyota, żeby uzyskać ten wodór dla samochodów osobowych trzeba więcej prądu niż do naładowania ich baterii, wodór może mieć swoje zastosowanie w dużo cięższych zadaniach, statki, samoloty itp ale i tak wszystko w Polsce można rozbić o kant dupy bo w jednym i drugim przypadku potrzeba prądu a my elektrownie próbujemy zbudować od pół wieku i nic z tego nie wychodzi

 • miets1

  0

  Bardzo ważne jest bezpieczeństwo stosowania "czystych" paliw gazowych, zresztą ktoś we wcześniejszym komentarzu przypomniał katastrofę Hindenburga.
  Gdyby ten problem został rozwiązany (i ryzyko dobrze skalkulowane), to samochody przyszłości powinny być spalinowe na gaz wysokometanowy lub elektryczne z ogniwami paliwowymi. Elektryki na akumulatory to ślepy zaułek.

 • hegemon123

  Oceniono 4 razy 0

  Przecież to jest pic na wodór i fotomontaż.
  Przecież żeby pozyskać wodór trzeba zużyć dużo energii...

  Skąd??

 • wujekdolf

  Oceniono 2 razy 0

  araby albo się pochlastają albo staną na głowie (w tych koszulach nocnych to będzie komiczny widok) żeby to nie była trzecia dekada XXI wieku tylko znacznie, znacznie później...

 • dawnyprezes

  0

  Wszystko pięknie i zakończy się jak CNG !

 • 0

  Pomarzyć dobra rzecz ... myślę, że puki z ropy będą gigantyczne zyski to nie mamy co marzyć od tanim paliwie. Znacie historię auta elektrycznego Toyoty w latach 80'-90' ? Nie pamiętam nazwy ale wtedy auto było w stanie przejechać ponad 200 km i ładować się w godzinę... jest teoria spiskowa, że ktoś ze świata ropnych szejków wykupił patent i nakazał zniszczyć wszystkie auta... Ale z innej dziedziny, pamiętacie jak wynaleziono Telewizor OLED parę lat temu? Wtedy mówiono o wielkim przełomie bo produkcja OLED miała być kilka razy tańsza od LCD. I co? Teraz jest dwa razy droższa :) Całkiem niedawno Niemiecki Instytut Samochodowy rekomendował CO2 do układu klimatyzacji zamaist R134a, bo mniej szkodliwy dla środowiska, śmiesznie tani no i nie palny. I co? Jakiś tam koncern wymyślił HFO-1234yf który jest 5x droższy od poprzednika a w razie pożaru bardzo niebezpieczny...
  To nie technologia mówi nam o postępie, nie naukowcy i badacze... to pieniądz rządzi, a chciwość człowieka nie ma dna...

 • Gość: gość

  0

  "....Najlepszym przykładem jest powstawanie rowerów, samochodów, autobusów zasilanych wodorem, a nawet systemów grzewczych, wykorzystujących ogniowa paliwowe.... "
  Rowery zasilane wodorem. Na to czekałem

 • kocurimysza

  0

  PLEC PLECIUGO BYLE DLUGO !.

 • Gość: WETO

  0

  to ze podniosly sie ceny paliw to nie znaczy ze nie spadna. moim zdaniem to chwilowy kryzys. byleby nie pojawily sie znowu jakies czynniki podnoszace ryzyko.

 • Gość: JubelFan

  0

  to przez to, ze trump renegocjowal umowe ograniczającej program nuklearny republiki islamskiej podwyzszyly sie ceny paliw. nie tam przez jakies oplaty emisyjne.

 • Gość: Koko

  0

  Wiedziałam, że przemysł naftowy w Wenezueli prędzej czy później dobiegnie załamania.

 • Gość: Tryp

  0

  oplata emisyjna nie odbije sie na nas. to beda pokrywaly paliwowe korporacje, a nie ludzie. przeciez to nie przez to podrozalo paliwo tylko przez arabow i zydow

 • Gość: myszka

  0

  caly czas wszyscy narzekacie na smog. a teraz przez trumpa paliwa beda po 5 zeta

 • Gość: Jubel

  0

  widzieliscie czy sie rozni shell od naszych polskich stacji? podnosza ceny jak zydzi. polskie stacje bronia przed podwyzkami

 • Gość: szwaj

  0

  Spodziewałem się, że z biegiem czasu odczujemy konflikty geopolityczne i nawet jak Morawiecki walczy z cenami to amerykanie i zydzi je winduja

 • Gość: stereo

  0

  Mogłem się tego spodziewać po Trumpie, po jego decyzji wysokie ceny zostaną z nami na dłużej.

 • Gość: Krakus

  0

  ludzie. ogarnijcie sie. wszytkie ceny paliw poszly w gore bo sytuacja w zatoce perskiej czy wyjscie usa z porozumienia nuklearnego z iranem sa wina Donalda Trumpa i stojacych z nim zydow

 • Gość: Romekxlll

  0

  Pytanie do autora artykułu ( pod warunkiem że jest prawdziwym dziennikarzem i czyta komentarze do swojej roboty ):
  gdzie jest mowa o Polsce?

  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  ???? GDZIE JEST MOWA O POLSCE ?????

  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX